:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,793,701
Активни 629
Страници 20,575
За един ден 1,302,066

НАКРАТКО

Българинът масово не владее правилата за членуване,



това е един от най-честите въпроси, отправяни към службата за езикови справки на Института за български език към БАН. Масово не се познават и правилата за слятото, полуслятото и разделното писане, съобщиха от института на среща с просветния министър Даниел Вълчев. Посещението е в рамките на инициативата на МОН за популяризиране на дейността на БАН. Наред с телефонните консултации институтът скоро ще започне да предоставя такива и по Интернет, става ясно от сайта му http://www.ibl.bas.bg.





Вакъфските имоти трябва да бъдат върнати на мюфтийството,



заяви главният мюфтия Мустафа Хаджи след среща с омбудсмана на републиката Гиньо Ганев. "По този въпрос се говори от 1990 г. насам. Голяма част от тези имоти са били одържавени по време на комунистическия режим и ние на много места срещаме трудности около тяхното възстановяване. И затова сме принудени на много места да водим дела, което не е изгодно нито за нас, нито за държавата", обясни Мустафа Хаджи, цитиран от агенция "Фокус". Той бе категоричен, че това, което принадлежи на вероизповеданието, трябва да се върне на институцията Главно мюфтийство като основен представител на мюсюлманството в България.
12
1585
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
24 Октомври 2006 01:02

"инициативата на МОН за популяризиране на дейността на БАН. Наред с телефонните консултации институтът скоро ще започне да предоставя такива и по Интернет"

Малей! Става страшно. БАН в действие. Ако не неше трагично, щеше да е смешно.


24 Октомври 2006 05:49
"Българинът масово не владее правилата за членуване,"
Знам, 4е няма пълен 4лен в английски, руски, испански и (доколкото си спомням) в немски. И не виждам нито един от тези езици да е загинал, или хората да не могат да се разберат. Така 4е премахнете този ТЪП пълен 4лен и няма да има грешки. А ако някой запо4не да ми обяснява, 4е ще има двусмислия - 4е то Бг езикЪТ е пълен с такива.
24 Октомври 2006 06:04
Аз със пълен член съм си добре ! Теб като не ти харесва , ходи си с изпразнен !
24 Октомври 2006 08:05
На тези, които не могат да пишат, правилата им криви.И това, че в другите езици няма пълен член не означава, че и в Българския не трябва да има.
24 Октомври 2006 08:22
Как да няма в другите езици пълен член? Няма в руския. Но в европейските има. само, че се слага пред думата. Примери: във френския това е Le за думи от мъжки род, La за женски род, Les за множествено число; в англиския се използва думата The. Примери могат да се дадат и с испанския - El, и други. Така, че и други езици си имат определителен член, въпреки, че се нарича по друг начин. Но функцията му е същата.
24 Октомври 2006 08:39
...софийски имоти да вземе да продаде луксозната сграда със седналите отпред братя георгиеви на някоя политическа мутра, с интереси в хонелиерския компаньонски и ресторантьорски бизнес, защото се видя че даскалките които излизат от нея са си питали вътре, сал оная работа...
...под даскалки разбирай и адвокатки и вестникарки...
24 Октомври 2006 09:26
Ами те, правилата за членуване, не се използват нормално дори от журналистите, които измислиха нечленуваната реч, за да си скрият убразователните пропуски!
Отдавна в българските медии се казва "отивам на летище" и "Пенчо влезе в Министерски съвет", вместо нормалното летищеТО и МинистерскиЯ съвет...
И какво може да се очаква от народа, щом създаденият от медиите национален идеал е да си прост и полуграмотен???
24 Октомври 2006 09:39
Очевидно е, че става въпрос за членуване с пълен и непълен член (отнасящ се за съществителните от мъжки род), а не изобщо за категорията определеност. В останалите славянски езици има падежи, съществителното е в именителен падеж тогава, когато на български има пълен член, а в косвен - когато на български има непълен член. Ако в училищата вместо да измислят най-различни правила и да тъпчат с тях главите на учениците и да представят членуването като нещо свръхестествено и много трудно, представяха нещата просто и ясно, никой нямаше да има проблем с пълния и непълния член - достатъчно е да замени с "той" и "него".
24 Октомври 2006 12:58
Chicho Dr. не си съвсем прав. В западните езици има определителен и неопределителен член. В българския неопределителния член е отпаднал, като ненужен. В много езици има падежи. Както правилно отбелязва *WW*, отпадането на по-сложната падежна форма, налага да се използваат пълен и непълен член, при това само за съществителни от м.р, ед.ч.
Това, разбира се е трудно смилаемо за babajaga2-2, но той вече се е ориентирал към изучаването на други езици и българският явно въобще не му е нужен.
24 Октомври 2006 15:33
Това е интерсесен въпрос. Доколкото знам преди реформата от 1946 (май тогава беше), правилата за членуване на думите от мъжки род са били по-различни от сегашните. Поне с такова впечатление съм останал при четенето на литература от периода преди въпросната реформа, която според мен, е поосакатила езика ни. Иначе сегашните првила за членуване на думите от мъжки род са достатъчно прости и не би трябвало да затрудняват образованите ни съграждани.
24 Октомври 2006 16:40
Babajaga, w ruskiq nqma chlen izobshto (dokolkoto si spomnqm az), a i ne razbiram smisyla na podobni srawneniq - kakwo, da mahnem rodowete kato na angliiski ili kak? Prav/a e StellaArtois, che horata, koito ne znaqt da pishat se chudqt za kakwo da se zahwanat. Chetete si gramatikite, kolegi!

(izwinqwam se, che pisha na latinica - rabotniqt mi komputyr ne e kiriliziran, no pyk ima pylni chlenowe
24 Октомври 2006 19:01
Всеки език си има граматика, а спазването на правилата `и го правят по красив и богат.
От думата ГРАМАТИКА произлиза думата ГРАМОТНОСТ, т.е.спазвайки писмените правила ставаме по-грамотни, а това не е ли нещото, към което повечето се стремят.
В този смисъл, ако е необходимо в БАН да отворят още телефонни линии, начинанието да се популяризира и всички да имат достъп до тях.
Опасно е да се поощрява НЕГРАМОТНОСТТА!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД