Димитров бе задържан на 5 юли т.г., след като австрийското финансово разузнаване откри негова сметка във Виена с 1,64 млн. евро. В сейфове у нас пък бяха преброени 3,7 млн. лв.
"По това дело в момента се движим в 6-месечния срок. Надявам се много да го приключим в 9-месечен срок. Аз обаче не мога да го приключа, без да съм събрал всички доказателства. Никой не бездейства и се работи постоянно", увери Джамбазов. Срокът, който той си постави, съвпада със следващия мониторинг на Европейския съюз. Решението за членството ни от 1 януари 2007 г. бе взето, след като София обеща конкретни резултати и дори присъди по ключови дела.
С тази цел главният прокурор Борис Велчев лансира идеята за експеримент със спецзвено от разследващи прокурори в Софийската градска прокуратура, което бе представено вчера.
Според Джамбазов 2-3 месеца са разумен срок да се види дали схемата ще проработи. Неговата и на подопечните му работа ще бъде наблюдавана и контролирана от ръководството на Градската прокуратура и от самия Велчев.
На петимата разследващи обвинители, чиито офиси ще са в Националното следствие, е осигурена "топла транспортна връзка със служебни автомобили, телефони и техника", увери и.д. градски прокурор Николай Кокинов.
Петимата са избрани на принципа на доброволното начало и сами са разпределили помежду си 25-те дела.
Мястото на разследващ прокурор е било предложено на всички от 70-те прокурори в СГП. "Болшинството от колегите отказаха с различни аргументи", обясни той. Някои се притеснили, други нямали опит в пряко разследване или пък ставало дума за страх от експеримента.
"Целта е да осъществим цялостен, включително и физически, контрол върху делата. Прокурорите ще имат възможност да контактуват постоянно с дознателите", разясни схемата на работа Джамбазов. Ще има възможност за контакт с Агенцията за финансово разузнаване, БНБ, и "Митници", с които главният прокурор е подписал споразумения за сътрудничество.
След като звеното започне работа, петимата прокурори няма да работят по други освен обявените дела.
Делата срещу бившия районен прокурор на София Славчо Кържев и заместника му Петър Чалъмов няма да се гледат от спецзвеното, защото всички от прокурорите в него са работили с тях. Според Кокинов ще се иска друга прокуратура да гледа делата срещу двамата. Няма да се гледат дела срещу депутати.
ДЕЛАТА
Спецзвеното се захваща с трите дела срещу "Топлофикация" - две срещу Валентин Димитров за пране на пари и за длъжностно присвояване и делото срещу борда на директорите на дружеството. Тук е и делото за афери с Държавния резерв, срещу зам.-шефа на Държавен фонд "Земеделие" Красимир Неделчев, за "Софийски имоти". Има и 4 дела срещу прокурори - Станислав Гюров от СРП, Венелин Тодоров от Окръжната прокуратура - Русе, Вероника Димитрова от Районната прокуратура - Лом и двама прокурори от Районната прокуратура - Варна: Томи Томов и Карем Бейлерян. Звеното ще работи по делата срещу митничарите Георги Георгиев - Пурата и Джими, бившата шефка на митница "Горубляне" Снежина Ангелова, разследвания за контрабанда Николай Методиев - Пилето, Любомир Любенов - Любо Четворката, Боян Петракиев - Барона. Има и две дела по сигнали на ОЛАФ - за злоупотреби с пари по еврофондове.
НАПЛИВ
Седем прокурори са подали документи в конкурса за шеф на Софийската градска прокуратура. Това са Николай Кокинов, Максим Колев и Тодорка Мингова от СГП, зам. районният прокурор на столицата Христо Динев и колегата му Филип Пунов. За поста ще се борят и районните обвинители на Велико Търново и Пловдив Антоанета Чакърова и Димитър Ангелов. Предстои ръководството на прокуратурата да се запознае с концепциите им.