Навикът на МОН да пази теми от минали години му изигра лоша шега на вчерашния изпит по литература за гимназиите. 2 от общо трите изтеглени въпроса са се падали контролно в предходните 3 г., установи проверка на "Сега". Близо 28 000 кандидат-гимназисти писаха по темата "Магическата сила на красивото и доброто" - съчинение-разсъждение върху разказа "Ангелинка" на Елин Пелин.
Сериозни предпазни мерки приложи МОН с цел да избегне евентуални обвинения в изтичане на темите. Трима ученици изтеглиха на случаен принцип представители на три различни медии. Те избраха съответно 1 от 3 големи плика с по 10 въпроса, самата тема, както и 2 контролни - "Страдание и състрадание" в разказа на Йовков "По жицата" и "Свещената мисия на родното слово" върху "Българският език" на Вазов.
Наблюдателите бяха доволни от процедурите. Впоследствие обаче се оказа, че и двете контролни теми са се падали. "Свещената мисия на родната реч" е теглена контролно през 2004 г. "Страдание и състрадание" върху "По жицата" е била контролна през 2002 г. заедно със сходната тема "Болка и утеха" върху същия разказ.
Това опровергава твърденията на МОН, че в секретната банка с теми се пазят само неотваряните на съответните кампании пликове. Министерството въведе практиката да ползва стари, непаднали се на изпита въпроси през 2003 г., за да не губи готовите формулировки. Това прави невъзможно отварянето на всички пликове и проверката за баланс между формулировките върху отделните произведения. Не е ясно и доколко темите се подменят с годините, както и при какъв режим се съхраняват старите неотворени теми. Съвпадението е странно на фона на твърденията на МОН, че регионалните инспекторати предлагат стотици формулировки. М. г. например се говореше за 350 предложени теми.
Сходство има и между други теглени формулировки. "Срещата на страданието и състраданието" бе темата върху V епизод от разказа "Една българка" през 2002 г. "Бабо, благодаря ти, ти си добра жена..." - пътят към доброто в V епизод" (контролна, 2002 г.) е близка до "Трудният пък към доброто" - съчинение-разсъждение върху I и II епизод на "Една българка" (контролна, 2003 г.). Приличат си и темите върху "Ангелинка" - "Очарованието на първата любов" през 2002 г. (реално паднала се тема), "Вълненията на едно влюбено сърце" (контролна, 2002 г.) и контролната от 2003 г. "Мечтите в човешкия живот".
Децата не харесват "Ангелинка", струва им се наивна история, коментираха родители пред 32-о СОУ в столицата. Според тях малчуганите трудно разбирали и патриотизма на Вазов за разлика от темпераментния Ботев. Алеко Константинов и "Маминото детенце" допадали на децата заради иронията.
КРИТЕРИИ
Проверителите ще оценяват композицията, литературните и езиковите умения на децата, обясниха от МОН. Работите трябва да са с ясна теза, изясняваща преобразяващото въздействие на красивото и доброто върху човека и тълкуваща представата за магия. Изложението трябва да проследи формирането на представите на децата за леля Дъмша и Ангелинка, двете планински нощи, в които се откроява образът на героя разказвач, писмото на леля Дъмша като изпитание за чувствителността на момчето, слизането от планината на Възнесение като изява на устрема на героя към красивото и доброто, финала на разказа като внушение за мечтата към красивото и доброто.
Децата не харесват "Ангелинка", струва им се наивна история, коментираха родители пред 32-о СОУ в столицата. Според тях малчуганите трудно разбирали и патриотизма на Вазов за разлика от темпераментния Ботев. Алеко Константинов и "Маминото детенце" допадали на децата заради иронията.
Много, много интересно... Но за съжаление едва ли някой ще коментира точно това изказване на родителите. Как се избират произведенията, които се изучават в училище? Това е голяма тема, но за нея пишат само интелектуалстващите дебели глави в Култура, а родителите, които реално биха могли да оказват натиск върху обществото, не я зачекват дори. А е един от ключовете от палатката за едно добро образование по литература, а следователно и за смислени кандидат гимназистки изпити и суответно добро представяне на учениците на тях. Кой е казал, че "Ангелика" е това, което трябва да се изучава и остане в съзнанието на децата на 13-14 години? Защо "Мамино детенце"? Ами защото съществува списък, спуснат от авторитетите (по-рано партийните, сега инерцията) и според него тези и тези са българските класици. И хоп, кои са техните творби които съдържат по някой детски персонаж? Ето ги. И тез ги включват в програмата. Без значение всичко друго. И така децата остават с впечатление, че класиците са наивни драскачи. Заради министерските убити "експерти" . Извън списъка все още остават низвергнатите от социалистическите експерти буржоазни творци... А от Елин Пелин се употреблява едно нищожно разказче. Несретни нещастни "експерти"...