Сметната палата отказа да обяви данни за финансирането на политическите партии за миналата година заради предстоящите президентски избори. В годишния отчет пред парламента за работата си през 2005 г. одитната институция е извадила информация за парите на партиите, но за 2004 г. От палатата обясниха, че са взели това соломоновско решение, за да се предотврати спекулативното използване на данните преди вота за президент. Миналата година обаче бяха парламентарните избори, на които формациите хвърлиха огромни средства за кампаниите си. Само рекламата в основните вестници, радиа и телевизии е глътнала над 8 млн. лв., показа преди време проучване на "Маркет Линкс".
Правилото за конфиденциалност в годините на вот е неписано, но се спазва, обясниха от институцията. И признаха, че няма инструкция, която да забранява изнасянето на данните. В годишния отчет на палатата за 2004 г. в интернет пък въобще липсва информация за финансирането на политическите партии. Вероятно още тогава от палатата са направили сметка, че тя ще бъде оповестена чак през 2005 г., обясниха запознати.
За 2004 г. политическите партии са отчели приходи от скромните 10 834 979 лв. По-малко от половината пари - близо 4.5 млн. лв., са от държавната субсидия. Останалите са от собствени приходи, най-вече дарения. Само 154 от регистрираните 346 партии в България са представили отчет в Сметната палата. С нулеви приходи и разходи пък били 63 формации.
294 партии от регистрираните 357 не отчетоха според изискванията финансовата си дейност за м.г. пред Сметната палата. В 6-месечен срок институцията трябваше да направи одит на дейността и управлението на предоставеното имущество на останалите 63 партии. Тяхната проверка трябваше вече да е приключила.
------намерения------
С промени в Закона за политическите партии падна таванът за даренията и организациите вече ще могат да получават неограничени по размер суми от спонсори. Досега те можеха да взимат до 10 000 лв. годишно от физически лица и до 30 000 от фирми. Партиите вече ще декларират дарителите и даренията си пред Сметната палата и до 15 април на текущата година те ще бъдат обявявани в интернет страницата й заедно с отчетите за разходването на парите. Ще се отчитат и подаръците в натура, както и даренията от политически фондации. С цел да се намали корупцията в партийните централи беше увеличена двойно държавната субсидия.
Ето това е сериозен проблем. Порочната система за финансиране на партиите е в основата на маса други проблеми за хората в тая държава. Сега действащата система е в основата на всяка корупция в тая държава. Единствения, който говори по-смеро за необходимостта от радикални промени в системата за финансиране на партиите е Първанов. За това ще гласувам за него. Натиска на ЕС + натиска на Първанов вероятно ще дадът добър резултат.
http://www.zaparvanov.org