За втори път изпадам в неудобната ситуация да не зная как се попълва запис на заповед и за какви дългове мога да я ползвам. Моля да ми отговорите в колко екземпляра трябва да се изготви документът, трябва ли да е нотариално заверен, колко време важи?
Николина Елмазова от София
Всякакви дългове и други вземания могат да се гарантират с подписване на запис на заповед. Подпис полага длъжникът, а записът на заповед се съхранява от взискателя, който единствен може да се възползва от нея.
Записът на заповед трябва да съдържа:
1. наименованието "запис на заповед" в текста на документа на езика, на който е написан;
2. безусловно обещание да се плати определена сума пари;
3. падеж;
4. място на плащането;
5. името на лицето, на което трябва да се плати;
6. дата и място на издаването;
7. подпис на издателя.
Не е нужно записът на заповед да се заверява нотариално, достатъчна е само писмената форма със задължителните елементи, предвидени в Търговския закон.
Няма изискване в записа на заповед да се описва откъде произхожда сумата, която се дължи. След подписването записът на заповед дава права на лицето, в чиято полза е издаден, да се снабди с изпълнителен лист от съответния окръжен или районен съд. Това става по една много бърза процедура - съдът е длъжен в 7-дневен срок от внасянето на молбата със записа на заповед да се произнесе по графичното и юридическото й оформление. Молителят е длъжен да представи само оригинала на записа на заповед. Недопустимо е да се представя ксероксно копие или нотариално заверен препис.
За да е редовен, е необходимо самият документ да е наименуван "Запис на заповед", а освен това в самия текст на същия този документ трябва да стои изразът "запис на заповед". В документа не могат да се поставят условия, отлагателни събития и др. Изрази като "безусловно обещавам", "безусловно се задължавам" или други подобни не са условие за валидност на записа на заповед. Достатъчно е в документа да не е посочено условие за пораждането на действието на поетото задължение за плащане на определена парична сума, тъй като законът не допуска задължаването на издателя на запис на заповед да е под условие.
Много често длъжникът изчезва с цел да осуети плащането по документа, който е подписал. Отказът на издателя на записа на заповед да удостовери, че документът му е предявен, да постави дата и да се подпише, както и укриването на издателя, се удостоверяват чрез извършване на протест. При клауза в записа на заповед "без протест", "без разноски" или друг равнозначен израз, тези обстоятелства могат да се удостоверят и с нотариална покана.
Съдът, който издава изпълнителен лист, следва задължително да провери налице ли са изискуемите от закона реквизити на записа на заповед, без които той би бил недействителен - дали е настъпил падежът на вземането; подадена ли е молбата от лицето, посочено като поемател; срещу кого се иска издаване на изпълнителен лист и др.
Не е допустимо издаването на изпълнителен лист и за лихвата върху сумата по записа на заповед, считано от датата на падежа до датата на подаване на молбата за издаване на изпълнителен лист. Ако всички реквизите в записа са налице, съдът издава изпълнителен лист за сумата, отразена в заповедта. Този изпълнителен лист се внася със специална молба пред държавния или частен съдебен изпълнител за образуване на изпълнително дело за принудителното събиране на сумата от длъжника.
|
|