Зам.-председателят на Софийския районен съд Николай Маджаров смята, че таксата за смяна на името трябва да струва не 8, а 800 лв., защото с процедурата се занимават няколко институции. |
- От Бяла черква, Рачко Пръдлето! - отрекомандува се ханджият и подаде пак ръка, която увисна на въздуха.
Но Рачко се не оскърби.
- Защо се боиш от мене, графе? Или се срамуваш от името ми? То ми е остало от баща ми и ми е за чест... Защото, какво става от името? Името е нищо, но човек, като е честен, тогава и името е красно. Питай в Бяла черква кого викат Пръдлето, и всеки ще ти каже. Ти мене слушай. Като е човек с честта си, то и името, например, да кажа... Аз храня къща и имам три деца - и тебе да ти се върнат, - та всеки ми има почетта, а челяк защо живей? За една чест и за едно красно име...
"Под игото", Иван Вазов
Всеки ден Софийският районен съд, който е най-големият в страната, гледа поне по едно дело за промяна на името. За последните 7 месеца там са постъпили 170 молби за това. Хората, които се обръщат към магистратите за това, са най-различни. Имат и различни мотиви. Промяната на името означава нова самоличност. Така някои се опитват да се отърват от различни глоби или например забрана да влизат в дадена държава. Други го правят от най-обикновена суета. В ръцете на съда е да прецени доколко една молба е основателна и трябва да се уважи. Законът в случая не поставя тесни граници. "Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това", гласи чл. 19 от Закона за гражданската регистрация. Какво означава "важни обстоятелства", е въпрос на тълкуване от магистратите. За молбата задължително се уведомява прокуратурата. Препис се праща и до общината, където е издаден актът за раждане, и до общината, където живее желаещият да си промени името. По принцип общините не вземат отношение. Съдиите пращат и питане до сектор "Български документи за самоличност" на полицията дали на човека са налагани някакви санкции. При желание пък от полицията могат да уведомят и другите служби на МВР, че някои иска да промяна.
Преди година и половина заради промяна на имена и ЕГН-ата тогавашният главен секретар на МВР Бойко Борисов нападна съда, че действа неправомерно. Той размаха и списък с 407 случая. След проверка стана ясно, че наистина някои от магистратите не са уведомявали прокуратурата или общината.
Зам.-председателят на Софийския районен съд Николай Маджаров обясни, че кварталните инспектори могат веднъж месечно да проверяват в азбучниците на съда кой си сменя името. При това препис от решенията, с които се променя гражданското състояние, се изпращат и на ЕСГРАОН. Полицията може да ги види и там без проблем.
Черният печат в паспорта например не е формално основание за съда да откаже смяна на името. Но за да се съгласи съдът за смяната, молителят трябва да изтъкне важни обстоятелства, например, че името му е позорящо и обидно.
"Повечето молби са писани на ръка. Хората си мислят, че това е една елементарна процедура. Но с промяната на името се сменя самоличността, затруднява се правната сигурност и може да се наруши общественият интерес. Затова съдът не би трябвало с лека ръка да го позволява", обяснява зам.-председателят на СРС Николай Маджаров.
В съдебната практика за имената има и дела "за цвят". Като това на чалга-певеца Азис, който доскоро официално се казваше Васил. Съдът обаче уважи доводите му, че в обществото той е известен като Азис, и разреши официална смяна на документите му. Подобен е и случаят с водещата Гала, чието родно име е Галя. При Димитър Ходжев-Митьо Крика ситуацията е малко по-различна. Той иска от съда да добави "Крика" с тиренце след името му. Това според магистрати е по-лесният начин. Защото не налага промяна на самоличността на човека.
В СРС разказват как преди време Юрий Цукровски, брат на сочения за автокрадец №1 Радослав Цукровски, подал молба за промяна на името. Той изтъква, че заради името всички го мислят за престъпник и още като го видят с кола, го арестуват. Магистратите обаче искат справка и се оказва, че срещу Юрий има списък с висящи дела. И мотивът му е напълно прозрачен. Единственият му безспорен довод бил, че съпругата му го напуска заради фамилията. Двамата наистина са в процес на развод, но това не накланя везните на Темида в полза на промяната.
Има и хора, които го правят без такива задни мисли. Например три монахини, които поискали да заменят светското си име с духовното. Или пък дама, която работела като доброволка в сиропиталище към манастир в Италия. Тя приела католицизма и държала към българското й име Марияна да бъде добавено и Франческа. Тези молби са уважени. Но когато един мъж се появил в съда с желанието
да бъде прекръстен на Друмихайт,
защото това бил тракийски вожд, на когото искал да прилича, съдът отказал. С мотива, че няма важни обстоятелства, които да го налагат. С това обяснение се отхвърлят доста молби.
Не е изключено след 18 години Тарзан и Зоро, родени тази година според справката на ГРАО, да отидат в съда, за да променят имената, които са им сложили странните им родители. На опашката вероятно ще са и Ихтиандър, Дева-Мария и Канарче.
Процедурата по смяна на името струва 8 лв. "За мен трябва да е 800 лв. Не може да струва 8 лв. да занимаваш съда, прокуратурата, социалните служби, полицията, следствието", твърди съдия Маджаров. Според него, ако цената е висока, всеки ще се замисли, преди да потърси промяната.
В много страни смяната на името е административна процедура и в нея не участва съдът. Според Маджаров обаче българите, в това число и магистратите, са консервативно настроени към промяна на името.
Има по-специфични случаи. Преди време му попаднала молба на 16-годишно момиче, което искало да махне регламентираното в закона окончание "ова" от второто си име. Молбата си писала сама на ръка, но родителите й с подписите си под нея показвали съгласие. "Окончанието "ова" не ми харесва. Дори в акта си за раждане съм го изтрила. В ученическата си книжка съм записана без него", обяснявало момичето. Актът за раждане бил представен като доказателство, с изтрито с гума окончание на името. "Спрях делото и го пратих на прокуратурата. Налице е престъпление - тя подправя официален документ с намерение да го използва. Ако тя няма съзнанието, че е извършила престъпление, то майка й и баща й са съучастници. Те знаят и са подписали молбата", казва зам.-шефът на СРС.
Практиката на съда по делата за смяна на имената е различна. Тъй като Законът за гражданската регистрация не казва по кой ред се гледат, някои съдии приемат, че когато уважат искането на молителя, решението им е окончателно и влиза в сила веднага. Други съдии разглеждат молбите по реда на установяване на факти. Това означава, че решението им се обжалва по общия ред и дори да няма кой да възрази, се дава 14-дневен срок, преди то да влезе в сила. "Трябва да се мисли за уеднаквяване на практиката. Върховният касационен съд обаче е прекалено натоварен и не го прави", допълва Маджаров.
И докато смяната на името е сравнително често срещана,
промяната на пола е екзотика в практиката на съда
Такива дела се броят на пръсти. В момента има едно висящо дело, което не е допуснато за разглеждане от Софийския районен съд. Молителката обаче обжалвала пред втората инстанция и сега се чака нейното произнасяне.
Казусът накратко е следният: жена с женски полови белези твърди, че се чувства мъж и цял живот се е изживявала по този начин. Частна психологическа експертиза потвърждава думите й. Жената настоява в акта й за раждане да се впише, че е мъж, иска и мъжко име. Това автоматично води след себе си и промяна в ЕГН-то.
Районните магистратите обаче приемат, че делото е недопустимо. Според тях жената първо трябва оперативно да смени пола си и тогава да поиска нова гражданска регистрация.
Мотивът на съда е, че ако даде документ на тъжителката, че е мъж, но още преди медицинската намеса, тя би могла да сключи граждански брак с момиче, което не подозира каква е истината, тъй като не са имали сексуални контакти. Според съда така проблемът би могъл да се превърне в обществен.
"Ще станем като във вица - ако съдът каже, че си двугърба камила, значи си такъв. Това изразява абсурда в това съдът да постанови нещо, което противоречи на всичко очевидно", заключват магистратите.