Странен инстинкт имат българските политици при криза
Първата им реакция е снишаване. Точно в стила на онази прословута реч на Тодор Живков по повод перестройката. "Ние ще се снишим и ако не отмине, ще видим дали ще се реформираме..." Така реагира БСП по време на кризата от 1996-97 г. И кабинетът на Иван Костов при ареста на медиците ни в Либия. И правителството на НДСВ при наводненията миналата година и при нападението над нашата база в Ирак, когато дадохме за пръв път жертви от първия ни контингент. Знаете ли как може да се визуализира това? Един бележник, пълен с двойки за властта по предмета "грижа за гражданите на страната, изпаднали в беда".
В момента сме свидетели на поредното снишаване. Няколко десетки българи са заложници на войната в Близкия изток, а вместо решителни действия регистрираме някакви хаотични, неефективни импровизации. Вероятно дипломатите на място хвърлят доста усилия и късат много нерви - свои и чужди, само и само да помогнат на сънародниците ни, но без държавната мощ зад гърба това си остава кауза пердута.
Какво се случи до този момент?
Преди седмица Израел започна бомбардировки над Южен Ливан и Бейрут. Още първите прогнози за кризата са доста мрачни - продължителна, кръвопролитна. За анализаторите е достатъчно да видят, че еврейската армия удря инфраструктурни обекти, за да предвидят пълно парализиране на Ливан и много съпътстващи щети - иначе казано, цивилни жертви. Нормалните европейски държави започнаха почти веднага подготовка за евакуация на своите граждани - по море, въздух и суша. Британци, норвежци, гърци, американци и всякакви други нации изпратиха кораби - пътнически и съпровождащи ги военни. Хиляди чужди граждани напуснаха Страната на кедрите безпроблемно, а след това дори им беше организирано настаняване по хотели (предимно в Кипър) и окончателно прехвърляне в родните държави.
В същото това време нашите управници започнаха да гадаят има ли криза или няма. Веднъж достигнали до извода, че има, започнаха да се държат още по-лежерно - също като пресаташе на футболен отбор през трансферен сезон. В нашия случай започнахме да броим колко свободни места има на този или онзи ферибот и ще успеем ли да сместим някой друг българин, че да не вземе (сакън) държавата да похарчи някой долар. Французите дават 4 места, гърците - 10. Все едно сънародниците ни в Ливан са туристи, които търсят пътешествие в стил "last minute", а дипломатите ни - туроператори.
Изтеглянето вече започна, но по един доста безумен начин. Преди намесата на президента Външно работеше по възможно най-тежкия вариант за българите, сякаш да покаже на Слави Трифонов, че
може да организира по-добро шоу от "Сървайвър"
Гениалният план на чиновниците бе: Държавата наема автобуси в Ливан, които да извозят българските граждани до сирийския град Алепо (Халеп). Оттам насетне всеки трябваше да се оправя сам (тук е мястото да се отбележи, че Външно закри генералното ни консулство там въпреки многото българи в района). Единият шанс на българите е да хванат обратния полет на "Хемус Ер", която ще лети дотам в петък, а после в неделя. Да не си помислите, че авиокомпанията е специално пратена да прибере сънародниците ни? Не. Просто ливанска туристическа агенция я наема да върне ливанските туристи от България. Т.е., за да не се връща самолетът празен, може и да качи някой друг бежанец от войната. Срещу съответното заплащане, разбира се. Освен това със сигурност самолетът на авиокомпанията не може да побере всички, така че 2/3 минимум ще останат в приличащия на пещ град (по това време температурата често достига до 50 градуса). Не е ясно колко дни ще трябва да чакат нашенците там. Ясно е, че
ще трябва да се спасяват поединично
До вчера следобед държавата още не беше осигурила престоя на българите в Алепо, нито беше поела инициативата за по-нататъшното им придвижване към България. Другите държави посрещат, настаняват и се грижат за своите "бежанци" в Кипър, където те изчакват да им бъде уреден по-нататък пътят към родината.
Пред нашенците стоеше следният избор: да се приберат с директен автобус до София, каквито има два пъти седмично, или да тръгнат с редовните линии първо до близкия турски град Антакия, след това до Истанбул, после до София - някъде към 36 часа път. Между другото - в евакуацията не се включват целите семейства, както би следвало да бъде (от хуманна гледна точка), а само тези, които са български граждани. Това означава, че предимно майки с деца ще трябва да се оправят сами през целия този тежък преход до родината. Това ако не е организиран терор от страна на държавата към гражданите си, здраве му кажи.
Какво трябваше да направим?
Нека се поучим от румънците (напоследък само уроци ни преподават). Съседите веднага след началото на кризата в Ливан сформираха кризисен щаб, начело на който застана лично държавният глава Траян Бъсеску. Още в понеделник вечер първите 300 души бежанци бяха в Букурещ и вече пиеха втората си цуйка. Самият президент лично присъства (макар и инкогнито) на летището, за да се увери, че всичко е наред със сънародниците му. Всички, въпреки трудностите, били много доволни от грижите на държавата. Естествено румънците избраха по-лесния път. Отново превозване с автобуси, но не до Алепо, който се намира на повече от 500 км, а до Дамаск, който е само на 60 км от Бейрут. Освен това там ги чакали самолети на националния превозвач "Таром". Чисто и просто.
Лично аз не мога да се начудя на политиците, независимо дали са на власт или в опозиция.
Дори не от патриотични, а от пиар мотиви
можеха да се възползват от ситуацията и да демонстрират загриженост. В крайна сметка става въпрос за не повече от 300 души, които трябваше да бъдат евакуирани. Това можеше да е приключило още в понеделник. Всеки можеше дори поединично да направи нещо: президентът можеше по-рано да се сети за самолета, Симеон можеше да се обади на своя италиански приятел Пиерпаоло Черани да прати чартър; Сергей Станишев можеше да проводи военната авиация или още по-лесно - да вдигне един телефон и да се разбере с "България Ер", с "Хемус Ер" или дори с някоя автобусна компания. Дето се казва, днес и "Топлофикация"-София би дала от горивото за подобна операция и така държавата щеше да свърши максимум работа с минимум средства. Дори ДПС можеше да задейства прехвалените си връзки в мюсюлманските държави. Нищо такова не се случи. Няма го и Иван Костов, който да каже: "Някой трябва да поеме политическата отговорност". Няма го дори Бойко Борисов, който да полети като Супермен към Бейрут. Всички са се снишили.
Разбира се, най-добре щеше да бъде вместо да мислят за реклама или да бягат от отговорност, да се съберат всички, да организират кризисен щаб начело с президента или премиера, да се вземат едни добри решения, които цялата държава бързо и в срок да изпълни. При едно такова развитие на нещата семействата на нашите сънародници вече щяха да са си у дома. Отговорността за националната сигурност е изцяло в ръцете на държавните мъже. Вместо това ние сме свидетели на постоянни кавги между коалиционните партньори. Ето, сега ДПС и НДСВ се карат за Закона за управление на кризи. Но нали се сещате, че скандалът е кой да дърпа конците на далаверите в Държавния резерв, а не как по-бързо да се спасяват българи при кризи като война, наводнения, пожари и инсценирани процеси като този в Либия. Това изглежда е нормално за нашите политици, защото те винаги се снишават, когато не става дума за пари и облаги.
Българката Олга Маджуб и нейният син чакат да бъдат евакуирани от Бейрут с гръцкия ферибот "Крити II". Всеки нашенец се спасява поединично, разчитайки на милостта на други държави. |
Патила
САЩ искат по 3000 долара от човек за евакуация
След ужаса от бомбардировките в Ливан чужденците, които напускат размирния регион, се сблъскват с нов кошмар, този път подготвен от собствените им правителства.
"Тези дни на сирийско-ливанската граница се намират няколко хиляди туристи от различни краища на света, между които има не малко наши сънародници. Тези, които само преди седмица мечтаеха да се насладят на "Париж на Близкия изток", сега се опитват да се измъкнат от разбитата от бомбардировките страна в сравнително спокойния Дамаск", пише "Комсомолская правда". "Арабите митничари работят много бавно, издавайки входни визи за по 25 долара и пропускайки само по един от множеството измъчени туристи. Едно такси от Бейрут до сирийската граница преди дни струваше около 400 долара, сега цената варира над 1300", разказва вестникът.
Държавният департамент на САЩ е поискал американските граждани да платят за евакуацията си с военни вертолети от Ливан в Кипър по 3000 долара на човек, заяви пред Си Ен Ен жителката на Атланта Мая Несули. Нейната майка, брат и сестри се намират в Бейрут и са се опитали да се евакуират. Несули разказа още, че на остров Кипър евакуираните е трябвало да платят още средства за полет до дома. Тя заяви, че нейното семейство е успяло да наеме кола за 1500 долара и да се добере по шосето до Сирия, а след това са се прехвърлили в Йордания.
Първоначално говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак потвърди, че всички евакуирани ще трябва да заплатят пътя по пазарни цени. Той добави, че това не е новост, а подобна практика винаги е съществувала. Под натиска на Конгреса обаче Държавният департамент на САЩ реши вчера да не изисква от американските граждани, евакуирани от Ливан, да възстановяват транспортните разходи, предаде ИТАР-ТАСС. "Искаме да направим всичко възможно, за да съдействаме за евакуирането на нашите граждани. Взетото решение спестява тревогите по повод заплащането в днешните тежки времена", се казва в изявление на държавния секретар Кондолиза Райс.
Според оценките на Държавния департамент в Ливан има 25 000 американци, от които между 5000 и 8000 ще пожелаят спешно да бъдат евакуирани в Кипър. За целта се използват военни хеликоптери и туристически кораби, наети от Пентагона.
Посолството на САЩ в Бейрут предупреди кандидатите за евакуация, че всеки има право на багаж - сак или куфар, не по-тежък от 14 кг. Домашни животни няма да се допускат на борда.
Германските туристи също недоволстват от правителството си. Един от евакуираните туристи - Йоахим Далати, се оплака при пристигането си в Дюселдорф, че организацията била отвратителна. "Постоянно ни взимаха паспортите, трябваше да попълваме десетки формуляри и пътуването с автобуса до Сирия струваше 50 долара на човек", каза Далати. Той съобщи, че за разлика от тях при италианците всичко минало много гладко и никой не им задавал излишни въпроси и не им искал пари.
"Тези дни на сирийско-ливанската граница се намират няколко хиляди туристи от различни краища на света, между които има не малко наши сънародници. Тези, които само преди седмица мечтаеха да се насладят на "Париж на Близкия изток", сега се опитват да се измъкнат от разбитата от бомбардировките страна в сравнително спокойния Дамаск", пише "Комсомолская правда". "Арабите митничари работят много бавно, издавайки входни визи за по 25 долара и пропускайки само по един от множеството измъчени туристи. Едно такси от Бейрут до сирийската граница преди дни струваше около 400 долара, сега цената варира над 1300", разказва вестникът.
Държавният департамент на САЩ е поискал американските граждани да платят за евакуацията си с военни вертолети от Ливан в Кипър по 3000 долара на човек, заяви пред Си Ен Ен жителката на Атланта Мая Несули. Нейната майка, брат и сестри се намират в Бейрут и са се опитали да се евакуират. Несули разказа още, че на остров Кипър евакуираните е трябвало да платят още средства за полет до дома. Тя заяви, че нейното семейство е успяло да наеме кола за 1500 долара и да се добере по шосето до Сирия, а след това са се прехвърлили в Йордания.
Първоначално говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак потвърди, че всички евакуирани ще трябва да заплатят пътя по пазарни цени. Той добави, че това не е новост, а подобна практика винаги е съществувала. Под натиска на Конгреса обаче Държавният департамент на САЩ реши вчера да не изисква от американските граждани, евакуирани от Ливан, да възстановяват транспортните разходи, предаде ИТАР-ТАСС. "Искаме да направим всичко възможно, за да съдействаме за евакуирането на нашите граждани. Взетото решение спестява тревогите по повод заплащането в днешните тежки времена", се казва в изявление на държавния секретар Кондолиза Райс.
Според оценките на Държавния департамент в Ливан има 25 000 американци, от които между 5000 и 8000 ще пожелаят спешно да бъдат евакуирани в Кипър. За целта се използват военни хеликоптери и туристически кораби, наети от Пентагона.
Посолството на САЩ в Бейрут предупреди кандидатите за евакуация, че всеки има право на багаж - сак или куфар, не по-тежък от 14 кг. Домашни животни няма да се допускат на борда.
Германските туристи също недоволстват от правителството си. Един от евакуираните туристи - Йоахим Далати, се оплака при пристигането си в Дюселдорф, че организацията била отвратителна. "Постоянно ни взимаха паспортите, трябваше да попълваме десетки формуляри и пътуването с автобуса до Сирия струваше 50 долара на човек", каза Далати. Той съобщи, че за разлика от тях при италианците всичко минало много гладко и никой не им задавал излишни въпроси и не им искал пари.