:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,291
Активни 722
Страници 20,856
За един ден 1,302,066
Казус

За диктаторите - смърт

Всъщност свалените със сила държавни ръководители рядко стигат до екзекуция. Най-често получават доживотен затвор
Снимка: РОЙТЕРС
Експрезидентът на Либерия Чарлз Тейлър беше екстрадиран в Хага, където ще отговаря за военни престъпления в Сиера Леоне.
Бившият иракски диктатор Саддам Хюсеин беше осъден на смърт чрез обесване заради убийството на 148 шиити през 1982 г. в град Дуджаил. Те са били убити по негова заповед като отмъщение за опит за атентат. Смъртни присъди на 5 ноември получиха също доведеният брат на Саддам Барзан Ибрахим ал Тикрити, бивш шеф на разузнаването, и председателят на революционния съд Ауад Хамед ал Бандар. Бившият иракски вицепрезидент Таха Ясин Рамадан пък ще лежи до живот в затвора. Това обаче е само първото дело, по което Саддам и приближените му получиха присъди.

Дали бившият иракски диктатор наистина ще бъде обесен? Адвокатите на Саддам, естествено, обжалват присъдата. Някои анализатори твърдят, че той може да увисне на бесилото до края на тази година или най-късно в началото на следващата. И веднага дават примери за жестоката съдба на някои диктатори, които са екзекутирани след свалянето си от власт. През 1989 г. бившият румънски диктатор Николае Чаушеску и съпругата му Елена са разстреляни на Коледа. Тогава таен военен трибунал осъжда на смърт двамата съпрузи по бързата процедура. Те са обвинени в престъпления срещу държавата - геноцид, подриване на националната икономика са само част от нарушенията, заради които са разстреляни. Вестта за екзекуцията им е съобщена два дни след като Чаушеску са разстреляни в Букурещ, а телата им - заровени в необозначени гробове. Така приключва 21-годишното управление на Николае Чаушеску, който брутално смазва всеки опит на опозицията да изрази недоволство от начина му на ръководене на Румъния.

Осъден на смърт и екзекутиран, но в Екваториална Гвинея е бившият президент на страната Франсиско Масиас Нгуема. Той оглавява страната през 1968 г. и с идването си на власт установява кървава диктатура. Хиляди хора са измъчвани и убивани в затворите в страната или пък пребивани до смърт в трудови лагери. По негово нареждане свещениците в Екваториална Гвинея са арестувани, а църквите и училищата - затворени. Нгуема дори обявява риболова за нелегален и нарежда всички лодки да бъдат унищожени. По време на управлението на Франсиско Масиас Нгуема страната е напълно откъсната от останалия свят, за да няма чуждо влияние, подкопаващо властта на диктатора. Той се обявява за пожизнен държавен глава, но управлението му продължава 11 години. През 1979 г. е свален от власт с военен преврат, ръководен от племеника му. Нгуема се опитва да избяга, но е задържан и екзекутиран. По време на неговото управление 2/3 от жителите на Екваториална Гвинея или са намерили начин да избягат от страната, или са избити от диктатора.

Много малко са случаите, когато диктаторите независимо от жестокостите, които са извършвали по време на управлението си, биват екзекутирани. В началото на ХХI век, когато непрекъснато се чуват призиви за отмяна на смъртното наказание, е малко вероятно Саддам да увисне на бесилото в Багдад, смятат друга част от анализаторите. Според тях най-вероятно присъдата му може да бъде заменена с доживотен затвор. Подобна съдба имаха редица авторитарни ръководители от близкото минало.

Смятаният за един от най-свирепите сатрапи - лидерът на Централноафриканската република Жан-Бедел Бокаса, е осъден на смърт през 1988 г. Той е обвинен в множество убийства, включително и на деца, както и в канибализъм. Бокаса идва на власт през 1966 г. В средата на 70-те години се обявява за "Император Бокаса I" на "Централноафриканската империя". Свален с преврат след 14 г. кърваво управление през 1979 г., той успява да избяга в Кот д' Ивоар, а след това живее в изгнание и във Франция. През 1980 г. е осъден на смърт задочно, но шест години по-късно Бокаса се завръща в страната. Арестуван е и започва ново дело, като са му отправени обвинения в измяна, убийства, канибализъм и незаконно присвояване на средства. Процесът продължава няколко месеца и през 1987 г. отново е осъден на смърт. Обвинението в канибализъм отпада, тъй като няма солидни доказателства. Година по-късно присъдата му е заменена с доживотен затвор, а след това намалена и на 20 г. През 1993 г. Бокаса е помилван и три години по-късно умира от сърдечен удар.

В Боливия диктаторът Луис Гарсия Меса е свален от власт и през 1995 г. получи присъда от 30 години затвор по обвинения в геноцид, мъчения и убийства на политическите си опоненти по време на своя режим в страната в периода 1980-81 г. Процесът срещу Меса продължи повече от десетилетие.

В Аржентина Леополдо Галтиери е един от лидерите на военната хунта, която управлява страната в периода 1976 - 83 г. През това време повече от 30 000 души са убити или обявени за безследно изчезнали. През 1985 г. Галтиери, който нареди нахлуването на аржентинската армия на Фолклендските острови, е съден за нарушаване на човешките права по време на военната хунта. Генералът обаче бе изпратен в затвора заради "некомпетентност" по време на войната за островите, която Аржентина загуби. Галтиери е помилван през президента Карлос Менем и през 2003 г. почина.

Чилийският диктатор Аугусто Пиночет, който вече е на 90 години, продължава да е подсъдим по много дела, но заради напредналата си възраст преди седмици беше освободен и от домашния арест, под който беше поставен. Пиночет е обвинен в нарушаване на човешките права, убийства, изтезания, както и в присвояване на големи суми пари по време на военната диктатура, която установява в страната от 1973 до 1990 г.

Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия обвини експрезидента Слободан Милошевич във военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството заради ролята му в трите конфликта, разкъсали страната през 90-те години на ХХ век и отнели живота на повече от 200 000 души. Той обаче почина през март т.г. в затвора в Хага малко преди края на съдебния процес срещу него, който започна в началото на 2002 г.

Бившият президент на Либерия Чарлз Тейлър пък очаква присъдата си в затвора в Хага. Специалният трибунал на ООН за военните престъпления в Сиера Леоне му отправи 17 обвинения срещу човечеството, които е извършил между 1997 и 2003 г. като държавен глава на Либерия. (По материали от чуждия печат)
СНИМКА: Интернет
Жан-Бедел Бокаса беше осъден на смърт, но по-късно присъдата му беше променена в доживотен затвор.
Снимка: РОЙТЕРС
90-годишният Аугусто Пиночет е подсъдим по множество дела за убийства, мъчения, присвояване на пари.
Снимка: РОЙТЕРС
Бившият иракски диктатор Саддам Хюсеин беше осъден на смърт чрез обесване, но присъдата му едва ли ще бъде изпълнена, смятат експерти.
3912
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД