Връщането на царските имоти трябва да стане със закон. Това категорично мнение изрази шефът на Конституционния съд Неделчо Беронов пред "Сега". Причината е, че национализацията от 1947 г., с която се отнема наследството на монархическата династия, става с акт на Народното събрание. Затова последствията от решението на КС за отмяна на национализацията също трябвало да се уредят от парламента. "В Закона за КС е записано, че правните последици, възникнали от акта, който е обявен за противоконституционен, се уреждат от автора на този акт", поясни Беронов.
Липсата на закон обаче не означавала непременно, че реституцията е незаконна. "Трябва да се види конкретно как е станало връщането на имотите, въз основа на какви документи, какви са били процедурите", обясни магистратът.
Преди няколко дни прокуратурата обяви, че готви две дела за длъжностни и документни престъпления. Според запознати на мушката са двама души от администрацията на областната управа на столицата, един от правната дирекция на МС и шефът на поземлената комисия в Самоков. Възможно е да има разследване срещу бившия областен на София-област Олимпи Кътев и на бившия кмет Стефан Софиянски. Прокуратурата се запознава и с доклада на анкетната комисия към НС, която събра документи за царската реституция.
Изненадващо Пламен Ранчев (БСП), който оглавяваше комисията, се върна към първоначалното си мнение, че реституцията е незаконна. В Сливен той заяви, че не може да приеме мнението на НДСВ, че решението на КС е окончателно. "Симеон няма владение върху тези имоти и те са държавни", заяви Ранчев, цитиран от Дарик радио.
|
|