:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,058
Активни 735
Страници 4,988
За един ден 1,302,066
ДОПИТВАНЕ

Последната битка за Косово

Белград продължава да си мисли, че Косово остава неделима част от територията на страната
Снимка: Ройтерс
Само сърбите в Косовска Митровица показаха ентусиазъм на референдума, защото си мислят, че новата конституция ще ги пази от албанските обятия.
Политическата апатия на сърбите на референдума за конституцията стресна Белград, който си мислеше, че народът ще рипне да брани целостта на Сърбия. В неделя премиерът Воислав Кощуница отчаяно призоваваше по радиото и телевизията сънародниците си да проявят патриотичния си дълг и да излязат да гласуват поне на свечеряване. В преамбюла на проектодокумента областта Космет (Косово и Метохия), която на практика бе откъсната от Сърбия след операциите на НАТО през 1999 г. и оттогава е протекторат на ООН, е определена като "неделима част от територията на Сърбия", но с "широка автономия".

Основният закон, който бе изготвен само за месец и половина, лепи парчета от раздробената сръбска мозайка под формалното върховенство на закона. Официално новата конституция стана необходимост, след като Сърбия се оказа самотна в остатъчната Югославия, напусната на 21 май и от Черна гора. Белград просто трябваше да затвори последен вратата на отправилата се към историята федерация и да излезе на чист въздух също като независима държава..

Никой от управляващите не се постара да обясни смислено на електората



защо е необходим този референдум



Направен бе плах опит да бъде представен едва ли не като последната и решителна битка на сърбите за Косово. Този път обаче бойната тръба от Косово поле прозвуча фалшиво.

В отговор последва "наказателен вот", предизвикан от умората на народа. Сърбинът се почеса по врата, като си спомни многото неизпълнени обещания на своите политически лидери. В събота, през първия ден на референдума, излязоха едва 17,81% от избирателите, а в неделя през деня броят им нарасна до 42%. Наложи се намеса и на президента Борис Тадич, който отправи настойчив призив към гражданите в последните часове преди затварянето на изборните бюра да си направят труда и да пуснат бюлетина. Трябваше да се съберат гласовете поне на половината електорат, за да се смята референдумът за валиден.

Едва ли вопълът на държавния глава е размекнал сърцата на сърдитите сърби, но белградските медии вчера повтаряха с облекчение, че новата конституция на Сърбия е одобрена от 52,31% от регистрираните избиратели. Избирателната активност е подскочила до 54,19 на сто. Сякаш народът се вдъхнови от уверенията на медиите, че скоро ще има друга възможност за наказателен вот, защото след този референдум предсрочните парламентарни избори стават неизбежни. Така той си запази правото да вдигне червени картони на всички партии и политици, които не са оправдали доверието му.

Белград разчита да използва резултатите от референдума като



аргумент при пазарлъците със Запада,



който бърза до края на 2006 да украси Косово със статут на независима държава. Ако електоратът бе подкрепил по-активно проекта за конституция, сръбските власти по-твърдо можеха да се позоват на волята на гражданите да защитят демократично териториалната цялостност на страната. Разбира се, те не разчитаха да видят пред урните албанците от Косово и тяхната рода от Южна Сърбия. Но поведението на унгарското малцинство в автономната сръбска област Войводина им се видя коварно. Те си гледат своите интереси и все правят усилия да разхлабят връзката си с Белград, за да се хвърлят в обятията на Будапеща, която ги мами с европейска перспектива. Пламенен вот дадоха единствено сърбите в Косово, които проявиха най-високата избирателна активност, надявайки се отчаяно, че могат да променят нещата.

Вече за всички е ясно, че запазването на Косово в състава на Сърбия е невъзможно. Белград пропусна възможността да преговаря за разделянето на Косово на голяма албанска и малка сръбска част на север. Сега Западът се обявява категорично против разделянето на Косово, но заедно с това търси елегантна формула за отделянето му. За да подслади горчивия хап за Белград, редовно му напомня, че води с него консултации за кандидатстване в ЕС, но заедно с Косово.

Нещо повече - говорителят на мисията на ООН в Косово Нирадж Сингх подчерта, че "мисията не подкрепя провеждането на референдума на територията на областта, но и няма да пречи на процеса на гласуване.



Референдумът няма да окаже никакво влияние



на преговорите за статута на Косово, които се водят с посредничеството на специалния представител на ООН Марти Ахтисаари.

Чрез своя специален представител на преговорите за статута на областта Франк Визнер Вашингтон също обяви, че референдумът не може да повлияе на процеса за определяне на статута на областта, защото суверенитетът на Сърбия над Косово се е променил още при приемането през 1999 г. на резолюция 1244 на ООН.

Избирателите в Сърбия пък показаха, че и с Косово, и без Косово искат да знаят какво ще направят управляващите, за да подобрят живота им, който вече 15 години тече в международна изолация.
52
3446
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
30 Октомври 2006 23:38
Разделяй и владей, ресурси овладей!
30 Октомври 2006 23:44
Сърбия ще загуби Косово, но това ще е от полза на самата Сърбия. Ако Косово остане вътре, след 50 години албанците ще са мнозинство в цяла Сърбия и ще я превземат така, както сега правят с Косово. В същото време като им го вземат насила, ще имат повод след 50-100 години, когато се промени международното положение, да го окупират наново като необхоимата за това война, ще прогони цивилните албанци от там. Разумното решение за албанците е да не се целят, а да вкарат 25% депутати в сръбския парламент и да си разиграват коня като Ахмед Доган тук. А след 50 години направо да прекръстят Сърбия на Нова Албания.
31 Октомври 2006 00:20
Значи менението на някоя държавата за отделяне на някаква ОБЛАСТ (не република или "автономна република" ) няма никакво значение, ако областта може да си осигури евентуална силова подкрепа - вътрешна или външна?

По същата логика мнението на Грузия и Молдова няма да има значение (?), веднага, след като Косово бъде признато за независима държава.

Редактирано от - Локи на 31/10/2006 г/ 00:20:54

31 Октомври 2006 00:30
Тия от снимката по-добре да прехвърлят цялата си страст към Цървена Звезда, щото мача на косово поле свърши.
31 Октомври 2006 01:08
Голямо цепене ще падне през 21 век.
31 Октомври 2006 01:57
В общи линии тоя път съм съгласен с автора и светлото пиво. Божилов си предтставя размножението на албанците като линеен процес, какъвто то не е. Няма да има и "цепене" по примера на Косово, понеже Косово е уникален случай. И самата Сърбия също. Останалата Европа ще е в ЕС.
31 Октомври 2006 02:37
Чичо Фичо, няма нищо уникално в Косово. Примери за цепене, колкото искаш по света, всеки ги знае. А специално Косово беше груба грешка на мижавите демократи, и оня онанист Бил Клинтън. Който вместо да гони терористите, гонеше фустите да му правят свирки. Всеки знае какво ще бъде Косово (а може бие е) - база на ислямския тероризъм в Европа. Идиотът Милошевич можеше да бъде унищожен и по други начини. Ама те пършивите демократи толкова могат - като братята си социалисти от ЕС.
31 Октомври 2006 06:45
Косово било исконна сръбска територия, люлка на сръбската цивилизация. Ами сърбите не знаят ли, че и Охрид е такъв за българите? Не случайно във вехтия завет пише: "За греховете на бащите, наказвам синовете и внуците..."
31 Октомври 2006 07:26
България преживя две национални катастрофи в борбата си за присъединяване на Македония. СЕГА е време сърболята да си платят за престъпленията спрямо нас. Макар че съдбата е избрала друг народ за изпълнител на правосъдието .
31 Октомври 2006 09:56
Статията е изключително некомпетентна. Мисля, че авторът (Новак Новев, или който и да е той) няма никаква представа за проблема, по който пише.

Не че това има някакво значение, но………
31 Октомври 2006 10:42
Някъде бях чел, че навремето Тито е насърчавал албанците в Косово да се множат, за да има по-силни позиции пред тогавашна Албания.Не знам дали това е вярно, но изводът е един-който си играе с етнонационализма на Балканите не свършва добре...
31 Октомври 2006 11:18
gramove,

Е кое е некомпетентното в статията? И каква е Вашата представа за проблема?
31 Октомври 2006 11:43
Локи,
Косово не е някаква област, а територия под международно управление. Т.е. суверенитетът на Сърбия по отношение на Косово е суспендиран с рез. 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Със същата тази резолюция статутът на Косово е оставен открит (дали ще бъде част от Сърбия, дали ще бъде независимо или ще има някакъв друг статут). Така че няма никакви прилики с Грузия и Молдова (колкото и да му се иска на о.з. Путин). Колкото и да не ми симпатичен Чичо Фичо, ще кажа, че е прав.

Нещо повече, по силата на последната конституция на стара Югославия (от 1974 г.) Косово, както и Войводина, имаха статут на автономни провинции. Техните правомощия на федерално ниво (да не бъркаме федералното с републиканското - т.е. на Република Сърбия, на която Косово и Войводина про форма бяха част) бяха еднакви с тези на 6-те републики. Единствената разлика между Косово и Войводина, от една страна, и 6-те републики на СФРЮ от друга, беше в броя на депутатите във федералния парламент, броя на министрите във федералното правителство и броя на съдиите във федералния съд. А знаят ли форумците, че по силата на конституцията от 1974 косоварин беше президент на СФРЮ през 1985 г.? Защото след смъртта на Тито Косово и Войводина се редуваха на този пост наравно с 6-те републики на принципа на ротацията. Или с други думи Косово и Войводина бяха съставни части на федерацията. Защо да нямат правото да се отделят от тази федерация, особено когато тя се разпадна в началото на 90-те години?
31 Октомври 2006 11:59
Невежа, много точно изказване. Това е точно същността на проблема - проблема за Косово си е част от разпадането на Югославия и нерешените проблеми на съвместното съществуване между сърби и останалите. Югославската конституция от 1974 де факто е давала почти същите права на Косово и Войводина, както и на останалите шест републики. въпреки, че се водят автономни покрайнини. Милочевич отменя автономията на двете области и се опитва да решава въпроса само в сръбски интерес - за сърбите Велика Сърбия винаги е била много по-важна от една Югославия, в която те няма да доминират. И така до днес
31 Октомври 2006 12:45
Nevezha 3, не смятам да вземам страна в междуетническия конфликт в Косово, просто защото нещата са много сложни и нееднозначни, а и за да направите анализ на ситуацията там, това не е нужно. Мисля обаче, че трябва да сме коректни към фактите, т. е. да не си измисляме неща и да не заблуждаваме нашите събеседници. Какво имам предвид: Вашето твърдение относно Резолюция 1244 на СС на ООН просто не отговаря на истината. Вие или не сте чели Резолюцията или съзнателно ни заблуждавате. Всеки, който говори английски, може да прочете съответната Резолюция в Интернет – отнема точно три (3) минути. Там съвсем ясно е определен въпросът за суверенитета върху областта.
31 Октомври 2006 12:56
gramove,
"Вие или не сте чели Резолюцията или съзнателно ни заблуждавате. "

Нямам думи. Вие май наистина не сте чели резолюцията. Тя ясно дава мандат на мисията на ООН да създаде условия за политически процес, който да доведе до определянето на бъдещия статут на Косово. А разполагането на УНМИК, мисия с огромна власт по управлението на Косово, какво е? А назначаването на специален пратеник на К. Анан по бъдещия статут на Косово какво е? Може би с цел да се потвърди еднозначно суверенитета на Белград върху Косово?
31 Октомври 2006 12:59
Nevezha3: Е кое е некомпетентното в статията?
Nevezha3, благодаря за въпроса. За съжаление нямам време за обстоен анализ на написаното, но ще Ви дам два примера:
“Белград пропусна възможността да преговаря за разделянето на Косово на голяма албанска и малка сръбска част на север.”
Такава опция никога не е имало и съответно не е било възможно да се водят преговори за това. Ако имате други сведения – опровергайте ме.


“Но поведението на унгарското малцинство в автономната сръбска област Войводина им се видя коварно. Те си гледат своите интереси и все правят усилия да разхлабят връзката си с Белград, за да се хвърлят в обятията на Будапеща, която ги мами с европейска перспектива.”
Подобен изказ, вероятно са използвали дядо Либен и хаджи Генчо по време на “задълбочените си и дълбоко смислени” спорове на тема външна политика. Оставям настрана факта, че по официални данни, унгарците са по-малко от 17% от населението на Войводина. В същата тази област живеят компактно не малко българи, словаци, украинци и хървати, но това е друга тема.

31 Октомври 2006 13:05
Текста на Резолюцията на английски език може да прочетете Вие и който се интересува на адрес: http://www.nato.int/kosovo/docu/u99061 0a.htm
Спорът е напълно излишен.

Редактирано от - gramove на 31/10/2006 г/ 13:08:03

31 Октомври 2006 13:22
сърболята никога не са имали ресурс за господство върху интегрална Югославия; а Косово го загубиха не при Милошеви4, а 300 години по-рано - след въстанието на Караджордже и битката при Ка4аник - когато вси4ко сръбско побягва на север, помъквайки мощите на кнез Лазар...

Jedem - das Seine!
31 Октомври 2006 14:05
Nevezha3, какъв е статусът на Косово след воените действия е една интересна тема - реално нещо неопределено (протекторат), с идеята да се реши проблемът понякое време. Преди това тя е "Автономна Област" (което е последното определено "състояние" на този .... край ), каквато е Абхазия и Ю. Осетия за Грузия.
Неопределеността се появява вследствие на военни действия - т.е. се получава, че чрез бойни действия, област (като част от административното деление на някоя държава) може евентуално да получи независимост... Това ще е един много "забавен" прецедент.

Редактирано от - Локи на 31/10/2006 г/ 14:06:17

31 Октомври 2006 14:06
ПРОЧЕТЕТЕ
http://forum.segabg.com/topic.asp?whichpa ge=2&topic_id=56753
И
http://www.online.bg/kultura/my_html/2193 /alban.htm
И
http://www.vsekiden.com/print2.php?topic= 4&id=4667
31 Октомври 2006 14:08
Натиснете тук
31 Октомври 2006 14:17
Loki, gramove -

Обърнете внимание на докладите тук:

http://www.crisisgroup.org/home/
index.cfm?id=1243&l=1
31 Октомври 2006 14:39
В Български интерес е Косово да остане в рамките на Сърбия. Всичко друго е прецедент, който може да доведе до много сериозни нестабилности в бъдеще и на наша територия.

Злобеенето от наша страна срещу Сърбия в този момент е нищо друго освен късогледо. Чудно ми е дали сме злобяли пак така като са загубили на Косово поле преди 600 г. Крайния резултат го знаем.

Резолюцията я прочетох. Там ясно пише, че не трябва да има прекрояване на граници.
31 Октомври 2006 15:07
Р ,
Чини ми се , тази Госпожа /Антонина Желязкова/ , би била много по-точния човек , за шеф на Комисията по дискриминацията... Стигаш ли до подобно мнение , Приятелю? Прецени и евентуално , отговори...

31 Октомври 2006 15:08
До Риалити...

31 Октомври 2006 15:36
gramove, относно деленето на Косово, авторът вероятно се е подвел от тази препоръка на "кризисната група", относно северните райони на Косово:
"6. As the mission winds down, maintain – and preferably augment – staff and resources in the Mitrovica region in particular and engage the Contact Group and European Union in planning for a new transitional international authority for north Kosovo."
Разбира се никъде не срещнах предложение за "отделяне", но предвид възможните размирици, вероятно в предложението за определяне на "финален статут" на Косове, северната част ще остане под международна юрисдикция. А как авторът е изтълкувал това като "предложение за разделяне, което Сърбия изпуснала" си е пълна загадка...
31 Октомври 2006 16:09
gramove Ref. Е кое е некомпетентното в статията?
"...ще Ви дам два примера:"

1. “Белград пропусна възможността да преговаря за разделянето на Косово на голяма албанска и малка сръбска част на север.” –

Такава възможност имаше през 1999 след края на бомбардировките. По-късно, когато Джинджич беше още премиер (а М. Щайнер беше губернатор на Косово), Белград настояваше за незабавни преговори по статута. Една от възможните опции за Джинджич беше именно разделянето. Но Западът не беше готов за преговори - беше попаднал в клопката на Солана нерешените въпроси на Западните Балкани да се отлагат колкото се може повече (напр. статутът на Черна гора).

2. “Но поведението на унгарското малцинство в автономната сръбска област Войводина им се видя коварно. Те си гледат своите интереси и все правят усилия да разхлабят връзката си с Белград, за да се хвърлят в обятията на Будапеща, която ги мами с европейска перспектива.”

Съгласен съм, че изказът е журналистически, но това е вестникарска публикация, а не научна студия. Факт е, обаче, че гласувалите във Войводина в подкрепа на новата конституция са били по-малко от 50%.
31 Октомври 2006 16:19
Hauptmann, прав си, че сърбите са загубили демографски Косово през средните векове . Позволи една малка корекция - това става преди малко повече от 300 г. Тогава прехваленият австрийски принц Ойген завладява временно Косово, но скоро е принуден да отстъпи. Заедно с оттеглящите се австрийски войски се изселват хиляди сърби водени от патриарх Арсений. Оттогава седалището на сръбската патриаршия е преместено от Печ (Косово) в Белград.
31 Октомври 2006 16:46
Нека проявим разбиране и към сърбите! Все пак и ние българите продължаваме да си мислим, че в България има само една нация - българската. В Белград биха се усмихнали на наивността ни!
31 Октомври 2006 17:00
До уважаемия gramove:

Относно текста на рез. 1244 предпочитам първоизточника - документ на ООН S/RES/1244 (1999) от 10 юни 1999. Може да бъде намерен на следния адрес: http://www.un.org/Docs/scres/1999/sc99.ht m.
В преамбюла наистина се споменава територ. суверенитет на СРЮ. За баланс, обаче (не е тайна, че текстът на рез. 1244 е компромис между Запада и Русия), в т. 11(а) е споменато споразумението от Рамбуйе - а то предвижда референдум за статута на Косово след изтичането на 3 год. Нещо повече, споразумението от Рамбуйе се цитира и в т. 11(е) - "подпомагайки политически процес с цел определянето на бъдещия статут на Косово като се отчита споразумението от Рамбуйе (S/1999/648);".
Накратко: в преамбюлната част се споменава суверенитета на СРЮ (тази държава вече не съществува), а в оперативната, която е много по-важна, въпросът за статута на Косово е оставен открит.
Е gramove, кой заблуждава форума за съдържанието на рез. 1244?
31 Октомври 2006 17:44
Hauptmann е абсолютно прав!
31 Октомври 2006 18:35
Nevezha, нещо не съм наясно. Къде в споразумението от Рамбуйе виждаш провеждането на референдум? В това споразумение става въпрос за 3 години на самоуправление, след което предстои международна среща, на която да се проучат възможностите за "крайно решение":
"Three years after entry into force of the Accords, an international meeting will be convened to determine a mechanism for a final settlement for Kosovo, on the basis of the will of the people, opinions of relevant authorities, each party's efforts regarding the implementation of the Accords, and the Helsinki Final Act"
Ето съкратена версия на споразумението: http://www.state.gov/www/regions/eur/
fs_990301_rambouillet.html
Ето и пълното споразумение:www.kosovo.mod.uk/rambouille t_text.htm
Ето и интересна информация в Уикипедия, реакцията на сръбската страна:
en.wikipedia.org/wiki/Rambouillet_Agreeme nt

Само че никъде не става въпрос за референдум.
31 Октомври 2006 19:12
RestorantPriRene,

Благодаря за въпроса. Кучето е заровено в заключителните разпоредби на споразумението от Рамбуйе (гл. VIII, чл. 1, т. 3). Ето пълният текст на т.3:

Three years after the entry into force of this Agreement, an international meeting shall be convened to determine a mechanism for a final settlement for Kosovo, on the basis of the will of the people, opinions of relevant authorities, each Party’s efforts regarding the implementation of this Agreement, and the Helsinki Final Act, and to undertake a comprehensive assessment of the implementation of this Agreement and to consider proposals by any Party for additional measures.

Правото на референдум е в думите ""on the basis of the will of the people". Това е причината (основната), поради която Милошевич отказа да подпише. Сега, разбира се, е лесно да се каже, че това беше пропусната възможност за сърбите да запазят съществен властови ресурс в Косово при много по-добри условия, отколкото тези, които скоро ще им бъдат предложени. Да не говорим за убитите, разселените, разрушените къщи и църкви и т.н. Но вината е на диктатора - Бог да го прости за безбройните му грехове и за попарата, която сега обикновените сърби ще сърбат.
31 Октомври 2006 20:50
Опожарени църкви в Косово, прокудени десетки хиляди сърби, това е резултата на американската политика за нов ред на Балканите.
31 Октомври 2006 21:01
Невежа3 е напълно прав, и без уговорката за изгорените сръбски църкви и т.н. Милошевич сам реши съдбата на Косово. Попарата на Милошевич (а и на Тито) ще я сърбат не само сърбите, но и другите балканци, особено бюрманците. Никой що-годе грамотен българин не жали за "суверенитета" на Сърбия над Косово - люлката на албанския национализъм поне от 1878 г. (Призренската лига) и поне още от края на 19 в. насам - предимно етнически албанска земя (вкл. според нашия Васил Кънчов).
*
Косово е уникално с това, че никоя друга автономна или друга етническа територия (а не бивша съставна република на федерация) в Европа няма да се откъсне напълно. Сам Путин каза в Лахти, че бил за оставането на Южна Осетия и Абхазия в Грузия! Естествено, щом Чечения ще е в РФ. Транснистру също няма да има друг шанс освен постепенно връщане в Молдова с някакъв автономен статут. Войводина ще си остане в Сърбия, Санджака сигурно ще бъде вплетен във въпроса за окончателното урегулиране на Босна - повечето мюсюлмани в Санджака се обявиха за босненско малцинство. Карабах никога няма да бъде признат за независим или за част от Армения, Кипър някога ще се обедини.
*
В страните от източна Европа извън бившите СССР, ЧССР и СФРЮ никъде не е възниквал въпрос за териториална автономия, камо ли за откъсване на територии. Самите три съставни държави се разпаднаха (с казаните малки изключения) строго по адмнистративните си граници, независимо дали те бяха произволни или не.
*
Няма почти никакви валидни исторически аналогии между Косово и Кърджали, нито пък между отношенията сърби-албанци и българи-турци през 20 в., нито пък между Сърбия и Албания и България и Турция. Освен това България е в НАТО и ЕС.
31 Октомври 2006 21:01
Всъщност Милошевич отказа да подпише заради глава 7 и апендиксите й (особено втория), чрез която се създава тотална, безконтролна и ненаказуема окупация на цяла Югославия - никой държавен глава, съпричастен към съдбата на държавата си, не би подписал подобно споразумение.

Както си спомняме, натовците започнаха да се занимава с търговия на хора и сутеньорство...
31 Октомври 2006 21:06
Питах за пригодността на сегашния шеф на Комисията по дискриминацията... И България вече очаква ... историята си ... Някой патологоанатоми, продължават Косово да обсъждат ... Просветителската фаза отмина , Приятели... Какво можем , на този пример , да сторим за съхраняването на България ...Защото тук, икономическата агресия не признава фалшивите политически граници ... И очевидната Петата колона... Какво повече ?

31 Октомври 2006 21:53
Континента се държи като Пантеон ... У нас се случва Косово , смекчавано само от "срамежливия мерак" на бившата метрополия... Турция не е Арнаутия , а на това отгоре си има и кюрди и Кипър... Поне до Белене да дойде Дядо Иван... Заради Бълхария... Вече , Дай Боже !

31 Октомври 2006 22:34
аааа Невежа3 ти за това ли се хващаш Не забравяй и за мненията на "релевант ауторитийс", както и за ангажиментите на всяка засегната страна. Определено при един референдум ще гласуват само етническите албанци. Нито малцинството етнически сърби в Косово, нито тези, които се водят бежанци или "разселени" биха имали правото на глас (дори и да могат да гласуват едва ли ще го сторят). Всъщност един такъв вот е предизвестен. Въпросът е оттам нататък какво?
Интересно е мнението на Антонина Желязкова, за което е даден линк по-горе. Тя обрисува възможноста са самостоятелно Косово като доста, как да кажа...може би трудна или по добре неосъществима на този етап. Неосъществима от гледна точка главно на това, че межд.сили не успяват да разоръжат групировките на косовските албанци, нарекли себе си "политически партии".
Прочетох няколко доклада на "кризисната група" и стигам до извода, че и те не знаят точно какво да правят. Вероятно защото и те правят "теренни проучвания" като г-жа Желязкова и едва ли резултатите им са по-различни. Единствената разлика е, че не ги публикуват
Главната им идея е за независимо Косово, със автономна северна част, т.е. северната част да продължи да бъде под международен контрол... Русия и Сърбия са желани партньори , но може и без тях. На етническите сърби им се дава някакъв вид "автономност" - свобода да имат свои граждански структури, свои училища и църкви, като зап омощта ще разчитат на "държавата майка"...Също така те трябва да имат пропорционално представителство във изпълнителните и законодателните органи, което не ми се вижда много осъществимо, предвид отмъстително настроените и все още въоръжени до зъби етнически албанци...
31 Октомври 2006 22:48
Чичо Фичо, съгласен за първите 3 части, но накрая пак отлиташ. Приемаш ЕС и НАТО за някакви дадености, които ще крепят мира още столетия...айде де. И ЕС и НАТО ще имат своите проблеми, а за България в бъдеще време никой не може да каже как ще се развие. Какро ще става в Родопите? Ами този въпрос е свързан с това какво ще става в Турция? Също така какво ще става в циганските ни гета, където ДПС си действа, и хората там се обявяват за турци... Разбери че не сме "застинали" в някакво положение на "етническа търпимост". Напротив - етническа бомба е правилното определение. И дали и кога ще избухне, зависи главно от самите нас. Ти още се инатиш и отказваш да приемеш че промени ще има... И е хубаво да ги предвиждаме и да изглаждаме проблемите сега, а не когато ни се случва най-лошото...
01 Ноември 2006 15:03
Това са комунистически фантастики, кръчмар.
*
В Кърджали няма известно ми местно движение за независимост; Кърджали участва активно в българските избори и гласува за Първанов 99% (Косово не участваше в живота на Сърбия поне от 1988 и не гласуваше за сърби); Турция не въоръжава иредентистки чети в България (както Албания по големия хаос в 90-те); Кърджали не е люлката на турския национализъм (както е Косово на албанския); България (освен по възродителния процес) не е окупирала Кърджали с войска (както Сърбия - Косово от 80-те години); България не е изселвала насила 800 хил. бълг. турци от Кърждали в 1998-1999 (както Сърбия - албанци от Косово); България не е убивала 250 хил. бълг. мюсюлмани в 90-те години (както Сърбия - в Босна).
*
Кърджали (и Смолян) не граничат с Турция (както Косово - с Албания); в Турция има светски режим, който се бори с ислямизма (вече над 80 години), а не го подкрепя у съседите си (ислямизмът в България има арабски и ирански произход); Турция се стреми да влезе в ЕС, а не да се конфронтира със страните от ЕС, които са й застъпници (понеже има и много които са против като Франция); Турция има голям проблем с Кипър и няма желание да си създава нови такива; България е фактически единственият добър съсед на Турция (вж. картата); Турция беше пределно сдържана към България дори по възродителния процес и дори се опитваше да мимикрира в полза на Тато (приятеля на К. Еврен по негови думи) до известно време; България и Турция днес са приятелски страни и развиват оживени контакти.
*
Приказките за "ислямската" опасност у нас идат от хора като кръчмаря, които иначе клеймят "кръстоносеца Буш" и поддържат терористите в Ирак.

Редактирано от - Чичо Фичо на 01/11/2006 г/ 15:07:18

01 Ноември 2006 15:18
01 Ноември 2006 18:24
Имат и една прилика - и Косово, и Кърджали са предимно чужда етнически територия, спечелена с оръжие в Балканската война. Кърджали не е дори в Санстефанските ни граници, а Люлебургаз, Кавала, Костур и Корча - да.
01 Ноември 2006 23:32
Мето, никак не е смешно.
Човекът сериозно си вярва.
02 Ноември 2006 06:06
И ‌ ти ще повярваш, ако надзърнеш тук.
03 Ноември 2006 19:36
Фичо, благодаря за картата и информацията. Това зелено доста дразни, но го преживях.
Виж сега, според мен не е нужно да има някаква "конфронтация" между България и Турция относно Родопите. Достатъчен ще бъде един референдум, на който тези български граждани да е самообявят за турци. Оттам нататък какво следва. В интерес на "общото европейско бъдеще" на двете страни (ако приемем, че това ще бъде бъдещето на Турция, ако се справи с разпаления по невнимание от знаеш кого нов проблем с "Кюрдистан", защото според мен другите "нерешими" проблеми са само въпрос на време), ще бъде зачетена волята на населението в родопската област (както волята на населението в Косово, според споразумението от Рамбуйе), и за да бъдат избегнати кървави конфликти, подобни на Босна и Косово, всичко ще се случи мирно и тихо (както сега мирно и тихо Косово ще бъде обявена за независима държава)... Може да звучи като художествена измислица, но ти все пак си на хиляди километри от това място и на тебе може и да ти е "все тая", но на живеещите тук не им е...Съгласен съм произхода на ислямския фанатизъм в БГ областите населени с българи, изповядващи ислям, но не бих могъл да си обясня лиспата на "интерес" от страна на властимащите с друго, освен с интересите на единствената етническа партия. Ти ако имаш друго обяснение, ще ми бъде интересно да го чуя.
03 Ноември 2006 19:42
Няма индикации, че някой иска да се отделя; населението там участва в полит. живот в България. Конституцията не предвижда отделяне на части от страната, също и международното право. Суверенитета ни е защитен. Ние сме в НАТО и ЕС. ДПС е против референдумите, както се вижда и от днешния брой. Всичко останало са възродителски спекулации.
05 Ноември 2006 07:43
Косово и Войводина остават Сръбски. Сърбия влиза в ЕС.

Карабах (Арцах) има (макар и непризнат) незвисим статус. Даже си имат представителство във Вашингтон.

Южна Грузия ще се присъедини към Армения след война. Абхазия остава в Грузия. Южна Осетия се обединява със Северна Осетия и става автономна Руска република. Ичкерия си остава в Русия.

А българския президент след 50 години ще носи звучното Европейско име Мехмет.
05 Ноември 2006 17:52
А първият човек се казвал Оран Гутанян.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД