Представете си, че сте шеф на преуспяваща фирма. Или вече сте? Позволявате ли на вашите подчинени да пушат навсякъде в офиса, или това става на точно определени места? За някои този въпрос може да е само на противопожарна безопасност, но за други е въпрос на култура и светоусещане. Подобно е и положението с „Волво". В новото S80 не се пуши. В него няма пепелник и запалка. Ако това не ви устройва, просто „Волво" не е за вас.
В шведската компания държат да са различни и отново го доказват при новото изпълнение на своя флагман. На първо място е сигурността, след това идва характерният дизайн и умението да се правят технологични нововъведения в автомобилите.
На пробното шофиране, организирано от "Мото-Пфое", нямаше как да бъде изпробвана пасивната сигурност. Тя отново дава максималните гаранции при удар. Във "Волво" обаче продължават усилено да работят по активната сигурност и това може да се усети лесно на пътя. В новия модел място са намерили част от най-новите изобретения на специализирания център на шведската компания за безопасност на движението. На някои може да им се сторят "глезотии", но всъщност това са ценни придобивки, които помагат на водача. Адаптивният круиз контрол (АСС) използва радарен сензор за постоянно измерване на дистанцията спрямо колата отпред и освен че предупреждава шофьора за опасност, автоматично оказва усилие върху спирачките. Колата със сигурност няма да спре сама, но ще алармира за опасност.
Сред нововъведенията, които все още не могат да бъдат видяни в други модели, са информационната система за мъртвата точка (BLIS) и интелигентната информационна система за водача (IDIS). Първата помага да "видите" нещо, което практически не виждате. Чрез червена лампичка, вградена в огледалото, BLIS ви информира, че има обект в зоната на мъртвата точка. Системата IDIS пък може да оцени сложността на ситуацията на пътя чрез проверяване на функциите на автомобила, като напр. движението на колелата, педала на газта, индикаторния контрол и спирачките. Активните биксенонови светлини вече не са новост, а стандарт. Новост е обаче възможността да ги изключвате. Дори и в дистанционното има неща, които са дебют в света на автомобилизма. То вече комуникира двустранно, за да получавате отговор дали алармата е включена, дали автомобилът е заключен и дали в него има някой.
По отношение на дизайна новото S80 продължава линията на своя предшественик и на цялата моделна гама на "Волво", излъчваща скандинавска елегантност. Формите са малко по-заоблени, особено в купето. Външно моделът е стъпил здраво на своя предшественик, като по размери не се отличава значимо. Дължината е същата - 4850 мм, но S80 е получил допълнителни 27 мм на широчина и 34 мм на височина. Междуосието е по-дълго, а следата - по-широка. По-изразената заобленост отново е свързана със сигурността - този път, за да се намали рискът от нараняване на пешеходците при удар. Предните фарове, които са разположени по-ниско от предния S80, следват извивките на предницата и се простират настрани и нагоре към капака, за да създадат впечатлението за усмивка. Предната А-колона е по-тънка за по-добра видимост. Задната колона плавно се спуска към капака и е по-фина. Като цяло задницата се вписва в стила на предшественика.
Ултратънката средна конзола, която за първи път беше въведена в S40 и V50, плавно продължава чак до задните седалки. Интериорът излъчва лукс и елегантност, какъвто би трябвало да изискват хората, посягащи към този модел. Като част от философията за екологичност е не само липсата на пепелник и запалка, но и системата "Чиста вътрешна зона". Тя контролира качеството на постъпващия от вентилацията въздух.
При двигателите Волво монтира в S80 своя компактен, напречно разположен V8 двигател, който за първи път се появи при XC90. Той е изключително мощен с внушителен обем от 4.4 л и мощност 315 к.с. и не по-малко от 440 Nm въртящ момент. Заедно с него шведите предлагат и новия си 6-цилиндров редови двигател, който в сравнение с предшественика си е с увеличен обем - от 2.9 на 3.2 л. Мощността е 238 к. с., а въртящият момент - 320 Nm. За любителите на дизела подходящ е агрегатът D5, който произвежда 400 Nm въртящ момент и е с мощност 185 к.с. При по-висока скорост и съответно обороти понякога изглежда шумен, но все пак управление с над 170 км/ч така или иначе не е препоръчително. Всичките тези двигатели, съчетани с 6-степенната автоматична скоростна кутия, придават онзи авторитет, който би трябвало да излъчва управлението на автомобил от такъв клас.
|
|