:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,983
Активни 812
Страници 20,548
За един ден 1,302,066

До март ексшефът на парното отива на съд

От 70 прокурори само петима склонили да влязат в спецзвеното на Велчев
До март да бъде изготвен обвинителният акт по делото за пране на пари срещу бившия шеф на "Топлофикация" Валентин Димитров. Това си пожела вчера Божидар Джамбазов, който оглави спецотдела от прокурори, които ще работят по 25 значими дела. В екипа са още Калин Софиянски, Станимир Димитров, Нелчо Неделчев и Севделин Цанков.

Димитров бе задържан на 5 юли т.г., след като австрийското финансово разузнаване откри негова сметка във Виена с 1,64 млн. евро. В сейфове у нас пък бяха преброени 3,7 млн. лв.

"По това дело в момента се движим в 6-месечния срок. Надявам се много да го приключим в 9-месечен срок. Аз обаче не мога да го приключа, без да съм събрал всички доказателства. Никой не бездейства и се работи постоянно", увери Джамбазов. Срокът, който той си постави, съвпада със следващия мониторинг на Европейския съюз. Решението за членството ни от 1 януари 2007 г. бе взето, след като София обеща конкретни резултати и дори присъди по ключови дела.

С тази цел главният прокурор Борис Велчев лансира идеята за експеримент със спецзвено от разследващи прокурори в Софийската градска прокуратура, което бе представено вчера.

Според Джамбазов 2-3 месеца са разумен срок да се види дали схемата ще проработи. Неговата и на подопечните му работа ще бъде наблюдавана и контролирана от ръководството на Градската прокуратура и от самия Велчев.

На петимата разследващи обвинители, чиито офиси ще са в Националното следствие, е осигурена "топла транспортна връзка със служебни автомобили, телефони и техника", увери и.д. градски прокурор Николай Кокинов.

Петимата са избрани на принципа на доброволното начало и сами са разпределили помежду си 25-те дела.

Мястото на разследващ прокурор е било предложено на всички от 70-те прокурори в СГП. "Болшинството от колегите отказаха с различни аргументи", обясни той. Някои се притеснили, други нямали опит в пряко разследване или пък ставало дума за страх от експеримента.

"Целта е да осъществим цялостен, включително и физически, контрол върху делата. Прокурорите ще имат възможност да контактуват постоянно с дознателите", разясни схемата на работа Джамбазов. Ще има възможност за контакт с Агенцията за финансово разузнаване, БНБ, и "Митници", с които главният прокурор е подписал споразумения за сътрудничество.

След като звеното започне работа, петимата прокурори няма да работят по други освен обявените дела.

Делата срещу бившия районен прокурор на София Славчо Кържев и заместника му Петър Чалъмов няма да се гледат от спецзвеното, защото всички от прокурорите в него са работили с тях. Според Кокинов ще се иска друга прокуратура да гледа делата срещу двамата. Няма да се гледат дела срещу депутати.



ДЕЛАТА

Спецзвеното се захваща с трите дела срещу "Топлофикация" - две срещу Валентин Димитров за пране на пари и за длъжностно присвояване и делото срещу борда на директорите на дружеството. Тук е и делото за афери с Държавния резерв, срещу зам.-шефа на Държавен фонд "Земеделие" Красимир Неделчев, за "Софийски имоти". Има и 4 дела срещу прокурори - Станислав Гюров от СРП, Венелин Тодоров от Окръжната прокуратура - Русе, Вероника Димитрова от Районната прокуратура - Лом и двама прокурори от Районната прокуратура - Варна: Томи Томов и Карем Бейлерян. Звеното ще работи по делата срещу митничарите Георги Георгиев - Пурата и Джими, бившата шефка на митница "Горубляне" Снежина Ангелова, разследвания за контрабанда Николай Методиев - Пилето, Любомир Любенов - Любо Четворката, Боян Петракиев - Барона. Има и две дела по сигнали на ОЛАФ - за злоупотреби с пари по еврофондове.

НАПЛИВ

Седем прокурори са подали документи в конкурса за шеф на Софийската градска прокуратура. Това са Николай Кокинов, Максим Колев и Тодорка Мингова от СГП, зам. районният прокурор на столицата Христо Динев и колегата му Филип Пунов. За поста ще се борят и районните обвинители на Велико Търново и Пловдив Антоанета Чакърова и Димитър Ангелов. Предстои ръководството на прокуратурата да се запознае с концепциите им.
7
2295
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
14 Ноември 2006 23:24
Калин Софиянски ???
Кой е пък този???

14 Ноември 2006 23:42
Въпрос към Борис Велчев: Защо не направи обстойна проверка на Милен Велчев и брат му? Да не сте роднини? Тия двамата са скътали доста повече от Топлото - в сравнение с тях Топлото е клошар
15 Ноември 2006 00:19
Тотко, ти зарове фърляш ли като си даваш мненията.Ако имахме правосъдие, щяхме да сме преди Норвегия по жизнен стандарт.
15 Ноември 2006 05:36
В НДК сме !
15 Ноември 2006 10:08
Ако си на топа на устата, тогава си топ – новина, но не винаги това е тип – топ. Какво ме топли, че шефът на топлото отива на топло? Ако топне топлите си връзки с топчиите зад Топлофикация, топлината ще топли топа на топ обвинението!!!
Топчо Топузаков
15 Ноември 2006 10:30
Хубо де но като краен резултат какво ще се промени? НИЩО
15 Ноември 2006 11:56
Що в тази статия липсва името на един друг Софиянски???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД