Кемал Еюп е роден на 6 февруари 1952 г. в силистренското с. Суходол. По професия е програмист-математик. Бивш депутат на ДПС. Шеф на Комисията за защита от дискриминация. Женен.
- Г-н Еюп, вашата комисия стана доста по-популярна в обществото, след като свали електромерите в Лом на достъпна височина за ромите. Няма ли опасност обаче да изпаднете в популизъм с подобни решения, особено около събития като изборите?
- Нашата дейност няма нищо общо с популизма, защото ние по същество се произнасяме, когато сме сезирани. Или се самосезираме, прави се проучване и се събират писмени доказателства. Работи се конкретно. Стоим далече от политическите теми и въпроси. Често сме атакувани защо не се самосезираме за някои прояви на "Атака". Първо, защото не искаме да навлизаме в политически теми. Не че няма въпроси, по които можем да бъдем сезирани или да се самосезираме, но трябва да има някаква конкретизация - или от медиите, или конкретни свидетели със сигнали. Не можем да се произнасяме за цялостната дейност на някоя обществено-политическа организация.
- Имате ли жалби срещу "Атака"?
- Интересно е, че доста неправителствени организации и граждани поставят този въпрос, но никой досега не ни е сезирал официално. Питат ни, докато обикаляме страната. Досега сме обиколили над 20 общини, предимно областни центрове.
- Да се върнем към електромерите. Енергото имаше своите сериозни мотиви да качи електромерите над 5 м височина в ромските квартали - заради кражби. Смятате ли, че вашето решение е справедливо?
- Нашите хора събраха необходимите доказателства и техните констатации, мисля, са точни. Тъй като има рязко разграничаване - свършва ромската махала и електромерите вече не са качени нависоко. Оправданието, че се краде ток, също не е нормално, тъй като дружествата са длъжни да осигурят други средства за предпазване от подобни кражби, а не по този начин да бележат хората. В същия квартал има жители и от други етноси, включително и от българския, и също са им качени нависоко измервателните уреди. Те нямат достъп до тях, за да си ограничат консумацията - дори да сменят бушон, когато изгори. Ние сме прави, че има явна, очевадна дискриминация в различното третиране. И доколкото си спомням, в решението на специализирания състав не се набляга, че дискриминацията е само и единствено на етнически признак.
Доколкото разбрах, това, което електроразпределителните дружества са очаквали като ефект, не се е получило - да намалеят кражбите и да увеличат събираемостта си. Решението им просто маркира територията на гетата.
- Има ли други индикатори, които маркират гетата и по които ви предстои да се произнесете, ако бъдете сезирани?
- Това е процес на проучване и въпросът не стои на дневния ред на обществото от вчера и днес. Тези гета са създадени от годините и си носят своите белези не само по етнически състав. Но гетивизацията води до изолиране на хората там, сегрегиране на училищата им, увеличаване на престъпността. Държавата е в дълг към една част на обществото. Не трябва по определен вид принуда да се разрушават тези гета или да се пренасят механично тези деца в училища от вътрешността на града. Трябва да се търсят други форми на интеграцията чрез включване на определени елементи от хората в тези гета, защото не всички са в дъното на социалното общество. Както не е вярно, че когато се говори за ромите, всички крадат и всички са престъпници. Т.е. има проблеми с ромите, но няма ромски проблем.
- Реши се проблемът с електромерите на ромите в Лом и Плевен, но остана за ромите в "Столипиново". Вашата комисия се кани да излезе с общо предписание към всички електроразпределителни дружества, но това не е предвидено във вашия закон. Ще искате ли поправка в тази посока?
- Предстои наши хора да минат и в други области, които са под давлението на други електроразпределителни дружества, и ако констатират подобни случаи, ще излезем с предписание и за тях. Но автоматично нашата препоръка не може да се мултиплицира - всеки случай се разглежда поотделно. На база на наша констатация, което ще стане в най-близко време, комисията ще се самосезира и ще даде задължително предписание и за тези дружества. По закон проучването трае месец, но сега няма нужда от този дълъг срок, а ще стане за около две седмици - защото имаме аналогичен случай.
- Имате ли вече решение по жалбата на асоциацията за европейска интеграция за спирането на тока в "Столипиново"?
- Този случай се удължи във времето, тъй като ни бави външният експерт, който ползваме. Даже в мен вече се събуди съмнение, че този експерт не е много лоялен към нас. Мисля, че три поредни заседания се отлагат, защото той не е готов с експертна оценка за техническите възможности за отделяне на редовните от нередовните платци. Но определено има дискриминация, защото редовните платци се третират наравно с нередовните. Мисля, че това не е само по етнически принцип, защото има и българи, които също са на режим. Задължение на работодателя е да намери съответния механизъм за използване на електричеството, така че да си събира дължимите средства. Ние не сме длъжни да приемем едно към едно това, което казва експертът, дори да обяви, че няма техническа възможност.
- Аналогичен е случаят с жалбата за квотите за мъже и жени при прием в специалност българска филология на СУ. Решението ви ще важи само за тази специалност, но как ще процедирате, ако бъдете затрупани с жалби за същото за всяка специалност във всяко ВУЗ? Не е ли по-добре пак да излезете с общо предписание?
- Коментирали сме в комисията, че това може да се случи, но ние не можем да мултиплицираме този случай с подобните, колкото и да си приличат. Тъй като тук става въпрос основно за феминизиране на дадена специалност. А в други специалности този проблем може да не стои така - например при медицинските сестри. След като се проучи случаят и се събере необходимата статистика, ще се произнасяме конкретно. Няма обща формула, например - да са поравно мъже и жени. В този смисъл са и последните поправки в закона за защита от дискриминация, с които вече се премахна нормата при назначения в държавната администрация даден пол, ако има под 49%, да има предимство. Същото, според мен, като разсъждение върви и за приема на момчета и момичета във ВУЗ или в средните училища. Не сме сезирани, но в Бургас беше поставен въпросът за прием в езиковата гимназия. След като отпаднало квотирането и тъй като момичетата са с по-големи възможности в тази възраст, гимназията се феминизирала. Винаги трябва да се търси баланс. Невинаги равното третиране води до равнопоставеност.
- Вашата комисия смята ли да се самосезира и да направи цялостен анализ на квотите във ВУЗ? Или да прехвърли този въпрос на МОН?
- В МОН умувахме съвместно с неправителствена организация с международно участие да се направи мониторинг и да работим по учебния материал и учебните програми. Възможно е да обсъдим и тези въпроси.
- Каква е целта на този мониторинг?
- Мониторингът не е еднократен акт. В него трябва да се включат и преподаватели, и родители, и обществото като цяло. Материята за дискриминацията трябва да влезе като учебен предмет или най-малкото в началното училище да има час по толерантност. Този мониторинг трябва да включва всичко - както определени дискриминационни текстове в учебния материал, а защо не и част в самата историческа презентация.
- Възможно ли е тази работна група да елиминира от учебните програми романи като "Под игото" и "Записки по българските въстания" с мотива, че насаждат омраза към турците?
- Омраза към определени действия може да има, щом има исторически факт. Но към определена нация и определен етнос, ако се обобщават нещата, не работи добре за бъдещето на децата. Друг е въпросът, че има исторически факти, които са изопачени. Това се отнася не само до България. Имаше идея да се сверят исторически учебниците във всички балкански държави.
Не виждам с тези два романа да се насажда омраза, защото това е нашата класика в България, това са събития от нашата история. Но има и позитивни неща, които са скрити от общата част на историята, както и недоизяснени неща от терминологията. Аз, когато учих история, никой не обясняваше кой е черкезин, кой е арнаутин и т.н., а по принцип, когато говорим за турците, се обобщава. Тези неща не са дребни, защото и дребните камъни обръщат каруцата понякога.
- По темата със забрадките препоръчахте на МОН да предложи законодателна промяна или по друг начин да регламентира този въпрос, но досега нищо не е направено. Ще ги санкционирате ли за неизпълнение на ваше решение?
- Ние сме длъжни да следим за изпълнението на нашите решения. Скоро ще имаме отделно заседание само за решения, влезли в сила, и как се изпълняват. Има определени срокове, а когато не се спазват, в закона са предвидени утежняващи санкции. В случая със забрадките трябва да проверим как изпълняват предписанията ни и ако не ги изпълняват, ще ги санкционираме.
- Как си обяснявате бума на ромски жалби?
- Наистина по етнически признак най-многобройни са жалбите на хората от ромски произход. Явно много от тях са потърпевши. Но имаме жалби от всички етноси. Имаме и единични случаи, в които се злоупотребява. Най-много са жалбите за недопускане в обществени заведения или нагрубяване и обиждане на обществени места. Но понякога се преплитат бизнес интереси и подстрекавани от конкуренти, идват да се жалват от работодателя си.
|
|