:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,485
Активни 681
Страници 21,415
За един ден 1,302,066

МОН върти стари теми на изпита по литература

Кандидатите за гимназиите писаха върху Ангелинка. И двата контролни въпроса са теглени наскоро
Снимка: Велислав Николов
Навикът на МОН да пази теми от минали години му изигра лоша шега на вчерашния изпит по литература за гимназиите. 2 от общо трите изтеглени въпроса са се падали контролно в предходните 3 г., установи проверка на "Сега". Близо 28 000 кандидат-гимназисти писаха по темата "Магическата сила на красивото и доброто" - съчинение-разсъждение върху разказа "Ангелинка" на Елин Пелин.

Сериозни предпазни мерки приложи МОН с цел да избегне евентуални обвинения в изтичане на темите. Трима ученици изтеглиха на случаен принцип представители на три различни медии. Те избраха съответно 1 от 3 големи плика с по 10 въпроса, самата тема, както и 2 контролни - "Страдание и състрадание" в разказа на Йовков "По жицата" и "Свещената мисия на родното слово" върху "Българският език" на Вазов.

Наблюдателите бяха доволни от процедурите. Впоследствие обаче се оказа, че и двете контролни теми са се падали. "Свещената мисия на родната реч" е теглена контролно през 2004 г. "Страдание и състрадание" върху "По жицата" е била контролна през 2002 г. заедно със сходната тема "Болка и утеха" върху същия разказ.

Това опровергава твърденията на МОН, че в секретната банка с теми се пазят само неотваряните на съответните кампании пликове. Министерството въведе практиката да ползва стари, непаднали се на изпита въпроси през 2003 г., за да не губи готовите формулировки. Това прави невъзможно отварянето на всички пликове и проверката за баланс между формулировките върху отделните произведения. Не е ясно и доколко темите се подменят с годините, както и при какъв режим се съхраняват старите неотворени теми. Съвпадението е странно на фона на твърденията на МОН, че регионалните инспекторати предлагат стотици формулировки. М. г. например се говореше за 350 предложени теми.

Сходство има и между други теглени формулировки. "Срещата на страданието и състраданието" бе темата върху V епизод от разказа "Една българка" през 2002 г. "Бабо, благодаря ти, ти си добра жена..." - пътят към доброто в V епизод" (контролна, 2002 г.) е близка до "Трудният пък към доброто" - съчинение-разсъждение върху I и II епизод на "Една българка" (контролна, 2003 г.). Приличат си и темите върху "Ангелинка" - "Очарованието на първата любов" през 2002 г. (реално паднала се тема), "Вълненията на едно влюбено сърце" (контролна, 2002 г.) и контролната от 2003 г. "Мечтите в човешкия живот".

Децата не харесват "Ангелинка", струва им се наивна история, коментираха родители пред 32-о СОУ в столицата. Според тях малчуганите трудно разбирали и патриотизма на Вазов за разлика от темпераментния Ботев. Алеко Константинов и "Маминото детенце" допадали на децата заради иронията.



КРИТЕРИИ

Проверителите ще оценяват композицията, литературните и езиковите умения на децата, обясниха от МОН. Работите трябва да са с ясна теза, изясняваща преобразяващото въздействие на красивото и доброто върху човека и тълкуваща представата за магия. Изложението трябва да проследи формирането на представите на децата за леля Дъмша и Ангелинка, двете планински нощи, в които се откроява образът на героя разказвач, писмото на леля Дъмша като изпитание за чувствителността на момчето, слизането от планината на Възнесение като изява на устрема на героя към красивото и доброто, финала на разказа като внушение за мечтата към красивото и доброто.
6
2459
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
21 Юни 2005 00:58
Децата не харесват "Ангелинка", струва им се наивна история, коментираха родители пред 32-о СОУ в столицата. Според тях малчуганите трудно разбирали и патриотизма на Вазов за разлика от темпераментния Ботев. Алеко Константинов и "Маминото детенце" допадали на децата заради иронията.


Много, много интересно... Но за съжаление едва ли някой ще коментира точно това изказване на родителите. Как се избират произведенията, които се изучават в училище? Това е голяма тема, но за нея пишат само интелектуалстващите дебели глави в Култура, а родителите, които реално биха могли да оказват натиск върху обществото, не я зачекват дори. А е един от ключовете от палатката за едно добро образование по литература, а следователно и за смислени кандидат гимназистки изпити и суответно добро представяне на учениците на тях. Кой е казал, че "Ангелика" е това, което трябва да се изучава и остане в съзнанието на децата на 13-14 години? Защо "Мамино детенце"? Ами защото съществува списък, спуснат от авторитетите (по-рано партийните, сега инерцията) и според него тези и тези са българските класици. И хоп, кои са техните творби които съдържат по някой детски персонаж? Ето ги. И тез ги включват в програмата. Без значение всичко друго. И така децата остават с впечатление, че класиците са наивни драскачи. Заради министерските убити "експерти" . Извън списъка все още остават низвергнатите от социалистическите експерти буржоазни творци... А от Елин Пелин се употреблява едно нищожно разказче. Несретни нещастни "експерти"...
21 Юни 2005 08:52
От изказванията на един-двама родители да се правят генерални обобщения е най-малкото глупаво. Всяка национална литература има минало, и ако то не бъде познавано, как ще отиваме в бъдещето? Проблемът е в методите на преподаване, в писането на учебници, които в последните години, по мои лични наблюдения, са написани отвратително. Гледах подобна анкета с деца и родители-децата харесваха темата, родителите-не. Нормално явление, но не става за обощения.
21 Юни 2005 11:34
Ха добрутро!
Ами че темите на кандидат-студентските изпити са едни и същи от 10 години.. Ако не е "Ангелинка", ще е "Баба Илийца", ако не е "Баба Илийца", ще е "По жицата". Че как иначе, нали от децата се иска не друго, а да приложат добре наизустени формули върху едни и същи произведения, които им наливат в главите частни учители. Цялата система е дълбоко порочна, да не говорим колко е глупава и колко е вредна за образованието.
21 Юни 2005 13:04

МОН върти стари теми на изпита по литература

Е и какво? Да не би да се учат нови произведения???
21 Юни 2005 15:29
а и защо да се напъват проверяващите да проверяват нещо, дето не са го проверявали от 20 години. Като ученик си бях правил експеримент - струваше ми една двойка повече, ама нейсе - така или иначе не кандидатствах с литература, та... писах по някаква тема, като по нея бях написал увод, теза и заключение без грам доказателсва на тезата. Според всички критерии, които дотогава ни бяха обяснявани (а и до ден днешен ползват същите, убеден съм) би трябвало да получа около 4.00 - 4.50 Естествено, получих двойка - след което просто занесох "темата" на още 3ма учители по Литература и получих от тях мнение, че темата е за около горепосочената оценка, както и да е - същите тези хора оценяват едни и същи неща сума ти години наред и очакват да видят нещо точно определено, иначе пишат слаби оценки... и какво е научил човекът след тия седем-осем години обучение - нито да се изразява, нито да анализира (освен ако мама и тате не са се позанимавали с него сериозно - далеч съм от мисълта, че на частни уроци някой се опитва да научи учениците на някое от преждеспоменатите умения).
Друго нещо е, че учениците намразват произведенията, задължително изучавани в училище - само ще кажа, че ми трябваха 10 години, за да се преборя със себе си и да прочета отново (по желание) "Мъртви Души", и много се забавлявах, но това са си 10 години по-късно... поради подобни причини още не мога да чета Дебелянов, примерно - беше любимият поет на учителката ми... след още 10 може и да успея да го оценя.
21 Юни 2005 19:18
Милке, ако ми отговаряш на мен, по-добре прочети отново коментара ми. Ще разбереш, че проблема който аз виждам не е изучаването на класиците и на миналото изобщо, а избора на конкретна творба от творчеството на даден класик. Защо според тебе е избрана тъкмо "Ангелинка" от всички останали възможности? По същия начин, по който беше избран "Андрешко" преди. Задай си малко въпроси извън шаблона. Отделно, че други писатели, също от миналото, по една или друга причина, най-вече заради инерцията, не се включват в учебниците. При положение, че всички те са част от миналото, кой решава Елин Пелин да се включи за сметка на Георги Райчев.

Иначе е ясно като бял ден че учебниците са написани много лошо и повечето учители по литература не знаят как да преподават. А и самите те не разбират добре българската литература.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД