:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,809
Активни 712
Страници 4,739
За един ден 1,302,066
Стратегия

Решението за Ирак е разделяне на 5 района

Снимка: Ройтерс
Американски войник заема позиция зад дръвче на улица в Багдад, докато иракчанин невъзмутимо седи пред дюкяна си.
Непоколебимо оптимистичната за Ирак американска администрация започна да се пропуква. Неизказвани преди страхове за гражданска война, победа на бунтовниците, намеса на Иран чрез шиитските милиции, дори "балканизация" на Ирак сега се изказват на висок глас. Начело в списъка с налични възможности е превръщането на Ирак във



федерална държава



Всъщност няма друг избор, ако страната трябва да оцелее в сегашните си граници. Федералното бъдеще на Ирак вече е залегнало в конституцията, която позволява формирането на райони, нищо че не посочва какви. Иракски Кюрдистан и в момента съществува със свое собствено правителство и законодателство. В подкрепа на федералистките тенденции е фактът, че се прехвърля отговорността за управление, макар и хаотично, на местните сили. Обединената държава е на ръба на разпадането, ако това вече не е станало. Изглежда обаче коалицията продължава да се притеснява от приемане на план за федерация като средство за запазване целостта на страната, въпреки че иракският парламент (доминиран от шиити и кюрди) прие закон по-рано този месец, който позволява формирането на федерални райони. Законът, който не бе подкрепен от сунитите, ще бъде преразгледан през следващите 18 месеца, за да приобщи и тях. Така че следващата година и половина е важна за федералния модел, който да бъде приемлив за мнозинството иракчани. Няколко видни наблюдатели, особено в САЩ, предложиха разделяне на страната на три.

Показани бяха карти с ясно очертан Кюрдистан на север, с доминиран от шиитите юг и със сунитска централна зона. Но ако намерението е да се гради стабилна политическа система, разделянето на три района не е добро. То би означавало, че политическият процес ще бъде доминиран от кюрдите и шиитите (както е сега) за сметка на сунините, освен ако всеки район не получи право на вето, което пък от своя страна ще направи почти невъзможно постигането на какъвто и да било напредък. Разделянето на три няма да реши и най-острия в момента проблем - гражданската война в Багдад.



Какви са алтернативите?



Районите трябва да са способни да извършат демократичен преход без страх от етническо и религиозно съперничество. Населението трябва да види, че сигурността се подобрява чувствително. Всеки район трябва да получи равен и справедлив дял от ресурсите. И накрая, те трябва да участват в смислен политически процес, който дава резултати за всички. Когато тези изисквания бъдат взети предвид, решението за три района може да създаде повече проблеми, отколкото да реши. Но ако се изработи план за пет района, тогава шансовете за успех изглеждат по-реални.

При този модел може да има два шиитски района на юг - един около Басра и друг около свещените градове. Кюрдистан и сунитският район си остават, а Багдад и предградията му формират пети район. При такова разделяне всеки район ще трябва да гради съюзи и да поема ангажименти, за да постигне своите конкретни цели.

Въпросът как да се подходи с



неравномерно разпределеното нефтено богатство



на Ирак ще бъде ключов. Но сегашната конституция предвижда централното правителство да продължи да бъде отговорно за съществуващите нефтени полета, като регионалните правителства поемат отговорност за разработването на нови находища. Няма механизъм за равномерно преразпределяне на приходите. Напрежението между Кюрдистан и Багдад е високо поради разногласията точно по този въпрос. Ако не се върви към федерализъм, кюрдите ще поискат да се отделят. Без местни решения на местните проблеми шиитско-сунитският конфликт може само да се влоши, което ще доведе до хаотично разчленяване на Ирак. Внимателно обмислена федерална система е последният и единствен шанс за запазването целостта на Ирак при липсата на диктатор от калибъра на Саддам Хюсеин.
24
2820
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
30 Октомври 2006 23:57
Решението ще е нов диктатор, който първоначално ще бъде качен от американците, а след това ще му позволят да коли и беси под погледа на окупационните сили. Накрая те ще се изтеглят - когато вече няма да има риск да бъде свален. Всякаква федерализация ще хвърли региона в безкрайна война - помежду си ще се бият иракчаните за петрола. Кюрдите ще вкарат Турция в гражданска война, защото там една четвърт от територията и е с такова население. Шиитите ще доминират в Ирак, защото са най-много, но ще ги подкрепя само Иран. Всички останали араби са сунити и те ще подкрепят това малцинство. Ще настане пълна бъркотия, а петрол от Персийския залив няма да може да излиза. Израел ще е спокоен, защото мюсюлманите ще се бият помежду си. Русия ще се позлати. Всъщност може и това да е целта, и тогава диктатор няма да се намери.
31 Октомври 2006 00:08
В наръчника на морския пехотинец сигурно пише, че дръвчетата представляват сигурно прикритие срещу куршуми, особено ако са метър високи.
31 Октомври 2006 00:13
Разделяй и владей, петрола овладей.
31 Октомври 2006 00:13
Han
тоя левент и от слънцето не може да се скрие зад това "дърво"
31 Октомври 2006 00:18
Dobri_Bozhilov ме е изпреварил, същото исках да кажа и аз с малката разлика - не че е нужен диктатор на Ирак, а че сащ търсят нов диктатор, така както помогнаха на Садам да стане такъв...
31 Октомври 2006 00:24
Han, поне малко става за маскировка, вместо да виси на сред пътя. На никого не му се умира, та и маскировката от храст е предимство.
31 Октомври 2006 00:26
Тоя зад дръвчето е продукт на американската образователна система, такава кавато е в ийст ЛА и южен Бронкс. ха-ха-ха
31 Октомври 2006 00:42
Han, туй за ръководството ... само при условие, че морския пехотинец чурулика като местно птиченце
31 Октомври 2006 05:20
Относно "остроумните" коментари: войникът очевидно не е заел позиция зад дървото, ако туй е най-важното нещо, което е грабнало вниманието ви в статията.
Да пускаш коментири за някой на бойната линия не е като за тоя дето ти подрязва храсите или ти обръща хамбургерите. Особено на фона на демонстрираното във форума собствено ниво, което определено не е впечатляващо.

В американската армия се записват основно два типа хора: едните са привлечени от придобивките и възможностите които се откриват след службата (което е съвсем нормално), другите смятат че за тях е чест да служат в армията си (което е много рядко в днешно време и на практика не се среща извън САЩ).

Редактирано от - Oraсle на 31/10/2006 г/ 05:37:47

31 Октомври 2006 06:37
Обърнете внимание, Господа. "Сънди телеграф" ме нарече "виден наблюдател"! Справка - форума.
31 Октомври 2006 07:32
Мохадо , бил съм няколко пъти в ийст Л А . Съмнявам се , че там изобщо има образователна система. Макар че видях ученички по улиците.
А СЕГА - сериозно - образованието пречи на пехотинеца. Лично наблюдение от родната казарма. Там са нужни други чалъми. Нема да ги разбереш - нали си лЕв интелектуал.
31 Октомври 2006 09:17
Оракле, жал ми е за хора като тоя, дето не бил заел позиция зад дървото.
Те си рискуват задниците за смешна заплата в продължение на 4-5 г., и ако оцелеят (огромната част го правят!) пред тях наистина се откриват светли перспективи - например да учат, а държавата да плаща. Чудесна американска ценностна система - морков и тояга! Тоя човек го интересува да оцелее, и ще гръмне някой при най-малкото неволно движение, както масово го и правят. Него не го интересува нито срещу кой се бие, нито какво търси Америка там, въпреки че политофицерите имат грижа за някаква що-годе мотивация на наемниците.
Има разбира се и такива, които виждат смисъла на живота си в това да си играят на войници (I love this job!).
Нищожен процент са глупаците, записващи се от патриотизъм.
А статията, какво да й коментираме... нали лошия Саддам е в затвора, и демокрацията се възцари в Ирак...

Редактирано от - Han на 31/10/2006 г/ 09:23:25

31 Октомври 2006 09:41
Han, има много верни неща в това което си написал. Желаещите да правят кариера в армията обаче никак не са малко; в средните щати има цели фамилии които от поколения служат в армията или флота.
Има много оправдания за поведение "trigger happy": страх (най-естествено човешко чувство), недостатъчна подготовка (особено сред резервистите), несвършена работа по командната верига: от недостатъчо инструктиране до лошо планиране и претоварване на войниците на предна линия...
Особено за последните две главната заслуга се пада на Ръмсфелд, Чейни и Буш, които гледаха две години как нещата се влошават всеки ден без да променят каквато и да е. А след това вече не можеше да се направи кой знае какво.
Та Ирак напрактика се управлява от иракчаните, за съжаление те още "не са се разбрали" как ще я карат за в бъдеще. Туй което американците правят в момента е да се намесват в "зоните на триене" и да не дават на сунитите да изколят шиитите тука, а на шиитите да изколят сунитите там.
31 Октомври 2006 10:09
ЕЕЕ големи диванета американците! Когато британците искаха да отворят летището в Басра, американците им отговориха, че е още рано, че не е добре, защото щяла да е в опастност цялостта на страната. А просто ги беше страх и яд, че британците се оправиха доста добре в южните райони. Ако бяха обмислили федералната система като алтернатива за Ирак, половината им проблеми нямаше да видят светлина. Сега е късно, иракчаните ще гледат на тази инициятива като тотално зарязване на страната от окупационните сили и ще се юрнат да крадат, да се бият, тнт. Американците пак ще са на кяр, защото кюрди, сюнити и шийти, само и само за да се дразнят взаимно ще крадат петрол и ще го продават на западняците или ще поемат по лоши пътеки на тероризъм и "поправки" на границите на евентуално новосъздадени федерални региони.
31 Октомври 2006 10:44
Американците правят това което правеха в Япония, Германия и т.н.!План само от три точки!
Но нещата вече не са същите!Междувременно един голям играч на световния пазар е аут!
31 Октомври 2006 12:14
Прав е бай Добри!
Трябва да е сунит (ако е кюрд, няма да е легитимен; ако е шиит - не е политически коректно); да не е религиозен, а да е светски настроен; да е офицер (или поне бивш офицер), за да е свикнал да прилага сила; и т.н. Остава само да има и мустаци. Да живее новият Саддам!
31 Октомври 2006 17:20
Oracle,

Прав си, че тези "остроумни" шегички са недостойни, но не си прав съвсем за армията им. Основната подбуда е икономическа в съчетание с ниска интелигентност или неинформираност, въпреки че като се върнат инвалиди или стресирани, държавата им се грижи все по-малко и по-малко затях.
Армията на сащ служи на икономическите интереси на олигархията на сащ и това е достатъчно прозрачно, за да се види от всеки човек, който е или поне малко интелигентен или поне малко информиран (ползващ информационни източници извън FoxNews, CNN, ABC, ... че дори и NPR). Много показателен беше филма на Майкъл Мур, където беше показана метаморфозата на една майка от войнишка рода (няколко поколения служили в армията). Преди да убият сина й в Ирак, тя активно агитираше младежите да влизат в армията от криво-разбран "патриотизъм". След това се превърна в активистка против войната и политиката на правителството. На това се надява пентагона - прости, бедни и неинформирани младежи, които в училище са се клели всяка сутрин да защитават родината и от масмедиите им набиват, че родината е в опасност.
Днес по NPR слушах интервю с някои от войниците на един заминаващ батальон. Питаха жената на един сержант (който би трябвало да има малко повече мозък от останалите), какво е казала на децата си за заминаването. Тя отговори с клишето: Че татко отива да защитава родината и да направи света по-добър. Ето такива самозаблудени и необразовани идиоти са отговорни за смъртта на стотици хиляди невинни иракчани, поради което си позволих неуместната иначе "шегичка". Виж това изследване Натиснете тук


Колкото до Ирак, огромната грешка на американската олигархия (като оставим на страна самата война) беше, че си позволи да направи приоритетно т.н. "war profiteering", като първо разпусна Иракската армия, след това прие закони за ненаказуемост на американците в Ирак и за буквалното раздаване на държавната собственост. Не знам дали си спомняш кое отключи (не че беше причина) съпротивата в Ирак...
Всички тези неща са говорени многократно и ние на топличко си ги обсъждаме, а питаш ли иракчаните...
31 Октомври 2006 17:31
Само едно допълнение, това което сащ направиха още от самото начало с присъщата си грандоманщина и глупост е да разбъркат тотално едно консервативно общество без изобщо да го разбират, при което гражданската война е неминуема. Сега, независимо какъв курс се вземе, оздравяването на това общество ще трае дълго време - кутията на Пандора е отворена.
Въпреки всичко, олигархията показва намеренията си да остане чрез изграждането на постоянни бази около нефтените находища.
31 Октомври 2006 18:27
Хане, не си прав за партриотизма. Голямата част от отиващите в армията го правят с патриотични подбуди. Американската машина за турбопатриотизъм работи с пълна пара. Моя син от киндергарден която е задължителна към месното учулище всяка сутрин декларира пледж ъф алиджънс , пеят се химни, веят се знамена. Ако някои си мисли че е бил промиван мозъка му от Работническо дело да дойде да се нагледа. Тутбопатриотизма има единствена цел да снижи заплатите в армията. Другото са фъшкии.
Патриотизма към която и да е държава, дори умерения такъв е напълно ирационално чувство обслужващи винаги чужди интереси. Кавото има значение е хората. Важен е живота на всеки отделно взвет човек без никави расови, религиозни, етнически, етически и лайф стайл разлики на пътя. Затова освен че не подкрепям "нашия президент" не съпортвам и нашите трупсове. всеки сам да си бере гайлето.
31 Октомври 2006 18:59
el mojado - тъй е
31 Октомври 2006 20:57
Така е.
31 Октомври 2006 21:54
el mojado,
И според мен си прав - човека е най-важен, социалните образования са надстройка.
01 Ноември 2006 00:06
така е за объркани емигретата, служи за психологическа защита. Всъщност не е така.
01 Ноември 2006 00:21
Свежарков , един път и ти да улучиш десятката!




Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД