Само за месец сайтът на "Болкан асист" - http://www.koimipasva.bg, в който посетителите могат да сравняват своите очаквания за добро управление с тези на кандидатите за новото Народно събрание, има над 30 000 посещения. Социологически тези данни са непредставителни, защото отчитат нагласите на едва около 10% от населението, които имат достъп до интернет. Освен това коментарите по сайта навяват съмнения за пропагандни посещения с користни политически цели. Ето защо анализът ни стъпва само на 5358 недублиращи се IP адреса, откъдето въпросникът е попълнен изцяло. Повече от половината от тези посещения са от София, други 35% са от големите градове и едва 1,3% са от селата.
--------
Въпреки всички методически условности мненията в интернет заслужават внимание. Най-малкото защото посетителите на мрежата са достатъчно на брой, за да си направят партия. Как би искала да управлява тази партия?
Преди всичко чрез прозрачно и представително управление. Тази тема събира 73.8% от максимума точки. Особено високи са очакванията за санкции върху безотчетното поведение на депутатите - като например да им се прекратяват пълномощията, ако не се отчитат регулярно пред избирателите.
Подобряването на избирателната система чрез въвеждане на преференциална пропорционална система е друг въпрос с високи натрупвания, а най-много точки събира проблемът с прозрачността - например "част от стенограмите на важни заседания на МС да станат достъпни в интернет".
Децентрализацията е вторият по важност признак
на доброто управление според посетителите на http://www.koimipasva.bg (71,4% от максимума точки). Тук са най-силни гласовете за повече управленска децентрализация - предимно чрез въвеждане на избираеми кметове на районите в големите градове и избираеми областни управители и областни съвети. Това е разбираем приоритет за хората от интернет, които са предимно от София и големите градове.
Високи са и очакванията за финансова децентрализация - например чрез промяна в разпределението на приходите от ДДС в посока на общините. Сравнително по-ниски са нагласите за овластяване на кметовете с повече правомощия по отношение на дейността на полицията - централната власт се вижда с повече предимства за опазване на реда.
На трето място (68,6%) от интернет
искат повече референдуми
Това е друг знак за дефицита на гражданска представителност в българската демокрация. Любопитно е, че се искат повече национални, отколкото местни референдуми (въпреки че това е малко вероятно и според много наблюдатели твърде рисковано за млади демокрации като нашата). Хората от мрежата обаче очакват сключването на важни международни договори да може да се решава с национални референдуми (включително за разполагане на военни контингенти в чужди страни). Именно този въпрос предизвика бурни дебати и неприкрити възмущения от някои народни представители при обсъждането на Закона за допитването до народа в последното Народно събрание.
Ако ще има референдуми, посетителите на сайта биха искали те да бъдат решаващи, а не консултативни. С малко по-ниски стойности са нагласите финансовите въпроси от местно значение да могат да бъдат поставяни на местен референдум. Това е разбираемо на фона на ревностно централизираните български финанси. Друг е въпросът, че пряката демокрация на местно равнище би могла да бъде добро начало за България, като се има предвид уязвимостта на националните референдуми от манипулиране чрез услужливи медии.
По-малко очаквания има за устойчивост на управлението (45%) и ненамеса на държавата (38,9%). Тук има сравнително високи предпочитания за
преразглеждане на приватизационни сделки
и дори за предоговаряне на глави с ЕС. Ако това се случи, устойчивостта на управлението ще е наистина под въпрос. Това обаче е разбираемо на фона на високите надежди за повече прозрачност и отчетност.
Подобни данни би трябвало да тревожат победителите на изборите. Нагласите на макар и тесния кръг на хората от мрежата са знак за непримиримост към скритото и потайно управление. Желанието за повече власт по места и повече пряка демокрация поставя по въпрос цялостната легитимност на централната власт, за която толкова политици бленуват сега.
Погледната отдалеч, България може би изглежда странно със своите резки колебания по траекторията на идеологическото махало. За последните 15 г. набързо преминахме през леви, центристки и десни управления. Не това обаче прави страната уникална. Скритото, елитарно и високомерно управление продължава да бъде разпознаваем и устойчив признак, запазена марка, която за пореден път поражда наказателно гласуване.
---каре---
Графика
Средни стойности по измеренията на добро управление | Индекс (0-100) |
Прозрачност и отчетност | 73.8% |
Децентрализация | 71.4% |
Пряка демокрация | 68.6% |
Устойчивост | 45.0% |
Ненамеса на държавата | 38.9% |