:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,147
Активни 467
Страници 8,614
За един ден 1,302,066

Софтуерно инженерство с най-висок бал в СУ

Новата специалност софтуерно инженерство е с най-висок приемен бал в Софийския университет - 29.10. Следват го компютърни науки (28.80) и скандинавистика (28.64). Сред най-желаните специалности се нареждат още публична администрация, право и международни отношения.

Първото класиране в Софийския университет бе обявено вчера следобед. Цяла сутрин бъдещите студенти нервно проверяваха за резултати в информационната система на вуза в интернет. Очакваше се резултатите да бъдат обявени към обяд и именно тогава възникнаха първите проблеми в системата. В същото време телефоните на инфоцентъра на университета даваха заето или пък имаше технически проблем със свързването. Проблемът беше решен, а и вечерта всеки разбра личните си резултати на Стената на плача.
34
9592
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
07 Август 2006 23:48
Айде юруш народе на pointer to integer easy money
08 Август 2006 00:27
Това е пътя - софтуера! Иначе с хардуера клепиш на дънната платка като свинкя на празна копанкя....
08 Август 2006 00:28
Така е то. Преди 2 години се натискаха на компютърните наука, щото чули , че ще им плащат много. Сега някой ги излъгал, че ще преуспеят посредством софтуерно инженерство. Бедните деца! Всички тези компютърни "науки" са нестройни, сиреч не са основани на сигурна научна база. Компютърните системи се променят от ден за ден. В този смисъл далеч по-полезно за индивидуалното развитие на подрастващите е да учат традиционните и стройно изградени дисциплини, като физика, математика, химия, биология , философия. Там те ще се сдобият с наистина ценни познания за цял живот. А с тези компютърни "науки" нищо не е сигурно, още по-малко пък научно. Това, което учат днес, утре ще е вън от употреба. Умните деца учат традиционните дисциплини, а жадните за пари модерните дисциплини.




Ди ефхон тон Агион Патерон имон, Кирие Иису Христе о Теос имон, елейсон имас. Кирие , тон нун му фотисон, ке тин кардиан ке та хили му аниксон, ис то имин Се. Панагиа Триас елейсон имас! Докса Патри ке Йо ке Агио Пневмати ке нин, ке ай, ке ис тус еонас тон еонон. Амин.


08 Август 2006 00:37
Коце, те нещата са поизмения от Аристотел насам, тъй да знайш! Никой не може да учи софтуер без да е учил математика. Ма да запишеш чиста математика висше , ми освен за даскал да го изкараш!
08 Август 2006 02:15
Геврек , аз съм по една дума дето не я знаеш още firmware Класически български бунак си геврек .
08 Август 2006 02:35
while (1) {} така изглежда моя занаят . За софтуерните може да изглежда грешка ама ние фърмуеърните тъй си джарим
Гевреки я раздуй за лютеницата да цъкаме и нии с език . Тц, тц, тц! наш как ти завиждам некои път
08 Август 2006 03:18
я ни светнете нас, по-простите, ква е разликата между "компютърна наука" и "софтуеърно инженерство", че не ни е ясно много. ако може, светнете ни също и ква е разликата между софтуеър и firmware, ама с думи прости.

благодаря сърдечно.
08 Август 2006 04:09
Колко модно е да се измислят измислени специалности с още по измислени имена, но какво да очакваш от измислен ВУЗ
08 Август 2006 05:56
el mojado има и други кат тебе. Турни в безкрайния цикъл е некое прекъсване иначе нема нищо да стане наистина......
Софтуера се базира на изградена BIOS. Firmware е точно този BIOS. Той управлява хардуера, казано с най-малко думи......
08 Август 2006 06:41
...откога учителския техникум ражда инженери...
08 Август 2006 07:35
Не само учителския ражда инженери. И спортната академия го прави. И икономичесикя даже и семинарията.... Зависи кой работи и си докарва заплата там. Във вчерашен коментар обясних, защо не трябва да си губите времето с образование. Купете си сертификатче и си гонете връзките. Така стават работите в реалния свят не само в България. Другото е само празни приказки....
08 Август 2006 07:49
С думи прости - едното е на диска, другото е на чипа. Едното можеш да го пишеш на почти разбираем език (демек на език от високо ниво), за другото се искат здрави познания по вътрешната архитектура на процесора, чипсета и платката. Браво, ел мохадо.
Един път да се съглася и със светлото пиво - сертифицирането е най-добрата възможност. Ама не с купен сертификат, щото проверяват. А с тоя, дето му викат "vendor". Така че на дечурлигата - завършвате някаква обща специалност (с повечко математика, ако ще се ориентирате към компютрите), след което сядате да учите отново, явявате се на нови изпити за сертификатите (имаше някъде и една статийка как се провеждат) и пей сърце.
08 Август 2006 08:08
хммм. Светло, недей да лъжеш хората. Дори и в канада, страната на връзките, не е все едно дали идваш с MS от university of toronto да речем, или като недоучил компютърджия от бг-то с два-три купени сертификата. При 10 годишен (местен) experience, да... сертификатите могат да натежат.
А иначе всеки трявва да чете да си поддържа нивото, това е ясно. И без стабилна математическа основа си оставаш на ниво кодер, или пък може да земеш едно MBA и да те сложат да се занимаваш с клиентелата като екс-инжИнер
08 Август 2006 08:19
Защо ли ми се струва, че можеш да се развиваш в компютърджийския бранш и без кетап?Моля да ме извините ако греша, но не заминаха ли най-добрите ни специалисти в тази област на запад и ако е така, кои са тия дето останаха да учат децата?Освен това няма ли достатъчно достъпна литература за самообучение на пазара?Разбира се, може и да не съм права.
08 Август 2006 08:38
Освен това няма ли достатъчно достъпна литература за самообучение на пазара?
Има, разбира се. Така, както има и учебници по всичко и може изобщо да не се ходи на училище и в университет. Така, както е много добре известно, че бирата си е ечемик, мая, хмел и вода и е елементарно да ги омешаш и да направиш "Стела Артоа"

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
08 Август 2006 09:01
Хихи Софтуерно инженерство. Що не го кръстиха "кръжок по програмиране", щеше много повече да му отива
08 Август 2006 10:49
Да се научи човек да пише програми не е толкова трудно.
Но да не забравяме, че ИТ се използва за моделиране на реални системи.
08 Август 2006 11:30
Да се научи човек да пише програми не е толкова трудно.

Да обясним още веднъж, та да е разбираемо и за Уманитари. Да се научиш да пишеш програми е нещо като да научиш българската граматика. И децата вече го научават в училище - не всички, разбира се, както е и с граматиката. Някои си мислят, че като са научили граматиката, са готови филолози и писатели. Други - че като са се научили да пишат програми, са ИТ специалисти. Някои хора стават добри филолози или добри ИТ специалисти и без университет. Но рядко.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
08 Август 2006 12:30
Аз да подчертая още веднъж, че програмирането и информационните технологии не са базисни и значими науки, ако въобще можем да ги определим като науки.Те, бих казал, са най-ненаучните издънки на математиката и физиката, а отчасти и на философията. Важното е най-умните деца да учат класическите дисциплини и особено философията, а не облсужващи науки като компютърните. Имайки известни наблюдения, смея да твърдя, че бъдещето на България е добро, защото най-умните и интелигентни деца учат философия. И обратно много от ограничените деца, с чисто материален поглед върху живота, отиват да учат компютърджийство. Така и трябва да бъде.



Ди ефхон тон Агион Патерон имон, Кирие Иису Христе о Теос имон, елейсон имас. Кирие , тон нун му фотисон, ке тин кардиан ке та хили му аниксон, ис то имин Се. Панагиа Триас елейсон имас! Докса Патри ке Йо ке Агио Пневмати ке нин, ке ай, ке ис тус еонас тон еонон. Амин.


08 Август 2006 12:45
Правилно, Костас. Омръзнало ми е от прости продавачки и сервитьори. Нека завършват философия децата, та да се попълнят тези професии с по-интелигентни хора.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
08 Август 2006 12:59
Костас, я обясни на нас, компютърджиите, повече за философията, и защо е толкова фундаментална и важна.

Ди ефхон тон Агион Патерон имон, ...

И ако може на чист български, че това дрънкане не го разбираме какво значи.
08 Август 2006 13:01
Програмист е малко унизителна думичка и не върви IT специалистите да бъдат назовавани с нея, то децата в математическите паралелки на гимназиите са много често печени програмисти.
Мисля, че с тази специалност са подредени нещата, тъй като информатиката като специалност беше доста размита доскоро, отделяше се като специалност едва в последните курсове чрез спецкурсове и учебният й план беше една трагедия.
Всички талантливи деца от същите тези последни курсове бяха придобили уменията си не от лекциите и упражненията, а от частен интерес, работа във фирми и т.н.
От няколко години положението се е подобрило със създаване на нови катедри, ориентирани изцяло към компютърните приложения, разбирани не като програмки, а като процес на създаване и управляване на сериозни компютърни системи, включая и доста абстрактното им ниво на проектиране и концепции.
Нека бе, бравос, това си е сериозна стъпка за доближаване на образованието към реалните изисквания на реалния свят.
А там, където са компютрите, едно такова не-доближаване е смешно и трагично.
08 Август 2006 13:14
Първият доказа на практика няколко неща:
- Как от държава се прави пустиня;
- Как от малоумни и неграмотни селяни и криминални индивиди - водачи и партийни лидери;
- Как се одържавяват частни имения;
- Как се правят всестранно развити личности по почина "Койте е навсякъде, той не е никъде";
- Как се създава техническа нация и "кампютерни++" спецЕалисти чрез компютрите "Правец"= абак и чрез ЗЗУ-ДЗУ Стара Загора 100 и 200 мегабайтови устройства 'Мадé ин Булгариа'.
08 Август 2006 13:22
Обаче, "Гроздовете на Гнева" сега се появиха, като реинкарнация на поличбата на един полупартизанин-полуятак, само че вече като хакери (кракъри), пиратни спецове, "Черни принцове" и т.н. "пришълци" от "3-ти вид" в електрониката, че даже и в останалите науки с изключение на Българския език, който видимо си отива от тази земя.
България - отново техническа нация! Напред към Европа!

08 Август 2006 13:27
Пой, ласточка, пой, allias Гарванът грачи грозно, зловещо.
Аз на тия тъпи Правци точно преди 20 години (брей, как минава времето), осъществявах интензивна e-mail кореспонденция с европейските си партньори,
верно, в терминална зала, ама резултатите не ми дават и досега повод да се срамувам или да се чувствам изостанала.
Имам и форумен свидетел, ама кой да ти обяснява, нали трябва малко да си пограчиш, за разчистване на гърлото...
08 Август 2006 14:12
Spy, 100 и 200 МБ криво-ляво понякога работеха. Ама 300 бяха пълна трагедия. По стечение на обстоятелствата тогава покрай аспирантурата администрирах една система с такива дискове, та аз се грижех за backup-restore

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
08 Август 2006 14:52
Да Manrico, ако шпинделите и СЕРПУ-то бяха правилно свързани и добре изработени, както и четящите глави, позиционирането ставаше нормално и ако дисковете бяха вносни "Меморекс" - от САЩ естествено.
Що се отнася за фаталната 13-та платка, която доста често се нуждаеше от подмяна, особено след тестване в "термозала" не ми се приказва Иначе "317 мегабайта" си бяха военна продукция - нали така?!
А ако трябва да кажем нещо и за Ай Би Ем ултрамодерните навремето тестови компютри - е това вече води към УСА - Ю Ес Ей!
[/code][/quote][/b]
08 Август 2006 16:09
Така, така!
Нищо ново под слънцето. Преди десети ноември максимата на соц. майките беше- "учи мама, да не работиш"! Сега се променила на - "учи мама да пичелиш". Дори чух веднъж в София как една майка на висок глас говореше на щерка си: "Ако трйябва ша умираш ама тука да останиш. Къщи да са нйе връщаш". През осемдесетте куцо и сакато с диплома над четири се юрваше да кандидатства медицина в резултат на което доктори с лопата да ги ринеш. През деведесетте на мода беше правото и сега под път и над път кантори с адвокати повечето от които се радват на някое бракоразводно делце или на закриване на фирмичка. Същата работа е и сега с тази специалност. Явно са гледали Иван от Биг Брадър и са решили, че е достатъчно само да завършат и аййййдиии в Англия като него или при батко Били, зер той се отказавал вече! Аман от идиоти!!!!
08 Август 2006 16:43
Да учиш инженерство в СУ е все едно да учиш медицина в Лесотехническия ...
08 Август 2006 16:43
paparol, какъв точно ти е проблема с това хората да се ориентират към специалности, които в момента се търсят както в България, така и по света?
Ти какво им предлагаш като алтернатива? Да се учат специалности, които на никой не му трябват?
08 Август 2006 17:05
Костакис е прав за съжаление. Такава измислена специалност повече подхожда на техникум от вида на ТУ-София отколкото на СУ Климент Охридски. Университет от ранга на СУ трябва да залага на по-стойностното в образованието.
Преди 8-10 години, когато пазарът на работна ръка изрева за недостиг на компютърни специалисти, хора работещи едни от най-тъпите професии на запад, като шофьори и разносвачи на пица например, се юрнаха да стават компютарджии. Изкара 3 месечен курс и айде в ИТ бизнеса! В селяндурска Канада това беше много яка тенденция. Смешното беше че често фирмите предпочитаха такива преквалифицирани местни отколкото например нашенци с по 10 годинки стаж в тоя бранш. Изобщо, компютарджииството не е наука а си е един занаят.
08 Август 2006 17:48
Нека да учат децата, но да знаят, че тука никой не плаща и затова нека реват че няма специалисти в БГ. За 300 лева на месец да духат супата, по дабре да кара човек такси отколокото да администрираш сървъри и мрежи за 300 кинта.
Много рядко някоя фирма ще се отпусне да плати 2000-3000 лв на месец. Най-често за висока заплата минава сумата от 1500 лева, за която ти искат следните умения: Linux, SQL, Windows Server, MS Exchange, CISCO, C++, C#, Pearl, PHP, WEB дизайн и още поне стотина в същия дух, което на практика означава, че не търсят специалист!
Щастието да живееш в БГ е също и това - мутра с основно образовение върти милиони, да ти е шеф, да чука жена ти и да те поступва от време на време!
08 Август 2006 18:33
Inferno, не съм съгласен с теб по 2 причини
1 1500 лева заплата в БГ са повече от заплатата на средна ръка американски инженер. Например мен
2 Изискванията в Америка са горе доле същите SQL, Linux, Windows..... ако става въпрос за нетворк админ , което не минава за биг дийл, щото децата като завършат гимназия и ги знаят тез работи. Изглежда ти много голяма работа щото в БГ хората нямат амбиция или по-скоро не им плащаха за да развият амбиция, Вярвам че вече е друго
05 Юли 2009 23:29
Не знам как попаднах тук, малко са стари публикациите, но все пак реших да дам мнение като настоящ студент в обсъжданата специалност. По идея софтуерното инженерство се занимава освен с програмирането и с другите аспекти на разработката на софтуер. Тенденцията за усложняване на софтуерните продукти е ясна дори за хората извън бранша. Точно тази тенденция налага да се използват по-различни подходи, защото софтуера вече не се пише от-до от 3ма човека може би с 1-2 външни библиотеки. Софтуера вече е повече смесица от готови компоненти и изработен код, който да ги свърже. Едно от нещата, които не са се променили обаче е, че без практика софтуер не може да се пише. В специалността софтуерно инженерство се учат някои доста интересни и сравнително полезни неща, като например следене на изискванията, количествени методи за предварителна оценка на сложността на проекти, софтуерни архитектури, бази данни и т.н. Но има едно голямо, даже огромно НО - начина на преподаване. Предметите са много интересни наистина, но качеството на преподаване на някои от тях е лошо. Което пак ме навежда на мисълта, че ако човек сам не се хване, нищо не става...

Като предимство на специалността е, че има доста изборни курсове и в сравнение с другите специалности остава повече време за тях. А Има някои иизборни курсове, които се водят от хора, които са много "вътре" в нещата и наистина си заслужават.

Колкото до този който каза, че информатиката не е солидна наука ... просто не е вярно. Ако под информатика се разбира кодене или уеб-дизайн - да. Но това не е информатика. Всички компютърни науки се градят от-до върху абстрактни модели от математиката, което отговаря доста добре на въпроса точна наука ли е информатиката. А че нещата се менят - менят се. Голямата част от компютърните науки са установени около 1960та година, но все още се откриват нови и нови неща. Млада наука - да, но все пак наука и то доста перспективна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД