Бездействието и мълчанието на български дипломати в първите месеци след арестуването на медиците ни в Либия е довело до оправдаването на мъчителите им, научи "Сега" от отлично информирани европейски дипломатически източници.
Това е и един от мотивите на оправдателните присъди, произнесени от съда "Айн Зара" в Триполи на 7 юни т.г. Тогава бяха оневинени девет офицери и един военен лекар, обвинени в нечовешки изтезания над медсестрите. Пълният текст на мотивите трябва да бъде изготвен до 7 юли и предоставен на българската страна.
Съдът в Триполи вероятно е приел като доказателство показанията на пенсионирания днес либийски дипломат Мохамед Ахмед Наджах. Той се яви като свидетел пред наказателния съд в Бенгази през октомври 2003 г. и разказа за посещението на наши дипломати при петте българки на 25 февруари 1999 г. - по-малко от три седмици след ареста им.
В Триполи е бил Людмил Спасов. По онова време той е шеф на дирекция "Близък изток и Северна Африка" във външното ни министерство и заминал за Либия като спецпратеник на дипломат номер 1 Надежда Михайлова.
България по никакъв начин не е протестирала пред Либия, че сестрите са били измъчвани, каза Наджах пред съда в Бенгази. Дипломатът дори добави, че Людмил Спасов изпратил до консулска дирекция на либийското МВнР благодарствено писмо за уредената среща.
За пръв път български официален представител открито каза, че медсестрите са били измъчвани, през април 2000 г. Това направи покойният вече Христо Данов, посетил арестуваните като спецпратеник на президента Петър Стоянов.
Палачите бяха дадени на наказателния съд в Бенгази още през 2003 г. На 6 май 2004 г. обаче той се обяви за некомпетентен по въпроса за тяхната вина, но осъди на смърт сънародничките ни.
В началото на тази година мъчителите отново бяха дадени на съд, този път в Триполи. Отделно медсестрите заведоха граждански иск за общо 3,76 млн. долара (5 млн. либийски динара) срещу палачите. Защитата на българките ще обжалва оправдаването пред Върховния съд.
"Не коментирам въпроси, свързани с престоя ми в Либия", бе лаконичен Людмил Спасов вчера. "Сега" отправи писмено запитване по въпроса и до външно министерство, но така и не получи отговор.
|
|