Филиз Хюсменова е родена в Силистра. Завършила е руска и френска филология. В периода 2003-2005 г. беше министър без портфейл в правителството на Симеон Сакскобургготски. В момента е депутат от ДПС. Член на централното оперативно бюро на движението и отговаря за медийната му политика.
- Г-жо Хюсменова, смятате ли, че имиджът на ДПС в обществото е добър?
- Има два начина за измерване на имиджа на една партия. Единият са социологическите проучвания. Вторият начин, който смятам, че е далеч по-показателен, е доверието, което получават политиците по време на избори. Само преди година на парламентарните избори ДПС постигна най-високия си успех в сравнение с всички предишни избори. Получихме подкрепата на около 14% от гласоподавателите. Това означава, че движението и неговите представители във властта получават през последните години подкрепа и доверие, което не може да не ни удовлетворява.
Разбира се, всичко това не означава, че си затваряме очите пред проблемите, които имаме в нашия диалог с обществото и в частност - с медиите. Много от инициативите на движението не винаги остават достатъчно добре разбрани и популяризирани. Комуникацията понякога е затруднена, връзката се къса. Оттук се създава и впечатлението, че нашите действия не са достатъчно прозрачни. Някои медии понякога ни критикуват, признавам, основателно. Отчитаме този проблем и сме амбицирани да го решим. Имаме волята и желанието да се отворим повече към медиите, да имаме по-сериозен диалог с обществото.
- Твърде често името на ДПС се свързва със съмнителни неща, далавери, обръчи от фирми и т. н. Половината от това, което се пише, да е вярно, пак е много. Как смятате, може ли да се поправи този имидж? Или може би проблемът е в самата партия?
- Ние смятаме, че за да се подобри обликът на ДПС, е необходимо всички онези положителни действия на нашите министри, на нашите народни представители да бъдат достатъчно добре популяризирани и да стигнат до всеки един човек. В момента пред ДПС стои една основна задача - да доведе до успешен край огромните усилия на целия народ България да стане член на ЕС. Смятам, че ако тази цел бъде постигната, то тогава нашите представители във властта ще получат една подобаваща оценка. Това ще бъде и признание за дейността на политиците от ДПС.
- По време на наводненията през миналата година например из цялата страна вървеше слухът, че те се дължат на некомпетентността на хората, които отговарят за язовирите, и са назначени от ДПС. Не смятате ли, че това не е особено добър имидж?
- Това означава, че всичко онова, което се извършва в ежедневието, трябва много ясно и отчетливо да бъде обяснено и да се отчетат точно резултатите. Аз не смятам, че причина за големите наводнения беше некомпетентността от страна на представителите на ДПС по места. Последващите анализи, проучвания и оценки показаха, че една голяма част от хидросъоръженията са силно амортизирани. Те са изграждани преди повече от 50 години и, разбира се, е необходима много сериозна превантивна дейност в тази посока. Всяка една от институциите подготвя превантивен план за действие. Ако действително се инвестират средства в остарелите съоръжения, няма да имаме повече проблеми.
- Смятате ли, че ДПС се е отърсило от имиджа си на етническа партия?
- ДПС през последните 16 години показа, че е една национално отговорна партия. Вече втори мандат участваме в управлението на страната и това показва, че ние категорично имаме волята и желанието да се впишем в успешната интеграция на България в ЕС.
- Смятате ли обаче, че хората извън ДПС ви приемат като нормална либерална партия?
- Ние получихме подкрепата на различни социални и етнически групи и разширихме влиянието си в региони, в които не сме имали присъствие до този момент. Това показва, че ДПС получава своята подкрепа и в региони, където няма етнически групи или те са малко.
- Има обаче и теза, че добрите резултати на ДПС се дължат най-вече на слабата избирателна активност.
- Не споделям това мнение. Процентът на гласувалите през 2005 г. е горе-долу съпоставим с този на предходни избори. Очевидно е, че в предходния мандат поне част от това, което сме направили, е достигнало до хората като положителни послания и те са дали своя глас за нас.
- Напоследък ДПС излезе с някои инициативи - промени в закона за публичния регистър, в закона за политическите партии, закон за лобизма. Смятате ли, че тези закони ще бъдат сполучлив завършек на дебата за обръчите от фирми около партиите?
- Искрено се надяваме тези три законопроекта да бъдат добре подготвени и да получим подкрепата на коалиционните си партньори. Важно е да изолираме тези внушения, че някои хора се опитват да влязат във властта, за да се облагодетелстват материално. Тези три законопроекта доказват, че ДПС се ангажира за пълна прозрачност относно финансирането на партиите и отношенията между бизнеса и политиците. При това не само на думи. Ясните правила са най-сигурният начин да гарантираме това, което обществото иска от нас. Политиците трябва да се занимават със стратегическите задачи пред България, а предприемачите да развиват успешен бизнес. Смятаме да провокираме широка обществена дискусия по тези законопроекти, за да чуем мнението и на представителите на бизнеса.
- Преглътна ли ДПС наистина интегралната бюлетина, както се писа в медиите след първото четене на закона за президентските избори?
- ДПС каза "да" на интегралната бюлетина, защото това е модерният подход за провеждане на избори. Разбира се, с условието, че в самия закон ясно се разпише кога гласът е действителен и кога не, за да не се дава възможност на ЦИК за различни тълкувания.
- Да разбираме ли, че се отказвате от аргументите си, че чрез интегралната бюлетина се нарушава принципът на всеобщото избирателно право?
- Нашите аргументи бяха в посока на това, че на последните парламентарни избори броят на недействителните бюлетини беше 3,5 пъти по-висок от този на вота през 2001 г. Затова нашето желание е да се разпишат ясно и категорично тези текстове в закона. Надявам се, че това ще минимизира възможността да има по-малко недействителни бюлетини.
- Ще издържи ли тройната коалиция на оформилия се конфликт между БСП и НДСВ за царските имоти?
- Не вярвам, че този проблем е достатъчно значим, за да създаде предпоставка за някаква конфронтация в трипартийната коалиция. И тримата лидери многократно са подчертавали, че сътрудничеството в коалицията ще продължи и след фактическото присъединяване към ЕС. Тогава ще са необходими още реформи и тези години също няма да бъдат леки. Затова е необходимо да има едно стабилно управление, което да реализира мандата си. Последното нещо, от което България има нужда сега, е политическа нестабилност.
- Твърдите, че дори и да бъде ревизирана царската реституция, това няма да доведе до търкания?
- Ние все още не сме получили окончателния доклад на комисията в парламента. Смятам, че това са чисто юридически въпроси, които ще бъдат изчистени. След като се запознаем с окончателния доклад, тогава бихме могли да излезем с официална позиция.
- Въпросът с царските имоти според вас е чисто юридически?
- Това е, което знам от моите колеги. Не участвам в тази комисия.
- Има ли причина според вас Георги Първанов да не бъде подкрепен за следващ мандат от ДПС? Според някои ваши колеги такава причина няма.
- Аз лично оценявам високо постигнатото от президента Георги Първанов до този момент. Не виждам сериозна пречка пред него да се кандидатира за втори мандат. Разбира се, всеки един член на ръководството на нашата партия има право на свое лично мнение. Окончателните решения обаче се вземат колективно и на съответните форуми. Нека все пак да изчакаме и неговото лично решение. Уверявам ви, че когато то стане факт, ДПС ще вземе най-отговорното и най-правилното решение за България.
- Само неговото лично решение ли чакате? Или ще видите все пак и другите кандидатури?
- Разбира се, че ще изчакаме да видим всички кандидатури и тогава ще вземем официална позиция.
- Реалистично ли е да имате вицепрезидент?
- Не сме обсъждали изобщо такъв въпрос.
- Как според вас би могъл да се реши възникналият проблем с високоговорителите на джамията в центъра на София?
- Аз лично се доверявам на духа на толерантността и искрено се надявам да няма предпоставки за етническа и религиозна нетърпимост. Не мисля, че това може да доведе до някакви сътресения. Все пак това са отношения между религиозната институция и столичната община. Надявам се този въпрос да се разреши с разум.
- Не ви ли притеснява обаче, че подобни проблеми много често започнаха да стават център на обществено внимание?
- Надявам се никой да не се опитва да черпи политически дивиденти от създаването на такава не особено здравословна среда.
|
|