Поне в 17 държави от ЕС българите ще могат да работят свободно от датата на членството ни, обяви вчера министърът по европейските въпроси Меглена Кунева при среща с неправителствени организации.
Договорът позволява в първите 2 години от членството да се наложи преходен период, който при проблеми може да се удължи с още 3 г., а в изключителни случаи и с още 2. Според Кунева обаче има много надежди, че ще бъдем допуснати до по-широк пазар на труда след доклада на еврокомисаря по социалните въпроси Владимир Шпидла от 2 юни. В него той уверява ЕС, че няма никакъв смисъл от рестрикция на пазара на труда, защото мобилността му подпомага развитието на икономиките.
Нито една от 10-те новоприети страни не е дала знак, че ще ни наложи преходен период за наемане на работна сила. Великобритания, Ирландия, Гърция, Швеция, Финландия, Испания и Португалия също обявиха, че отварят трудовия си пазар за нови членки. При визитата си у нас датският премиер Андрес Фог Расмусен обеща да няма преходен период за българи.
Окончателната бройка още не е ясна, защото страните от ЕС трябва да обявят дали ни налагат ограничение до влизането в сила на договора, обясни Кунева.
Засега проблеми се очертават във Великобритания, където тече кампания срещу евентуалния поток имигранти от България и Румъния след влизането ни в ЕС. В края на миналия месец в. "Сънди таймс" предупреди, че е възможно до 45 000 "нежелани" имигранти от двете страни да влязат законно във Великобритания, позовавайки се на поверителен доклад на британското вътрешно министерство. Докладът препоръчваше временна забрана за двете държави.
Другият обсъждан вариант е въвеждането на годишна квота от "оптимално ниво" на имиграцията на Острова. Това решение се подкрепя от министъра на вътрешните работи Джон Рийд, съобщи в. "Индипендънт". Въпреки това Рийд подчертава, че имиграцията от бившите соцстрани от последната вълна на разширяването се е оказала полезна, защото е внесла много ценни специалисти.
"До този момент никой не е разговарял с мен от британското министерство за страховете им от натиск върху пазара на труда", каза вчера Кунева. Тя не смята, че нашият пазар на труда ще застраши която и да е държава. Наскоро "Файненшъл таймс" също писа, че във Великобритания има над 600 000 непопълнени работни места и ограничаването на имиграцията ще ощети предприемачите.
ВНОС
С влизането в ЕС българският пазар също ще се отвори за чужди работници, обясни още Кунева. Според нея имаме цели сектори, в които има недостиг на квалифицирани кадри, например заварчици и специализирани строителни работници. Бизнесът също отдавна предупреждава, че може да се наложи внос на работна ръка в някои отрасли като производство на облекло и обувки.