"Старбъкс" е известна верига за кафе в САЩ. Купоните за безплатна напитка, която разпространи фирмата и след това анулира, обаче вбесиха клиентите й. |
Нюйоркчанката Кели Коукли обвинява фирмата в разпространяване на лъжлива реклама. Тя завежда делото в началото на септември и все още не е определена датата, на която ще се разглежда нейният иск. Историята обаче започва още през август, когато "Старбъкс" разпраща по електронната поща на своите служители в югоизточните щати по един купон за
безплатна студена напитка в летните жеги
Освен това в и-мейла компанията моли получателите на писмото да разпратят офертата на членовете на семейството си и на свои близки приятели. Идеята е по този начин да се популяризира студеното кафе, което фирмата предлага.
В края на август обаче в магазините на "Старбъкс" спира приемането на тези купони с обяснението, че ваучерът е "бил препратен на много повече хора, отколкото е била първоначалната идея". Според разпратената оферта купоните за безплатно кафе важат до 30 септември, а всъщност от 30 август те станали невалидни. След прекратяването на промоцията Коукли се опитва да изпие едно безплатно айскафе.
Делото, което е заведено във Върховния съд на Ню Йорк, е за 114 млн. долара за
нанесени щети на "цяла социална група",
която според адвоката Питър Съливън включва 1 млн. жители на мегаполиса. Засега обаче единственият ищец по делото е Кели Коукли. От "Старбъкс" обявиха, че не са получили копие от заведеното срещу фирмата дело.
Купонът за безплатното айскафе обаче продължава да се разпространява в интернет, въпреки че вече е невалиден. Предложението дори се появило в онлайн магазина еВау, където един "продавач" предлага 999 купона на "Старбъкс" срещу скромната сума от 0,99 цента.
Юридически експерти смятат, че делото не може да има положителна развръзка за ищцата, но никой не може да бъде сигурен какво точно ще стане.
Специалистите веднага припомнят делото, придобило известност в целия свят като
"Горещото кафе на Макдоналдс"
Компанията за бързо хранене беше осъдена да плати около 3 млн. долара обезщетение на възрастна дама, която се заляла с вряло кафе и получила изгаряния от трета степен на кожата.
През февруари 1992 г. 79-годишната Стела Либек от градче в щата Ню Мексико пътува в колата на внука си. Двамата спират да си вземат храна от "Макдрайв" на "Макдоналдс". Стела си поръчва "Макбрекфъст" - меню, което включва и чаша кафе. В момента, в който дамата отворя кафето, за да му сложи захар и сметана, тя го разлива върху краката си. Само за три секунди напитката, чиято температура била около 170 градуса, причинява на възрастната дама изгаряне от трета степен.
В продължение на няколко месеца след инцидента Либек не може да се движи и е на легло. Дъщерята й е принудена да напусне работа, за да се грижи за болната си майка. Две години след случката Стела вече се чувства достатъчно добре и решава да разкаже за страданията си на "Макдоналдс". Дамата пише писмо на фирмата, без да иска никакво финансово обезщетение, а ги моли учтиво
да намалят температурата на кафето им
Компанията за бързо хранене й връща отговор и предлага 800 долара - сума, която е смешна в сравнение с над 20 000 долара, изхарчени за лечението й. Ядосани от предложението, което фамилията Либек приема като подкуп, "с която да й затворят устата", те решават да заведат дело срещу фирмата. Наемат адвокат Рийд Морган, който има опит в делата срещу "Макдоналдс." Той завежда иск от името на Стела Либек за 100 000 долара компенсации за нанесени щети.
Делото е насрочено за август 1994 г. Адвокатът на американката се опитва да реши делото извън съдебната зала, като предлага на "Макдоналдс" да плати първо 300 000 долара, а след това и 225 000 долара. Компанията отказва и двете оферти. Това обаче се оказва и голямата й грешка. По време на процеса, който продължава 7 дни, съдебните заседатели чуват доста интересни неща. Едно от тях е, че температурата на кафето, сервирано в "Макдоналдс", е 185 градуса по Целзий. В хранителната индустрия е прието за стандартна температура между 120 и 130 градуса при подобни напитки. Мениджър на "Макдоналдс" признава, че политиката на компанията е да се сервира горещо кафе, тъй като потребители го купуват на път за работа и очакват да бъде достатъчно топло, когато пристигнат.
Стела Либек не е единствената клиентка на "Макдоналдс", която е пострадала от горещите напитки.
И други клиенти завеждат дела
заради подобни проблеми, но компанията постига с ищците извънсъдебни споразумения и делата не получават достатъчно гласност.
В периода между 1982 и 1991 г. "Макдоналдс" е запозната с повече от 700 случая на потребители, пострадали от горещи напитки. В това число влизат не само възрастни, но и деца. Свидетел на фирмата за бързо хранене заявява в съда, че компанията няма намерение да намали температурата, с която сервира кафето, или пък да предупреждава клиентите, че течността е много гореща.
Съдебните заседатели присъждат "Макдоналдс" да плати на Стела Либек обезщетение от 2,7 млн. долара за нанесените й щети. Съдията обаче намалява сумата до 640 000 долара. Решението е обжалвано от адвоката на Либек и от "Макдоналдс". Двете страни постигат извънсъдебно споразумение. Размерът на сумата, която възрастната дама получава, и до днес не е известен. След шумния процес обаче "Макдоналдс" поставя надпис върху капака на чашите "Внимание! Горещо" и намалява температурата на напитката до около 150 градуса.