:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,993
Активни 673
Страници 24,460
За един ден 1,302,066

Комисията "Антикорупция" пита Кабил и за продажбите на земи

Над 20 сигнала за проверка от МВР е приготвил шефът на органа за борба с корупцията в НС Бойко Великов
Бойко Великов
Парламентарната комисия за борба с корупцията ще се занимава не само със замените, но и с продажбите на земи и гори, извършени от земеделското министерство на Нихат Кабил и от общините.

Това обяви вчера председателят на комисията Бойко Великов пред журналисти в резиденцията на британския посланик. Там той отчете какво е свършила комисията му по време на организиран от посолството на Великобритания семинар на тема "Стандарти и морал в обществения живот".

Великов съобщи, че вече са получили информация от земеделското министерство за това какви замени на държавни земи и гори за частни са извършени през периода 2003-2005 г. В комисията са дошли 15 сигнала, че част от тях са направени неправомерно и в ущърб на държавния и обществения интерес. Предстои да се направи проверка. Комисията е поискала и нова информация за замените през 2006 г., както и данни за продажбите на земи и гори. Имало сигнали за проблеми и при тези сделки, но Великов не поясни за какви нарушения са сезирани.

Депутатът обяви, че има корупционна среда в законите за земите и горите по отношение на замените и продажбите на парцели, например по Черноморието и около планинските курорти. Всичко като сделки изглежда е законно, но е в ущърб на държавния и обществен интерес, посочи той, без да визира конкретни сделки. Великов обяви, че и ресорната комисия по земеделие била готова с промени в законите. После пред журналисти той уточни, че става дума за изменение, според което да не може да се заменят гори и земи например от Врачанско за такива по Черноморието и Банско, каквито случаи има. Председателят на комисията обаче не успя да отговори защо въпросната промяна още не влиза в пленарна зала, нито пък защо не се наложи мораториум върху тези сделки, докато се приемат измененията. И каза, че затова си има ресорна комисия по земеделието.

В пресата на няколко пъти се появиха публикации и разкрития за уникални и дори скандални замени на земи и гори от една част на България за апетитни парцели в планински курорти или по Черноморието при очевидно драстични разлики на стойности. Оказа се, че има подобни сделки дори на места, които би трябвало да се водят защитени територии. Скандали имаше около замени в Иракли, Варвара и др. Според част от сигналите една промяна на земи от защитена в незащитена територия дори била направена дори с правителствено решение.

Великов обеща неговата комисия да се захване и с митниците - ще поиска данни за проблемите, установените нарушения и уволненията там. Като пример той посочи, че където е било направено електронно митническо бюро и няма участие на митничари, приходите са нараснали 600 пъти.

Сега комисията се е заела и с усвояването на средствата от ЕС и особено по линия на интеграцията на ромското население, където имало множество сигнали за нередности и за свързани лица и организации, които са получавали средствата.





СИГНАЛИ

На 20 октомври се събира Съветът за координация на противодействието на корупцията, в който влизат специалните комисии в парламента, правителството и Висшия съдебен съвет. Бойко Великов е приготвил 20 сигнала, които ще даде за проверка на вътрешния министър Румен Петков.
1
1577
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
13 Октомври 2006 07:44
Сигнали има, нарушения НЕМА.........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД