:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,541
Активни 359
Страници 10,471
За един ден 1,302,066

Варна догони София по задръствания

Снимка: Импакт Прес Груп
Не, това не е София. Хроничните задръствания вече са част от живота и на морската столица.
Километрични задръствания тормозят варненци от няколко месеца. За първи път градът е запушен от автомобили далеч сред края на туристическия сезон. Въпреки че населението е три пъти по-малко, отколкото в София, трафикът се превръща в бедствие подобно на столицата - за придвижване от крайните квартали до центъра е нужен повече от час.

От общината обясняват хаоса със затворения околовръстен път, който се ремонтира. Според експерти обаче основният проблем е в центъра на града. Наскоро само на едно от централните кръстовища - на Червения площад, бяха преброени 5000 автомобила, и то в извънпиков час. На ден там преминават 85 000 возила.

Преди месец бе разширен основният булевард "Цар Освободител", но и това не помогна. Според специалистите кризата е породена от непрекъснато увеличаващия се брой на автомобилите. "МПС-тата на територията на града са 162 605", заяви кметът Кирил Йорданов. Статистиката обаче обхваща само регистрираните в общината. По груби изчисления не по-малко от 200 хиляди са колите във Варна.

От кметството обещаха нови светофарни уредби, разширение на платната. Скоро за ремонт обаче ще бъде затворено и кръстовището на Червения площад.
15
3275
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
09 Октомври 2006 01:30
Това кво зна4и: на двама варненци една кола ли?
09 Октомври 2006 05:48
Мисля, Льо Корбюзие е казал, че големите пътища в градовете повече пречат, отколкото помагат. Така е в София с Цариградското шосе още като беше бул. Ленин. Голямото шосе прекъсва съобшенията между двете страни (примерно Гео Милев и Изток), затруднява движението в кварталите наоколо, привлича и много коли, които иначе биха минали отдругаде. Стоварва ги в някое тясно място в центъра (Орлов мост), дето голям възел не може да има. И т.н. Колкото повече се разширява големия път, толкова повече допълнителен трафик събира.
*
Това мисля е и проблема на Червения площад (сега той се казва пл. "Съединение", макар "Червения площад" да е старо и "органично" име, от 1940 г., когато имало международно изложение, съветски трактори и давали съветски филми). Там се пресичат най-натоварените сега улици - Осми полк (от Асп. мост към курортите - Е87) и Цар Освободител - от Морската градина и курортите към жк-тата и летището.
*
През август т.г. ми направи впечатление, че шофьорите на таксита от/за курортите към/от летището и автогарата минават по (Княз Борис и) Цар Освободител, а не по бул. Левски - ул. Кестен покрай ВиК както доскоро. Причината явно е пробиването на Цар Освободител между околовръстното и О. Паисий - станало голямо шосе като Цариградското, привлича трафик, който иначе си е минавал по други по-малки улици. Трафика се трупа в теснината на Червения площад.
*
Какво да се прави? Според мене не да се затвори пробива, а първо, всички малки улици да станат проходими - да пресичат булевардите (ако трябва - да са еднопосочни), да има зелени вълни по Владислав, Сливница, Цар Освободител и Осми полк. Второ, да се махне транзитното движение от Червения площад - да се пробие бул. Левски до езерото (това е начинът да се разбута и Максуда) и да се разшири ул. Девня до Асп. мост, така най-натовареното кръстовище постепенно да се премести на Левски/Цар Освободител, с възел на две нива. Трето, да се пробие поне още един широк път успоредно на Осми полк от север (новата ул. Дрин като че ли е плах опит), да поеме част от локалния трафик. Голяма грешка е, че Съборни свършва на Сливница, а не стига до ул. Мир. Четвърто, да се пробие широк път успоредно на Владислав западно от него. Пето, като се построи м-ла Черно море, да мине извън града, от Харамията край Константиново до нов мост до Страшимирово и там да се свърже с м-ла Хемус. Ако ще продължава за Румъния (румънците имат широк път, макар не м-ла, до границата) да не минава по околовръстното, а до Аксаково и да да се слее с Е87 чак до Албена.
*
Като жител на Ню Йорк не мога да не кажа за предимствата на "грид-a" - решетката от големи булеварди (авенюта) и по-малки улици, всички проходими (макар повечето еднопосочни), всички кръстовища - със светофари, но работещи зелени вълни по авенютата. Ужасът на Ню Йорк е само по местата, дето се влиза и излиза от тунели и мостове или минава между тях, но в нашите сухоземни градове няма такъв проблем. Няма и нюйоркските commuter задръствания по крайградските шосета и час пик - у нас не се движат такива маси хора.
09 Октомври 2006 07:07
Чичо Фичо, има и точно противоположно мнение. На еди френски архитект с арабско име (Омар ли беше, самият Лафайет ли беше, не си спомням в момента), помагал при изработването на проектите за Ню Йорк. Той е застъпвал мнението, че широките улици са нужни на големия град. Защото са по-проходими и защото са трудни за....барикади. Жив и здрав!
09 Октомври 2006 09:55
Варна дори няма шанс да догони софийските задръствания, не че положението във Варна е розово, но като София, такова транспортно блато в България просто няма.
09 Октомври 2006 11:23
Kras, много компетентно се изказваш без може би да си ходил във Варна скоро... Няма как да няма задръствания след като улиците са тесни, само 5-6 възлови булеварда са двулентови, което обаче пак не е достатъчно за нормално движение на автомобилите...
09 Октомври 2006 11:26
Възможностите за разширение на улиците във Варна си много ограничени. Трябва значи да се поощрява градския транспорт. Със субсидиране, ако е необходимо. И специална организация на движението, например специални ленти за автобуси, така че да има истински предимства от изпозлването им. В повечето европейски градове е така. Ама ние май не сме дорасли за това. Още сме на нивото на примитивен бабаитлък. В България не си човек ако нямаш кола.
09 Октомври 2006 12:51
Който познава добре Варна, знае проблема.А той е - малък по площ град, само с няколко истински булеварда, но в същото време гъсто населен.Друга причина, е че в последните години центъра се превърна в жилищен квартал.Всеки сульо иска да живее в центъра и това допълнително задръства града, защото означава повече коли в центъра.
Всичко е толкова забатачено, че няма никакъв шанс за оправяне.
09 Октомври 2006 13:55
тия и те пък откъде прореваха с 2те си улици и 20 автомобила
09 Октомври 2006 13:59
Ехе, само от околовръстното да идваше проблема, с винце да го полееш. Ама не! Никой не е мислил, че Варна ще стане толкова населен град и разрешения за стоеж са издавани и продължават да се издават на безумни места. Тоест там където би трябвало и би моголо да се разшири пътя от центъра към кварталите. Сега вече е късно. Общината да е мислила като е разрешавала строежите по околовръстното, сега то можеше да е с по 2 платна във всяка посока, но не би И за други места примери колкото искаш. Остава въпроса и за това, че хората станаха доста мързеливи вече никъде не ходят без колата си ако ще да е и за 50метра разстояние. Да не говорим, че линиите на градския транспорт са лошо организирани. Така, че това ще е от сега нататък като във всеки един голям град по света. Всичко е въпрос на свикване и култура на шИфьорите, а тази култура липсва
09 Октомври 2006 14:11
Е то във Варна в центъра от 1968 година само един подлез се направи пред хотел Варна, доколкото знам, всичко друго е както го помня от времето на Дилайла, само дето асфалта е по кофти. То си требе събаряне на къщи и строеж на улици или паркинги и режим на движението в центъра както е в Рим /изберете сами/! Благо варна не е Рим и второто по-пасва!
09 Октомври 2006 15:05
Колега, говорите за барон Осман.
Тази година кметът Дьоланое прави първи опит да преобрази френската столица. Мотото на предложения от него нов градоустройствен план е "Да върнем парижаните в Париж". Проектът е амбициозен не само защото разглежда развитието му до 2020 г., а защото успехът би предначертал развитието на архитектурата, социалния, икономическия и обществения живот през XXI век. Френската преса отбеляза, че това е първият сериозен опит след плана на барон Осман от 1853 г. за ясно градоустройствено развитие на града.
За жалост в повечето големи български градове се строи хаотично. Докато преди само централните градски части бяха с тесни и криви улици, сега се застрояват всички (вкл. и зелени ) терени. Строи се така, че хората си гледат едва ли не в прозорците. Влизането на колите на чистотата например или големите камиони за зареждане, блокират движението за часове, понякога. Няма обществени паркинги (подземни, етажни)...А хората се увеличават, защото всички търсят хляба си в големите градове.
09 Октомври 2006 19:24
Чичо Докторе, говориш за парижкия кмет Hausmann , на български май е Осман, да ме прощават франкофоните. Сега има важен булевард на негово име в Париж. Наполеон го направил кмет и го натоварил със задачата да направи улиците по-широки та като се върнел от следващата война, да е по-трудно строенето на барикади. Както се разбира мотивите са били други, но е падало голямо събаряне на сгради за целта....
09 Октомври 2006 19:26
Нормално е да има проблеми след като е затворено околовръстното - то е единия от САМО 2-та подхода, към най-големите квартали на Варна - Младост, Възраждане и Владиславово, където живее 2/3 от населението.Ама то и без това т.н. околовръстно е една тясна улица с по 1 платно в двете посоки.Жалка работа.
09 Октомври 2006 20:01
el mojado,
Става дума за Наполеон III. А барон Осман и е мер на Париж.


09 Октомври 2006 20:31
Докторе, явно си запознат с Париж. По-хаотично построен град от Париж няма, но оправданието е че е строен преди 200 години и за съвременна транспортна инфраструктура не може да се мечтае. Тамошните задръствания са по-страшни и от лосанжелоския легендарен 405 фриуей. Българите сме уникални, че не се учим не само от чуждите грешки, но и от своите, което е признак най-дълбоко плиткоумие, ако мога да се изразя така.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД