Според европейското законодателство понятието медицинска козметика не съществува. Един продукт може да бъде или само козметичен, или само лекарствен, обясни вчера д-р Димитър Димитров, експерт в здравното министерство. Освен това е забранено рекламата или етикетите на козметични средства да ги представят като имащи лечебен или профилактичен ефект.
От 2003 г. българското законодателство в тази област е хармонизирано с това в ЕС, но въпреки това рекламите на "медицинска козметика", пасти за зъби против кариеси и шампоани срещу пърхот са факт.
Има козметични продукти, чиято реклама твърди, че имат лечебен ефект, признаха и от МЗ. Санкции няма, тъй като няма подадени сигнали за подобни нарушения, допълниха оттам. Освен това границата между това дали даден продукт има лечебни свойства, или просто има ефект - например срещу бръчки, била много тънка.
За контрола на пазара на козметика следят регионалните инспекции по опазване и контрол на общественото здраве. За да пусне на пазара продукт обаче, производителят само уведомява РИОКОЗ, без инспекторите да проверяват какво е съдържанието му. Фирмата сама е длъжна да направи оценка на безопасността. Не са нужни и клинични изпитания върху хора. Инспекцията проверява вече пуснатите на пазара продукти. Годишно се правят между 2 и 3 проверки на всеки производител или търговец на козметика. Тази година инспекторите проверяват усилено фризьорски и козметични салони.
От 2005 г. досега в МЗ има едва 7 жалби за козметични продукти, 4 от тях са основателни, тъй като производителите не са уведомили РИОКОЗ, че пускат нова козметика на пазара, съобщиха от МЗ. Спряно е и едно гаражно производство на крем в Смолянско.
ОГРАНИЧЕНИЯ
Производителите трябва да се съобразяват със списък от 1233 забранени химични вещества и продукти от растителен и животински произход, които могат да бъдат опасни. Сред тях са канцерогенни и мутагенни вещества, съставки, които могат да причинят луда крава. Тъй като списъкът постоянно се допълва с нови рискови съставки, от 22 ноември у нас ще бъдат спрени бои за коса, които съдържат опасни багрила. Все още не ясно обаче дали и в момента на пазара изобщо има такива бои.
|
|