:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 113
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Ново отлагане на тестовете след 7-и клас?

Няма как изпитните материали да са готови преди 15 септември
Идеята за въвеждане на тестове за гимназиите през 2006 г. по всяка вероятност няма да се реализира. Дори следващият екип в МОН да подкрепя подобна промяна, подготовката на тестовете изостава много сериозно, твърдят източници от ведомството. Според тях това на практика осуетява възможността за провеждането им още през следващата кампания.

Въвеждането на тестове за прием в гимназиите бе предвидено за това лято. Просветното министерство предложи учениците да решават тест по 7 предмета - български и литература, математика, история, география, физика, химия и биология. Идеята бе тестовите въпроси да покриват само ключови знания и да не изискват възпроизводство на информация, а демонстриране на умения.

Подготовката обаче закъсня. Месеци наред ведомството на Игор Дамянов не успяваше да покаже варианти на тестовете и НДСВ бойкотира промяната. Междувременно министерството закри Националната агенция по оценяване в средното образование, която работеше по изпитните материали, и натовари с тази задача собствените си служители.

От МОН твърдят, че експертите продължават да работят. Според запознати обаче няма нищо готово. Не е ясно дали остава концепцията за тест по 7 предмета. Няма яснота и дали чиновниците са ревизирали идеята си върху какъв учебен материал ще бъдат въпросите и какви умения ще проверяват.

Дори и примерните въпроси да са готови, няма как да се изпробват работят ли добре. Това трябва да се направи сред седмокласници, а учебната година за тях отдавна приключи. В отпуск скоро ще излязат и всички учители.

Единствената възможност МОН да наложи промяната е да започне да тества въпроси в рамките на следващата учебна година. Това обаче противоречи на апела на партиите всички промени в изпитните програми да са ясни до 15 септември, за да не пораждат напрежение сред ученици и родители. За това бе предвидена специална забрана в просветния закон, но не остана време тя да се гласува от парламента.



МАТУРИ

Не е ясно и какво ще се случи със задължителните от следващата година матури. По време на предизборната кампания Коалиция за България изрази категорична позиция, че ще настоява те да се отложат до 2009 г. Подобна промяна беше предложена в 39-ото НС от депутатката Жени Живкова, но парламентарната комисия по образование тогава категорично го отхвърли. Според експерти изостава и подготовката на матурите. Подобни големи национални изпити се правят за първи път и трябва да се проиграват много варианти за процедурите с цел максимална секретност.
744
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД