Делото за рухналата сграда на ул. "Алабин" в столицата и смъртта на двете момичета може да не издържи в съда, алармираха магистрати. Сградата, която се намира в идеалния център на София, се сгромоляса в пиков час на 19 септември. В момента се работи и по версията за умишленото й събаряне.
Юристи обаче смятат, че разследването се минира, защото се води от Националната следствена служба, а не от дознател в МВР. Опасенията са свързани с ясното разделение, което новият НПК направи. Според кодекса престъпленията по чл. 123 от НК - за причиняване на смърт заради незнание или немарливо изпълнение на занятието, както е образувано делото за рухналата сграда, се разследват от дознанието. Прокуратурата обаче иззе случая от полицията и възложи предварителното производство на Националната следствена служба. Обвинителите обясниха, че го правят, защото в НСлС работят най-добрите специалисти в тази сфера. Делото обаче може да падне в съда, ако магистратите преценят, че разследването е проведено от некомпетентен орган.
Наблюдаващият прокурор от СГП Чавдар Ангелов обясни пред "Сега", че преобразуването е станало по силата на чл. 196 от НПК. Петата точка от този текст гласи, че прокурорът може да "изземва делото от един разследващ орган и да го предава на друг". Върховни съдии обаче тълкуват тази норма по друг начин - че делото може да се прехвърли от дознател на дознател или от следовател на следовател. "Разпределението, което НПК прави, е ясно и изрично. С новия НПК бе отнето правомощието на прокурора да преобразува следствено дело в дознание и обратното", обясниха още съдиите.
Според тях разследването от НСлС е рисковано, но не и фатално. Важно било, когато се стигне до повдигане на обвинения, това да направи прокурор или дознател. Тогава предварителното производство, водено от следователя, можело да се приеме само като проверка.
От процесуална гледна точка, за да са годни доказателствата, трябва да са събрани от компетентния орган. Все пак обаче тази преценка ще направи съдията, който ще гледа делото.
---
ИСКАНЕ
Инцидентът с рухналата сграда на "Алабин" 39 накара представители на държавната и местната власт да поискат затвор за незаконните строежи и преустройства. "Санкциите за незаконни строежи трябва да се увеличат, включително и с предприемането на мерки за лишаване от свобода", обясни преди време строителният министър Асен Гагаузов. Според него само в София имало стотици хиляди сгради, които трябва да се контролират и следят от общинските и районни кметове. Тогава Бойко Борисов му отвърна, че не може да сложи човек пред всяка опасна сграда.
Редактирано от - skyspirit на 08/10/2006 г/ 23:30:05