Макар и по различни причини, Федералната служба за сигурност на Русия (ФСС) - наследница на прословутия КГБ, и американското Централно разузнавателно управление (ЦРУ) имат проблеми с имиджа. Това личи и от две публикувани неотдавна книги, посветени на най-големите разузнавателни служби в света - непримирими противници в периода на "студената война".
Развенчаване на митовете
Сега наследницата на страховития КГБ се опитва постепенно да промени зловещия образ на съветските шпиони, насаждан години наред в романите на Ян Флеминг и Джон льо Каре. В периода на продължителната конфронтация между шпионските служби на бившия Съветски съюз и разузнаванията на Запада легендата за безскрупулността, кръвожадността и жестокостта на съветските агенти беше така старателно поддържана, че както отбеляза агенция Ройтерс, ще са необходими десетилетия, за да се променят тези представи в очите на света. Сега пропагандният апарат на приемницата на някогашния КГБ се опитва да промени този зловещ образ на руския разузнавач и да покаже, че той е обикновен човек, който върши трудната си работа, при това с твърде ограничен бюджет.
Такава цел според Ройтерс си е поставила и издадената миналия месец в Русия книга под заглавие "Елитът на руското разузнаване", която съдържа интервюта и изказвания на редица бивши величия в руското разузнаване. "Няма супергерои. Те са изкуствено създадени за заблуда и прикритие. Истинската шпионска работа винаги е по-интересна от всякакви измислици", твърди в предговора на книгата ветеранът от съветското разузнаване Владимир Карпов.
Сега в Русия книги с подобно съдържание се издават по дузина годишно. "Тази политика на откритост ни помогна да намалим броя на легендите и митовете", твърди бившият руски разузнавач и говорител на руското външно разузнаване Борис Лабусов, посочен в книгата като научен консултант. "Хората винаги се интересуват от това, което не знаят. Сега ние казваме какво представлява разузнавателната служба и какво върши", заявява в интервю той. Ройтерс отбелязва, че интервюто е дадено в просторна, изпълнена със светлина сграда близо до вътрешното околовръстно шосе на Москва, която коренно се различава от мрачните зандани на "Лубянка", в която се е намирало управлението на бившия КГБ. "Трябва да обясним на обществото защо е нужен орган за външно разузнаване. То си плаща данъците и има право да знае къде отиват парите му", казва Лабусов.
Разузнаването продължава да действа
Лабусов отказва обаче да говори за текущи операции на руското външно разузнаване, но Ройтерс посочва, че от избирането на Владимир Путин за президент през 2000 година, който сам е бивш руски разузнавач, е имало скандали, довели до шест взаимни експулсирания на дипломати. Това според Ройтерс е показателно, че руското разузнаване съвсем не е спряло да действа. Агенцията посочва за пример скандала с осъждането на двама руски агенти в Катар през миналата година, използвали кола-бомба, за да убият лидер на чеченските бунтовници, който живял в изгнание в тази страна.
От подобна "мокра поръчка" би се засрамил дори някогашният КГБ, отбелязва Ройтерс.
Бившият съветски разузнавач във Великобритания Михаил Любимов, станал по-късно журналист, смята, че "макар сега американците да знаят повече за сигурността ни, отколкото нас самите, все още не би могло да се говори за триумф на откритостта в руското разузнаване".
И американците се реформират
Проблеми с имиджа имат не само руските шпиони, отбелязва Ройтерс. Агенцията посочва, че след атентатите в САЩ на 11 септември 2001 година цялата мрежа от американски разузнавателни служби е обхваната от реформи.
Два месеца след като Джон Негропонте стана директор на националното разузнаване, експерти смятат, че авторитетът на управлението като основен център на разузнаването по важни въпроси, включително и борбата срещу тероризма, се руши.
"Съществува усещането за дълбоки пукнатини в ЦРУ", заяви американският апелативен съдия Ричард Поснър, автор на книгата "Предотвратяване на изненадващи атаки: реформата в разузнаването след 11 септември".
Усилията за реформи в разузнаването, включващо 15 агенции, след атаките от 11 септември 2001 г. и грешките за оръжейните арсенали на Ирак накърниха авторитета на ЦРУ на няколко фронта, отбелязва Ройтерс.
Създаденият нов Национален антитерористичен център за анализ и планиране на операции заплашва да узурпира ролята на ЦРУ като главен център за разузнаване на дейността на международни екстремистки групировки, сред които и мрежата "Ал Кайда".
След като Негропонте пое задължението за всекидневен брифинг на разузнаването, ЦРУ, което преди определяше съдържанието на докладите за деня, сега просто предоставя информация заедно с други служби - като разузнавателните агенции към Държавния департамент и Пентагона.
Тези събития породиха спекулации, че ЦРУ може да загуби изцяло анализаторските си функции и да се съсредоточи само върху събирането на информация.
Говорителката на управлението Дженифър Милъруайз отрече твърденията, че то губи значението си, и подчерта, че броят на анализаторите и шпионите се предвижда да нарасне с 50 процента съгласно секретен план за увеличаване на кадровия състав. "Това е структура, която се разраства, подобрява дейността си и става по-силна, като наема все повече хора от целия свят", заяви тя, защитавайки дейността на ЦРУ като жизненоважна за войната срещу тероризма.
Лий Хамилтън, бивш зам.-председател на комисията, разследваща атентатите от 11 септември, е на същото мнение. "ЦРУ продължава да бъде главната шпионска агенция и не мисля, че ролята му е намаляла. Според мен организацията е станала по-целенасочена", подчерта той.
Поколения наред смятат създаденото през 1947 г. в началото на "студената война" Централното разузнавателно управление за мощен задкулисен кукловод в борбата между Изтока и Запада през втората половина на XX век.
След атаките от 11 септември обаче ЦРУ бе критикувано в редица официални доклади за големи пропуски в разузнаването и от неотдавна е в съперничество с разрастващите се разузнавателни дейности на ФБР и Пентагона.
Управлението бе подкрепено от традиционния си съюзник в Конгреса - Постоянната комисия по разузнаване. Комисията се опита да запази ролята на ЦРУ при събирането на разузнавателни данни, включвайки езиковите умения в закон, който от 2006 г. ще поставя цялото събиране на разузнавателна информация от хора в чужбина под контрола на шефа на ЦРУ. Очаква се Камарата на представителите тези дни да гласува закона.
Новият директор на ЦРУ Портър Гос обаче призна неотдавна, че слабостите в американското разузнаване все още не са преодолени. В интервю за списание "Тайм" Гос каза, че "във веригата, изградена за целите на борбата с тероризма, има слаби звена". Макар да заяви, че отлично знае къде се крие Осама бен Ладен, той подчерта, че докато не бъдат отстранени недостатъците в слабите звена, САЩ няма да бъдат в състояние да заловят главатаря на "Ал Кайда".
От статията разбрах, че руското разузнаване се занимава с убийства, а американското се цепи на много служби и ЦРУ вече е само една от тях. Слаб две за автора.
Проблемите са други. Функцията на разузнаването е да събира, анализира и съхранява информация. Уви, всяка валст злоупотребява с разузнаването и го използва за лични користни цели. 50 % от деиността на службите няма нищо общо с функцията им. Тази скандална злоупотреба с държавни средства е неизвестна за обществото, поради уж "секретния" характер на работата.