:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,150
Активни 469
Страници 17,080
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Прах в очите

Време е съдебната власт да започне да изпълнява обещанията и ангажиментите си - и за имотните декларации, и за знаковите дела. Иначе рискува да си остане във вечната поза на обвиняем
Снимка: Николай Дончев
ВСС прие идеята на тримата големи за операция "Чисти ръце". Засега тя си остава само добро намерение.
Дори и да имаш желание да кажеш нещо хубаво за съдебната система, за да помогнеш за излъскването на имиджа й на прага на ЕС, просто няма как. Поредното доказателство за това дойде в четвъртък от Висшия съдебен съвет. Половин година правителството на съдебната власт мъдри как да реализира идеята за т.нар. операция "Чисти ръце". Когато най-сетне трябваше да има някакви резултати, те се оказаха разочароващи. От публикуваната в сайта на ВСС информация стана ясно единствено кой от 74-мата на ръководни длъжности в съдебната власт е подал прословутия документ и кой не е. Липсва най-интересното - кой от подалите е съгласен имотното му състояние да бъде огласено и какво е то. Така поне се бяха договорили членовете на съвета. Така е записано и в правилника за декларациите. Но не би. Потвърди се тезата на скептиците, че цялата акция, инициирана преди решаващия доклад на Брюксел, си



е била чисто забаламосване



Естествено, ако някой магистрат има нещо да крие, той прекрасно знае как да го направи и никакви декларацийки няма да му попречат. Но не в това е въпросът. Притеснителното е, че дори и при това положение, не се дава и най-малкият знак, че системата все пак се реформира. Иначе в списъка има интересни неща - защо например зам. апелативният прокурор на София и член на ВСС Николай Ганчев, който нашумя основно покрай телефонните си разговори със скандалния бизнесмен Илиян Пенев-Мацола и срещу когото във ВСС има висящо дисциплинарно производство, не е подал декларация? Не само пред ВСС, но и пред Сметната палата. Може би си струва някои компетентни органи да се поинтересуват и от това.

На този фон кървавите разправии за пари и увеличение на заплатите в системата от последните дни са направо срамни. Явно



прагът на чувствителност е паднал критично ниско



Дано прокуратурата не залага на късата памет на обществото и със спецотряда от петима обвинители, които ще се заемат с най-важните дела в държавата. Така, общо взето, се случи с дълго чаканите списъци с обвинителни актове срещу ключови фигури, в които се оказаха предимно дребни риби.

Специалното звено трябва да разнищи случаи, които са приковали общественото внимание, но вървят бавно и мъчително, а сроковете на разследванията им се удължават по няколко пъти. Такива са например разследвания като това срещу шефа на БЧК Христо Григоров и срещу бившия вече зам.-директор на фонд "Земеделие" Красимир Неделчев. В това отношение идеята не е лишена от логика. "Спецотрядът", в който се предполага, че влизат най-оправните прокурори, ще излезе от Съдебната палата, за да не се разсейва с други задачи, и ще се концентрира върху важните дела. Изнесените обвинители ще се ръководят от прочулия се напоследък Божидар Джамбазов. Той е от младото поколение в прокуратурата и за кратко успя да спечели доверието на обвинител N1 Борис Велчев. Джамбазов внесе обвинителния акт по делото за пране на пари срещу покойния вече Иван Тодоров-Доктора. Наблюдава и разследването срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров.



"Топлофикация" е част от експеримента,



едно от 25-те дела, които ще се разследват от "великолепната петорка".

Велчев спомена, че звеното ще работи още по скандално известните митничари Пурата и Джими, шефката на митницата в Горубляне Снежина Ангелова, Николай Методиев-Пилето, Барона. "Сега" научи, че сред делата ще попадне и това срещу бившия зам.-директор на фонд "Земеделие" Красимир Неделчев. В началото на май той бе обвинен в пране на 357 000 лв., получени от подкуп. След това бе уволнен. Разследването бе поверено на ГДБОП, а срокът му удължаван няколко пъти. Оттогава за случая се говори малко. Обяснението за бавния ход е, че специалистите изследват всички сделки на фонда. Неофициалната версия обаче е, че дознателите се затрудняват да докажат подкупа и делото е пред провал.

Софийската градска прокуратура зацикли и на друго дело - това срещу шефа на БЧК Христо Григоров. Той бе задържан през февруари по време на шумна акция, в която участваха близо 100 антимафиоти. Разследващите твърдят, че е виновен за злоупотреби с дарения за десетки милиони лева в периода 2003 - 2005 г. В началото на август главният прокурор Борис Велчев удължи срока на разследването с 4 месеца, които вече са към края си.

Бившият шеф на Държавния резерв Станислав Копаров също достойно би попълнил този списък на прокуратурата. След като на съд бе пратен друг бивш шеф на резерва - Йовчо Йовчев, през август и на предшественика му Копаров бе повдигнато обвинение за престъпление по служба. По същото дело се разследва и бизнесменът Мирчо Петков. Делото бе поверено на националното следствие. Още тогава разследващите признаваха, че няма да им е лесно и няма да са готови поне до края на годината да го изправят пред съда. Като се има предвид и че вероятно на пръстите на ръката се броят издържалите в съда обвинения за престъпления по служба, бавенето става лесно обяснимо.

Списъкът с делата лесно може да бъде запълнен и с имената на бившия шеф на пожарната Кирил Войнов и уволнения директор на столичния КАТ Илия Илиев, вдовицата на Константин Димитров-Самоковеца Ангелина, несебърския бос Димитър Желязков-Митьо Очите и т.н.

Експериментът с разследващите прокурори си е



ходене по тънък лед



Винаги съществува риск той да се провали, а заедно с него и важните разследвания. Разбира се, има вероятност това да е единственият шанс въпросните дела да бъдат спасени от шумно сгромолясване. А и като се поверят на малко хора, ще е пределно ясно не само чии са заслугите, ако има успех, но и чия е отговорността, ако се стигне до провал.

Важни в крайна сметка са резултатите. Дали обикновеният дознател, или пък великолепна "петорка" ще приключи дадено дело бързо и качествено, няма значение. Колкото по-дълго се проточи едно разследване, толкова по-малка става вероятността то да бъде разкрито. Затова е време съдебната власт да започне да помни и изпълнява щедрите си обещания. Иначе рискува да си остане във вечната поза на обвиняем.
11
2000
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
11 Ноември 2006 00:42
Българската съдебна система вече със сигурност е изпаднала до нивото на Мешерето. Вчера цял ден медиите цитираха как главния прокурор преследва с цялата строгост на закона, а министърка е готова да свидетелства по случая Майката Стоилка
11 Ноември 2006 01:51
Заглавието е вярно и това стига за коментар........
11 Ноември 2006 02:40
"Иначе рискува да си остане във вечната поза на обвиняем"

бих казал, че това е добре премерен риск от техна страна
11 Ноември 2006 08:59
В Парламента, в Съдебната система са се събрали най-големите светила на така наречената правна наука и колкото повече я прецизират, толкова повече я забатачват.
Имам чувството, че който и дядо да хванат от село, по-добре ще отсъди много от делата, отколкото нашите съдии.
Проблемът е, че когато се следва стрикно буквата на закона е можеш да осъдиш някого, който е платил на скъп и опитен адвокат. Казано а математически език, множеството на възможни комбинации на житейски ситуации е winagi с много по-голяма мощност (то е огромно) отколкото множеството от ситуациите описани в законите.
11 Ноември 2006 09:15
Проблемът е, че когато се следва стрикно буквата на закона е можеш да осъдиш някого, който е платил на скъп и опитен адвокат. Казано а математически език, множеството на възможни комбинации на житейски ситуации е winagi с много по-голяма мощност (то е огромно) отколкото множеството от ситуациите описани в законите
.

За това някои от по-напредналите държави имат прецедентно правораздаване, където казус отпреди 200 и повече години може да е решаващ за изхода на делото. В азиатско-ком-соц-тур-фаш-монархическата республика, която скоро ще стане европейска, това не е така. Това осигурява гарантиран непрекъснат ремонт на приети закони и "прокарване" на нови такива, кой от кой по-глупави, конюнктурни или доходоносни. Шайката "юристи" добре поминува от това, като на наша почва съдиите, магистратите и прокурорите не са нищо повече от лъжливи и крадливи изопачители на текстовете, написани от самите тях по поръчка. За адвокатите - или добро, или нищо. Нищо.
11 Ноември 2006 11:13
Единственото с което се занимават магистратите / съдии, прокурори , адвокати и полицаи в това число/ е как да се споразумяват с престъпниците и заедно да обират почтенния човек. Схемата е много простичка , но нали най-простите неща на този свят са и най-великите. Например , един почтен човек с труд в продължение на 25-30 години е натрупал едно състояние от около 100000лева в недвижимо имущество .В един момент му се наложи да си има работа със съда и ако онези там видят , че на човека има какво да му се вземе веднага се намира някой , който да прояви претенции/неоснователни разбира се, но тези в съда и адвокатите ще ги направят основателни/.На този с претенциите му се казва" Дай 50000 лева и ще направим така, че всичко да стане твое". И така обират човека.Половината вземат престъпниците облечени във власт другата половина този който те са подтикнали да предявява претенциите и всички са доволни.Да му мисли обрания?Какво да прави? Да напуска страната или да си купи пушка?
11 Ноември 2006 14:27
Бизнесменът Васил Божков е 51-и в класацията на полското списание "Впрост" на 100-е най-богати хора в Централна и Източна Европа. Неговото състояние се оценява от списанието на 1 млрд. долара. Списъкът тази година се оглавява от Роман Абрамович с неговите 19.5 млрд. долара. Първите 10 в класацията са руснаци.

Това го пише малко в лявата колонка по тукашния Форум. Предоставя се от вестник "Сега".
11 Ноември 2006 16:01
В десятката на най-богати хора в Централна и Източна Европа не са руснаци, а руски евреи. Евреите са умни хора и за това са там, използвайки глупоста на руснаците и на всички останали ( в това число и на нас).
В 100–те най–богати в Русия няма нито един руснак, всички са евреи
и ислямисти.
11 Ноември 2006 19:39
Моля, моля-за наш, та правосъдна с-ма или хубаво или нищо, Кат за споминалия се,
11 Ноември 2006 21:30
Насъдебната власт така и е много добре.
12 Ноември 2006 14:23
Т-41 !
АМИН!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД