Държавата да провежда антидъмпингова политика и да регулира минималните цени на медикаментите, е написал като предложение за законопроекта за лекарствата депутатът от БСП Руденко Йорданов. Проектът е внесен от Министерски съвет и в момента тече второто му четене в здравната комисия в парламента.
Досега опитите на държавата за регулация са само за максималните цени на лекарствата, голяма част от които са по-високи от тези в Европейския съюз. И новият закон предвижда да има само пределни цени, над които не може да се продава. Минималните стойности са оставени на пазара.
В редица аптеки обаче има препарати, които се продават на доста по-ниски цени в сравнение с тези, на които плаща здравната каса. Това е възможно заради по-големите отстъпки, които търговците на едро дават на фармацевтите. Освен това доста дистрибутори имат и вериги аптеки, което също позволява по-ниски цени. Трето обяснение за дъмпинговите цени е контрабандата. Т.нар. "социални аптеки" пък дори си позволяват да продават под производствената цена и вероятно става въпрос за укриване на доходи, смятат фармацевти.
Петър Мръцков, също от Коалиция за България, пък иска у нас да се въведат фиксирани цени на лекарствата, т.е. препаратите да се продават навсякъде на една стойност. Тя следва да се определя от здравното министерство. Тази идея от доста време се подкрепя от фармацевтите и част от търговците на едро на лекарства. Според тях това ще доведе до поевтиняване на препаратите.
Депутати от всички цветове са против текстовете в новия закон, които позволяват всяко юридическо и физическо лице да може да отваря аптека. "В момента лиценз се издава само на фармацевт, но никой не знае и следи чия собственост е аптеката, което позволява съществуването на вериги, без да е ясно чии са", мотивират промяната от МЗ. "Забрана за откриване на аптека ще има само за търговците и производителите на лекарства. Целта е тепърва собствениците на аптеките да излязат наяве", обясняват от МЗ.
В предложенията си депутатите обаче искат да остане сегашният режим - разрешения да се дават само на фармацевти. Уточнено е обаче, че и собствеността на аптеката трябва да е на фармацевти. Промени в този дух предлагат и Руденко Йорданов, и Стоян Витанов от Коалиция за България, и Васил Паница от ДСБ, и група депутати от НДСВ.
РИСК
Законът за лекарствата хармонизира българското законодателство с това на ЕС и трябва да влезе в сила от 1 януари 2007 г. Едва миналата седмица обаче започна разглеждането му на второ четене в здравната комисия на парламента. Вариантът на МС е около 130 страници, а предложенията на депутатите към закона са 80 страници, очакват се и тежки дебати. Ако законът не бъде приет в най-скоро време, има опасност глава "Сводобно движение на стоки" да бъде отворена, предупредиха експерти.
Какво значи да си фармацевт в България?
1.Ако си фармацевт - собственик на аптека означава месечна печалба 20 000 лева /годишна 240 000 лева/ във вървяща аптека в София и по-големите градове.Естествено чисти.Без данъци.
В най-лошия случай , ако си мързелив около 4000-5000 лева.
2.Ако си фармацевт , работещ в чужда аптека 1000-1500 лева чисто-без данъци и още поне 1000-2000 лева накрадено.Т.е. минимум 2000 лева чисто.
3.Да искаш да продаваш всичко - повечето аптеки са заприличали на "магазини за 1 лев", а другите търговци, например да не могат да продават дори хранителни добавки и презервативи.
5.Да си дадеш някъде дипломата за 700-800 лева месечен наем, като управител на аптека и междувременно правиш като в точка 2. още минимум чисти 2000 лева И ЕТО ТИ немъчени около 3000 лева БЕЗ ДАНЪЦИ ЕСТЕСТВЕНО.
4.Да искаш да продаваш на фиксирани цени-естествено нагоре.Ех, че алчност!
6.Съвсем нормално е като следствие на горните 4 точки да събереш някой лев за гореспоменатите депутати и те да ти спретнат нов закон за лекарствата още по-удобен за теб и ако може само ти магистър-фармацевта да си собственик на аптека , за да е МОНОПОЛА НА МАГИСТЪР-ФАРМАЦЕВТИТЕ ПЪЛЕН!