Жестока битка за обхвата на закона за досиетата се задава в парламента, след като във вторник окончателният му вариант бе внесен в деловодството на НС. Той предвижда да бъде проверено миналото на около 6000 души от публичната сфера.
Червеният Младен Червеняков е автор на някои от най-радикалните предложения, които целят да извадят от обсега на закона хазартни босове, тв и радио водещи, както и управите на спортни и далекосъобщителни организации. Макар да са отхвърлени от вътрешната комисия, всички те ще бъдат дискутирани отново в пленарната зала. Червеняков е готов да отстоява позициите си и не се притеснява от подозрения в лобизъм.
Той предлага още да не се проверяват за досиета членовете на редакционни съвети в печата и електронните медии, както и водещите на рубрики. Според него с включването им в списъка се слиза на твърде ниско ниво и по-добре е в закона да се запише, че ще бъдат отворени досиетата на всички български граждани.
"Напълно да отпаднат от обсега на закона ръководствата на БАН и научните й институти, ректорите и деканите на ВУЗ-ове, шефовете на болници, управата на Лекарския и Зъболекарския съюз", предлага още Червеняков. Негово е и предложението да не се проверяват шефовете на отдели и сектори в сегашните спецслужби, което най-вероятно ще бъде подкрепено от коалиционните партньори. "По закона за класифицираната информация тази номенклатура представлява държавна тайна и не може ние сега да я оповестяваме", бе категоричен Червеняков. Според него няма друга посткомунистическа държава, която да е позволила такъв широк достъп до архивите си, в това число и Германия.
Група леви депутати пък предлага законът изобщо да не се прилага за архивите на военното разузнаване, а от списъка на проверяваните да отпаднат съдии, прокурори, следователи и дознатели, както и членове на Висшия съдебен съвет. Сред авторите на тази идея са Димитър Дъбов, Александър Радославов, Георги Юруков и Пламен Ранчев.
В последния вариант на закона е записано, че няма да се разкриват документи, които биха увредили интересите на България в международните отношения. За целта днешните служби ще предлагат кои архиви да не се отварят, но комисията по досиетата ще има последната дума. За незаконно разгласяване на досиета се предвижда затвор от три до шест години и глоба от 15 000 до 30 000 лв.
"Според него с включването им в списъка се слиза на твърде ниско ниво и по-добре е в закона да се запише, че ще бъдат отворени досиетата на всички български граждани."
Прав е, така е най-добре.