Повече дела в съда, повече процеси, които свършват с осъдителна присъда, повече високопоставени престъпници в затвора и конфискуване на активите, придобити от организираната престъпност. Това според американския посланик Джон Байърли са най-важните показатели за успешни реформи в българската прокуратура и единственият начин за борба с организираната престъпност и корупцията.
Посланикът заяви това по повод представено вчера американско изследване, което направи убийствен разрез на българската прокуратура. От общо 28 фактора, по които е оценено състоянието на държавното обвинение, само 2 показват положителни стойности - наличието на имунитет за прокурорите и международното сътрудничество. Останалите оценки в "Индекс на реформата в прокуратурата", проведен от екип на Инициативата за върховенство на закона на Американската асоциация на юристите, са отрицателни или неутрални.
Главният прокурор Борис Велчев се съгласи с критиките и обяви, че в този момент прокуратурата не заслужава ласкателства.
Отрицателна е оценката на факторите отчетност пред обществото, борбата с корупцията, защитата на правата на свидетелите и на пострадалите, взаимодействието с полицията, ефективност, свободата от неправомерно влияние, ресурсите, с които разполага държавното обвинение.
Прокуратурата е "прекалено формалистична, бюрократична и спъва свободното упражняване на преценка от служителите си", е една от констатациите. Под силно съмнение е поставено успешното преследване на случаите на корупция и организирана престъпност. Недостатъчното финансиране е другият сериозен проблем. Сред причините за неефективната прокуратура се сочи и "културата на пасивност заради стриктния йерархичен контрол, спъващ инициативността".
При представянето на Индекса авторите му бяха силно раздвоени между оптимистичните очаквания и хвалбите към главния прокурор Борис Велчев и констатациите в изследването. Изследваният период е до юни 2006 г. Велчев пое прокуратурата през февруари.
Дори в началото на самия доклад има уговорка, че "и най-острите критики към прокуратурата изразяват надежда и оптимизъм, отражение на желанието на новия главен прокурор да се справи с предизвикателствата в подчинената му институция".
Самият Байърли за пореден път демонстрира топлите си чувства към главния прокурор Борис Велчев.
"Той внася наистина ново усещане за цел, както и нов дух на професионализъм и всеотдайност в прокуратурата", подчерта дипломатът. И допълни, че крайната цел на реформата е всеки гражданин да знае, че "съществува ясна граница между частни и обществени интереси, че правосъдието не може да бъде купено и че тези, които нарушават закона или злоупотребяват с доверието на обществото, ще бъдат арестувани и наказани".
Велчев нарече обективно изследването. Той увери, че се полагат усилия, но "резултатите са все още някъде зад ъгъла". Главният прокурор бил загрижен от извода, че обвинителите изпълняват функциите си при политическо или друго вмешателство. Призна, че това е факт, но и посочи, че има напредък.
Велчев бил притеснен и от констатацията, че прокурорите не изискват събирането на оневиняващи доказателства със същата настоятелност както събирането на уличаващи и че не съдействат активно за гарантиране правата на свидетелите. "Като цяло за прокуратурите в страната той не е без основание", посочи главният прокурор.