:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,433,407
Активни 294
Страници 6,539
За един ден 1,302,066

Американци притесниха Велчев с убийствен разрез на прокуратурата

Авторите на авторитетното изследване са раздвоени между очакванията си за Борис Велчев и състоянието на държавното обвинение
Снимка: Николай Дончев
Конституционният съдия Владислав Славов (вляво), зам. главният прокурор Валери Първанов и зам.-шефът на националното следствие Румен Георгиев (на заден план) дойдоха в НДК, за да чуят критиките за държавното обвинение.
Повече дела в съда, повече процеси, които свършват с осъдителна присъда, повече високопоставени престъпници в затвора и конфискуване на активите, придобити от организираната престъпност. Това според американския посланик Джон Байърли са най-важните показатели за успешни реформи в българската прокуратура и единственият начин за борба с организираната престъпност и корупцията.

Посланикът заяви това по повод представено вчера американско изследване, което направи убийствен разрез на българската прокуратура. От общо 28 фактора, по които е оценено състоянието на държавното обвинение, само 2 показват положителни стойности - наличието на имунитет за прокурорите и международното сътрудничество. Останалите оценки в "Индекс на реформата в прокуратурата", проведен от екип на Инициативата за върховенство на закона на Американската асоциация на юристите, са отрицателни или неутрални.

Главният прокурор Борис Велчев се съгласи с критиките и обяви, че в този момент прокуратурата не заслужава ласкателства.

Отрицателна е оценката на факторите отчетност пред обществото, борбата с корупцията, защитата на правата на свидетелите и на пострадалите, взаимодействието с полицията, ефективност, свободата от неправомерно влияние, ресурсите, с които разполага държавното обвинение.

Прокуратурата е "прекалено формалистична, бюрократична и спъва свободното упражняване на преценка от служителите си", е една от констатациите. Под силно съмнение е поставено успешното преследване на случаите на корупция и организирана престъпност. Недостатъчното финансиране е другият сериозен проблем. Сред причините за неефективната прокуратура се сочи и "културата на пасивност заради стриктния йерархичен контрол, спъващ инициативността".

При представянето на Индекса авторите му бяха силно раздвоени между оптимистичните очаквания и хвалбите към главния прокурор Борис Велчев и констатациите в изследването. Изследваният период е до юни 2006 г. Велчев пое прокуратурата през февруари.

Дори в началото на самия доклад има уговорка, че "и най-острите критики към прокуратурата изразяват надежда и оптимизъм, отражение на желанието на новия главен прокурор да се справи с предизвикателствата в подчинената му институция".

Самият Байърли за пореден път демонстрира топлите си чувства към главния прокурор Борис Велчев.

"Той внася наистина ново усещане за цел, както и нов дух на професионализъм и всеотдайност в прокуратурата", подчерта дипломатът. И допълни, че крайната цел на реформата е всеки гражданин да знае, че "съществува ясна граница между частни и обществени интереси, че правосъдието не може да бъде купено и че тези, които нарушават закона или злоупотребяват с доверието на обществото, ще бъдат арестувани и наказани".

Велчев нарече обективно изследването. Той увери, че се полагат усилия, но "резултатите са все още някъде зад ъгъла". Главният прокурор бил загрижен от извода, че обвинителите изпълняват функциите си при политическо или друго вмешателство. Призна, че това е факт, но и посочи, че има напредък.

Велчев бил притеснен и от констатацията, че прокурорите не изискват събирането на оневиняващи доказателства със същата настоятелност както събирането на уличаващи и че не съдействат активно за гарантиране правата на свидетелите. "Като цяло за прокуратурите в страната той не е без основание", посочи главният прокурор.
15
3463
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
16 Ноември 2006 00:12
Чудя се к'во ли ще стане ако направят 'разрез' на Парламента?
16 Ноември 2006 00:49
Убийственият Разрез са нарича или "харакири", или Изкормване!
Най-добре е Байърли да докара в България сащски Прокурори, Шерифи, Полицаи и Съдии, вместо рейнджъри! КАЗАХ!
16 Ноември 2006 01:13
Корупция, по дефиниция, означава че цялият държавен апарат oт президент до портиер са мошеници.
Това означава че и ние избирателите сме корумпирани!Нали ги избираме!
16 Ноември 2006 03:24
докато избирателите не поискат ясно и недвусмислено прекратяване на корупцията, нищо нема да стане.

въпрос обаче - колко от съфорумниците-шофьори наистина искат катаджиите да спрат да взимат подкупи и вместо това да си гледат работата съвестно, да пишат актове и да взимат точки и книжки за нарушения примерно?
16 Ноември 2006 04:12
FL
16 Ноември 2006 05:10
Всяка партия си има и защитава нейните си хора в МВРто, обвинителната и съдебната институции. Управляващите никога няма да преборят мафията защото мафията се контролира от управляващите ни държавници.
'
"Червени депутати не искат магистратите да бъдат проверявани за чисто минало" събщава в. СЕГА в днешният си брой.

16 Ноември 2006 08:01
Вчера в "Атака" имаше добро попадение с термина "Политически мулета", т.е. хора, които вършат мръсната работа на някой отзад, а изглеждат за пред контролиращите - надеждни и внушаващи доверие.
Г-н Байърли,
прочетете статията. Може и да прогледнете. Ако желаете, разбира се.
16 Ноември 2006 09:03
Това, което казват американците и техния посланик си е вярно, само дето е смекчено по неясни причини. По-добър ефект щеше да има, ако вместо смекчен вариант бяха дали истинската картинка.
"Той/Борис Велчев/ внася наистина ново усещане за цел, както и нов дух на професионализъм и всеотдайност в прокуратурата", подчерта дипломатът.
А досега какво имахме - прокуратура без дух на професионализъм и т.н.?
Голяма заблуда е, че ние сме си избирали политиците - нищо подобно. Ние нямаме избор и избираме някой от наложените ни неподходящи. Да не гласуваш е равносилно да бъде избран някой още по-неподходящ по твоите критерии. Тази лъжа, че ние сме си ги избирали, се раздухва, за да ни се вмени чувство за вина и да може да бъдем манипулирани по-лесно, както и да ни се отклони вниманието от фактите.
16 Ноември 2006 10:44
Няма какво да се лъжем. Мога да говоря за прованса, където съществуват по други връзки. Цялата репресивна система е в симбиоза и комбина-факт. Цялата система се влияе от политически внушения, защото се назначава в голяма степен по политически признак. Примерно, в град Х шефа на полицията е близък до БСП, гл прокурор-тоже; съдии, адвокати и т.н си пият заедно питиетата и си знаят сички един друг кътните зъби. За да нямат проблеми и "да върви работата", си правят всякакви услуги.
Идва интифа от горе- примерно да избесим дребни шмекери, щото Брюксел, нали...Няя ся да се хващаме с причините или едрите риби-те са все хора на тоз и оня, вързани в стройни системи, където задължително седят наши и високопоставени хора. Ще стане грандиозен фал и никой няма да го допусне.
Първо има медиен залп. Нашите хора от вестничетата изстрелват канонада от гръмовни и чутовни разкритя. Разбира се-данните са верни, колкото сумите , изхарчени от американците за каналите на марс, но те идват от наши хора в репресивната системат.Тряя се подготви обществото за очакване за мъст, да се ръчка сеира. Аве, разбра ли че търсят сто хиляди лрева от генчо-бах неговата мама, към бандит бил, ..ама той мръсника, още старата трошка кара-нарочно, ша са пай на гявол, а..
Арестите се напълват с мушмуроци, а често и с невинни, полицията събира само доказателства, и то съвсем тенденциозно и без собена прецизност, щото няма кой да им търси сметка- в полза на тезата си. Прокурорът скалъпва бомбастично обвинение, а адвокатурата вм да атакува доказателствата и начинът, по който са събрани и нагласени, има единствената задача да се спазари за по малка присъда. Нещастникът или гние в ареста, докато узрее, или се признава за виновен и излиза някак си-но осъден
Ако нещастникът се запъва, има два варианта-да излезе след 3 години невинен, или да го осъдят за срока на арест, но може и да му се стовари цялата мощ на системата, щото той вече ще е пречупен.
По едни и същи казуси в Прованса бесят, в Сф пущат. В един момент се водят дела срещу всичко читаво, кадърно, годно над трийсет годишна възраст, защото то няма как да е такова,
и да е още в Бг,
ако не е настъпило закона почти катадневно. Настъпва тотална полицейщина и бюджета не може да надъни все по разширяващата се уста на ламята, наречена репресивна машина. Занданите не издържат, а арестите, строени по тошово стават обекти на кадри по СНН -техните условиятаса досущ като тези, описани в "Пеперудата"на Анри Шариер.Няма как и да са други-не липсата на пари, а тяхното предназначение е важно-да счупят, да унизят човека, попаднал там и да го направят меко тесто в ръцете на системата. Няма ся тя да се мъчи да работи, я...
Мероприятието е отчетено, всички са доволни. Даже и американците, даже и брюкселците викат браво на прокурора Х, осъдил ганстера У-че го осъдил без доказателства, че го смачкали от натиск или бой, че цялото правосъдие действало в комбина слещу него и му газили права-са подробности.
Справедливостта е постигната-нищо, че е справедливост а ла Чората. Обществото е овъзмездено, отвън и отвътре овации. Няма никакво значение, че се действа с презумпция за виновност, като в соца, че покрай сухото е изгоряло и повече сурово.
Юруш демокрацията , желанието да изцицаме дембелите и да ги обесим на червата им, може да помогнат на рейтинга на Велчев и Петков , но не правят живота ни по различен, защото това с нищо не е по различно от справедливостта на Народния съд. Това води само до газене на човешки права и диктатура-и е без значение как ще я наречете-социалистическа, първанова, путинова, сидерова или бойкова.
Само че това не е демокрация, а нещо по лошо. Това е българокрация, социализокрация, и няма нищо общо с демокрацията и възмездието.
.Това е положението-не ме карайте да давам примери. Демокрацията е права и свободи , но не да се започва с всекиму своето, а на ненашите-най много..
Достатъчно е да бяхте гледали репортажа оня ден по Нова ТВ, за пандизите в Англия и нашите.
Мисля да отида след НГ и да се изпикая на Трафалгар Скуър под колоната на Нелсън

Редактирано от - Зе Мария на 16/11/2006 г/ 11:08:21

16 Ноември 2006 11:55
Ами така е, американците са си американци, не си поплюват, бачкат си съвестно и казват всичко в прав текст. Задачата им е била да направят оценка на нашата прокуратура и те са направили такава оценка, която просто констатира реалностите, нищо повече. Не разбирам защо нашите магистрати-"корифеи" на правната наука толкова много се учудват, нима можеш на черното да кажеш бяло??
16 Ноември 2006 12:13
Kolione,
защо "правият текст" на АТАКА ги дразни толкова много праведниците? Нещо не ми се вързва. Обясни.
16 Ноември 2006 12:47
Зе Мария,
убийствено точно. Чак тръпки ме побиха като го четох
Преди 3-4 годинки като се почна истерията за леките дроги - тежки наказания, се опитах да поръчам едно изследване за келепира от държавната репресия (в частност и като цяло). Не мога да ти опиша каква съпротива срещнах, а и хората на които се опитах да дам тази задача се страхуваха. Опитвах със социолози, историци и икономисти докато не ми скършиха хатъра.
Тази тема може би не е нова, но ми е все пак интересна глобалната картинка, дали има келепир и за стадото или само за мършата
16 Ноември 2006 15:19
Велчев нарече обективно изследването. Той увери, че се полагат усилия, но "резултатите са все още някъде зад ъгъла.
Имаше една песен "Долу в ъгъла" на Крийдънс Клиъротър Ривайвъл.Песен от времената на господин Велчев.
16 Ноември 2006 20:12
Не съм сигурен, че точно американските прокурори са тези, които трябва да копираме. Все пак там прокурорското място е първото стъпало за сигурна политическа кариера. А при нас всеки, който се стреми към политическа кариера го прави за да се облажи.
Апропо, за Америка има едно много интересно изказване по повод отчитането на успешната работа на прокурорите: "За съжаление нашата система отчита само коефициента на наказателните присъди като мерило за прокурора. А по-важното е да се отчете процента на свалените дознания от прокуратурата поради невинност. В последните години множеството съдебни грешки са от прокурорски стремеж да си повишат коефициента на осъждаемост."
16 Ноември 2006 21:32
BroodWar, като имаш пак такъв кахър, пусни ми един мейл. Ще получиш каквото искаш. Темата няма значение. Има само едно условие - да си платежоспособен.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД