От увеличаването на акцизите на горивата най-много ще пострада отбраната. Това обяви вчера военният министър Веселин Близнаков. Той посочи, че армията дава 40 млн. лв. годишно за горива и смазочни материали. От тях 21 млн. лева се връщат в бюджета като акцизи и ДДС. Ангажиментът за 2.6% от БВП за въоръжените сили е приет на най-високо държавно ниво, залегнал е и в План 2015 г., обяви Близнаков.
Няма изискване на НАТО България да отделя 2.6% за отбраната си, заяви обаче о. р. ген. Аню Ангелов, бивш военен аташе в Лондон, на дискусия по бюджет 2007 вчера. Той уточни, че има само неофициална препоръка страните от пакта да се придържат към 2% разходи. Според него проблемът не е в процентите, а в неефективното харчене на бюджетните пари. Ген. Ангелов даде пример с информационната система на армията, за която са били изразходвани 100 млн. лева, а сега се оказва, че тя не отговаряла на натовските стандарти и се искат 360 млн. евро за нова мрежа.
Няма логика при над 2 млрд. лева бюджетен излишък да се вдигат акцизи, за да се кърпят разходите за отбраната, бяха единодушни участниците в дискусията, организирана от Социалдемократичен форум. На същото мнение се оказа и шефът на Икономическата комисия в парламента Йордан Цонев. Към момента излишъкът е 5%, обяви депутатът по БиТи Ви. Той напомни, че прогнозата на МВФ бе за 2.5-3% излишък през 2006 г. и че сметките на фонда не са особено точни. Точно МВФ се оказа автор на предложението за допълнително покачване на акцизите на горивата от 1 януари, с което управляващата коалиция реши да отговори на претенциите за повече бюджетни разходи.
Междувременно съдебната власт се отказа да се бори за бюджета си за 2007 г. Никой от Висшия съдебен съвет не пожела да отиде да брани проекта пред правната комисия в парламента вчера. Магистратите бяха планирали 597 млн. лв. разходи, но правителството им дава само 397 млн.
Народното събрание започва първо четене на проектобюджета за 2007-а днес.
|
|