Парламентът отмени забраната за стачка на лекари, работещите в енергетиката и в съобщенията. Това стана с приетите на второ четене вчера промени в Закона за уреждане на колективните трудови спорове.
За да не бъдат застрашени животът и здравето на гражданите, служителите и работодателят ще се споразумяват писмено, че е гарантирано обслужването на нуждаещите се. Същото се отнася и за заетите в другите два отрасъла - енергетика и съобщения. В измененията е записано, че не бива да се създава опасност за производството, разпределението, преноса и доставката на газ, електро- и топлинна енергия и комунално-битовото и транспортно обслужване на населението. Забранено е и спирането на радио- и телевизионните излъчвания и гласовите телефонни услуги.
Ако страните не постигнат такова споразумение, всяка от тях може да се обърне към Националния институт за помирение и арбитраж. В срок от 3 работни дни директорът на института трябва да определи органа, който ще се занимае с проблема. Той ще разгледа и реши спора в 7-дневен срок.
От опозицията заявиха, че така се оставя вратичка и на практика стачката може никога да не започне в случай, че арбитражният орган не се произнесе. Антоанела Понева от ДСБ предложи да се запише, че ако в регламентирания срок няма решение, стачката може да започне. То обаче бе отхвърлено. "Не може да има презумпция, при която институтът да не се произнесе", обясни шефът на социалната комисия Хасан Адемов. Според него това ще означава, че ще бъдат нарушени законите на страната със съответните последствия. Според Адемов 7-дневният срок, даден на арбитража, не е дълъг. Той се предхожда от процедура по уведомяване.
---
ПРЕОСМИСЛЯНЕ
Освен тези текстове група червени депутати бяха направили още 24 предложения за промени в Закона за колективните трудови спорове. Те обаче бяха оттеглени. "Ние не искаме да стопираме промените в закона", обясни Руденко Йорданов. Според него всеобщото мнение е, че трябва да се направи изцяло нов закон. Сегашният датира от 1990 г.
Измененията в закона преминаха през доста перипетии, докато бъдат гласувани на второ четене. На първо четене те бяха отхвърлени в комисията, но в крайна сметка приети в зала. От мнозинството тогава обвиниха опозицията, че се възползва от недоволството на лекарите, за да трупа политически дивиденти.
|
|