(Продължение от 1-а стр.)
Най-големите критики при приемането на закона за концесиите пък бяха около въвеждането на новата процедура състезателен диалог. Тя дава възможност за устни преговори на конкурсната комисия с кандидат-концесионерите, за промяна в документацията за участие или в проекта за концесионен договор. "Тази опция отваря широко вратата за корупция и пряко обслужва финализирането на сделката за магистрала "Тракия", твърди депутатът от ДСБ Евгени Чачев.
Аргументът на регионалното министерство в подкрепа на състезателния диалог е, че тази процедура се използва в страни от ЕС. До нея се прибягвало, когато държавата няма ясна представа как може да се постигне една концесионна сделка и затова първоначално "тества" кандидатите, за да се ориентира чрез вариантите, които те й предлагат.
При дебатите около закона в парламента бе разкритикувано и широкото либерализиране на предмета на концесия. "Дори две плочки пред двореца вече могат да бъдат отдадени за продажба на цветя за 35 години напред и подобни безобразия ще могат да правят както държавата, така и общините", коментира тогава бившият регионален министър и настоящ депутат от БСП Костадин Паскалев.
И в този закон са предвидени компенсации от държавата за концесионера, което преди повече от година взриви сделката за "Тракия". Допуска се това да става под две форми - възложителят, т.е. държавата или общината, да заплати на концесионера част от разходите по управление и поддържане на обекта. Втората е да го освободи от задължението да извършва концесионни плащания за част или за целия срок на концесията.
Промените в закона за бедствията и авариите вече предизвикаха бурната реакция на НДСВ. Проектът на вицепремиера Емел Етем дава огромни привилегии на чиновниците на министерството й, които ще станат най-скъпо платените държавни служители заради предвидените допълнителни компенсации. Там се предлага дори държавата да им поема пътните разноски по време на годишния отпуск, а при предсрочно освобождаване от работа да им се изплащат 15 месечни заплати.
Проектът на Етем за промени в закона за управлението на кризи също е силно критикуван. В момента основен координатор при кризите е правителството. Според промените министерството на Етем на практика ще действа като надправителствен орган, който ще командва другите министерства и ведомства.
Красимира Средкова отбеляза още, че е незадоволително качеството на законопроектите, които постъпват в парламента. Проблеми има с мотивите, съгласуването с международни актове и правото на ЕС, както и с правно-техническото оформление на проектозаконите.
От 14 ноември 2005 г., когато съветът бе конституиран, той е дал 97 експертни становища по законопроекти и други актове. В органа участват 33 души, сред тях 13 професори и 8 доценти по правните и икономическите науки. Напълно възприети до момента са 6 становища на съвета за некачествени законопроекти, сред които за Гражданско-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс.
|
|