Операция "Чисти ръце" в съдебната власт няма да има резултати преди решаващия евродоклад през септември. Срокът, в който висшите магистрати могат да подадат декларациите във Висшия съдебен съвет, е удължен до 1 октомври, научи "Сега".
Едва миналата седмица ВСС прие правилата за декларирането на имуществото. А още преди три месеца съветът прие по принцип идеята на шефовете на върховните съдилища Иван Григоров и Константин Пенчев и на главния прокурор Борис Велчев. Срокът до 1 октомври е съобразен и със съдебната ваканция, обясниха съставителите на правилата.
Декларациите ще се подават доброволно от общо 74-мата членове на ВСС и съдебни шефове до апелативно ниво, сочат правилата. Засега няма механизъм, който да ги задължи. Затова неподалите няма как и да бъдат наказвани. Който обаче подаде декларация, ще трябва точно да опише цялото си имущество. За затаени или грешни данни е предвидена дисциплинарна отговорност, най-тежката е освобождаване от системата за уронване на престижа й. Процедурата обаче е тромава. Първо тричленна комисия от ВСС ще проверява дадената декларация и ще подготвя доклад. Той трябва да се гласува от съвета и да се изпрати на шефа на съответния магистрат, който вече може да поиска ВСС да наложи дисциплинарното наказание.
В сайта на ВСС ще бъдат публикувани имената и длъжностите на всички, които могат да участват в "Чисти ръце". Ще има списъци и на неподалите декларации, както и на колегите им, които са подали, но не искат да ги огласяват. Декларациите на съгласните ще бъдат публикувани на страницата.
Всеки от членовете на съвета ще може да инициира проверка. Отговорност за съхранението на декларациите ще носи чиновник от администрацията на съвета - шефът на правната му дирекция. Григоров, Пенчев и Велчев трябва да контролират изпълнението на правилата.
Всички магистрати са задължени всяка година да декларират имуществото си пред Сметната палата. Декларациите от операция "Чисти ръце" обаче са много по-подробни. Около 30 магистрати вече са подали декларации.
Колкото и да са подробни, тези декларации не могат да "хванат" сметки в чужбина или имоти, притежавани от подставени лица, обясняват скептични членове на ВСС. Други пък смятат, че "Чисти ръце" може да залегне в проекта за нов Закон за съдебната власт и така декларирането на имущество да стане задължително.
|
|