Софийският градски съд ще гледа днес иск срещу общината за 40 000 лв. Делото е заведено от Елена Чолова, която в началото на януари бе нападната и жестоко нахапана от глутница бездомни кучета. Жената пострада по време на сутрешния се крос в парк в Студентския град в София. След това бе приета в болница с над 100 дълбоки рани. Сега тя търси от общината 20 000 лв. заради претърпените болка и стрес и още толкова за нанесени материални щети. Съдия по делото е Константин Бързачки.
По закон общината носи отговорност за проблема с бездомните кучета. Тя е задължена да създаде звено за борба с бездомните четириноги, да ги лови и приютява за 14 дни. Ако в този период кучето не бъде потърсено или осиновено, се евтаназира. В столицата обаче има само един кучкарник и няколко екипа, които не могат да се справят с хилядите скитащи псета. Дни след инцидента медиите установиха, че основният предполагаем нападател - куче от породата аржентински дог, още скита необезпокоявано в парка.
Въпреки многото пострадали от уличните кучета общината е осъдена да плати обезщетение само по две такива дела.
Инцидентът с Чолова активизира и прокуратурата. Дни след нападението шефът на Върховна административна прокуратура Митьо Марков нареди районните и окръжните прокурори "да извършат проверка за законност в дейността на кметовете на общини, райони и кметства" във връзка с проблема с бездомните кучета. Те трябваше да установят дали се прилагат административните мерки, предвидени в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Указа за борба с беса.
Проверката установи, че почти половината от българските общини нарушават Закона за ветеринарномедицинската дейност. Положението в София и големите градове е най-сериозно. В много от градовете липсват изолатори за бездомни кучета. Там пък, където има такива, не е уредено залавянето на животните и вкарването им в приютите, констатираха още прокурорите. Освен това в нарушение на закона заловените четириноги не се евтаназират в 2-седмичен срок, а отново се пускат по улиците. След проверката 144 кметове бяха предложени за наказание.
По данни на неправителствени организации в края на размножителния си период броят на безпризорните кучета в столицата нараства до 70 000.
|
|