"Най-вероятно ще трябва да платим, за да си вземем сребърната византийска чиния от "Кристис", прогнозира вчера проф. Божидар Димитров. "Дори да докажем, че чинията е изнесена незаконно, английските власти най-вероятно ще докажат, че тя е купена от добросъвестен купувач", обясни шефът на НИМ. В такива случаи държавата, която иска връщане на незаконно изнесените й ценности, трябва да плати на лицето или институцията, които са я придобили законно. За целта сегашният собственик на чинията трябва да представи фактури колко е платил за съда.
Сумата може да е 50 хил. лири, може да е и 250 хил. евро. Във всеки случай ще е по-малко от обявената цена на търга от 500 хил. лири, коментира проф. Димитров. След поредица искания от българска страна да се спре търгът "Кристис" все пак не изтегли чинията, но никой не пожела да я купи.
След твърдението на английската аукционна къща "Кристис", че сребърната чиния е пренесена в Англия през 1903 г., екип на НИМ започна проучване на гръцките каталози, в които има предмети от същото съкровище край Пазарджик, откъдето е и чинията. "Гръцките музеи са купили находките през 2003 г.", категоричен е Димитров. Няма данни обаче кой е продавачът. Затова в момента разследващият случая прокурор Камен Михов е наредил съдебна поръчка за изясняване на обстоятелствата около закупуването им.
Пак тия гърчуля.