Драматично различни представи за учениците споделят учители и родители. Докато родителите виждат децата си мотивирани и полагащи необходимите усилия в училище, педагозите считат обратното. Това показва проучване на MБMД, проведено в периода септември-ноември по поръчка на просветното министерство. Данните са представителни за всяка една от анкетираните групи.
Свободното време е ценност номер 1 за учениците, следвана от материалната база и новите методи на преподаване, считат анкетираните учители. Според тях фактори като редовно посещение на часовете, уважение към учителите, редовно усвояване на материала, дисциплина са по-назад.
Не така мислят за децата си родителите. Според тях от най-голямо значение за младите са редовното посещение на занятията и уважението към учителите и родителите. Свободното време е поставено на задни позиции след писането на домашни работи, усвояването на материала, училищната дисциплина.
Различни са и представите за общите житейски ценности на подрастващите. Самите деца поставят на първите 5 позиции семейството, приятелството, доброто образование, личния успех, човечността. Парите са на 12-о от общо 13 места, последна е властта. Според учителите обаче парите и властта са сред първите 5 младежки приоритета заедно с личния успех, семейството и любовта.
Според Мира Янова от МБМД това разминаване се дължи на предубедената представа на възрастните към младите. "Считаме учениците за по-материални, отколкото са, приписваме им доста грубо отношение към живота, което по-скоро самите ние имаме", счита и просветният министър Даниел Вълчев.
Изследването разрушава и мита за липсата на уважение към учителите, считат авторите му. И децата, и родителите оценяват като много добра (по шестобалната скала) компетентността на учителите и отношението им към децата. По-скептични са мненията за обективността на оценяване, включително и сред самите педагози. 70% от учениците сочат агресията и лошата дисциплина като проблем номер 1 на училището, което говори за желанието на децата да има ред, а не обратното, изтъкна още Янова.
БЕЗДНИ
Пред част от децата на България - отпадащите от училище, на дневен ред са други проблеми. Самите деца сочат като най-голяма трудност липсата на пари. 70% твърдят, че родителите никога или рядко проявяват интерес към образованието им. От анкетите личи, че децата бягат от училище, защото им е невъзможно да разберат материала, а не обратното, изтъкват от МБМД. 50% от отпадналите ученици заявяват, че никой не им е помагал за училище. В половината от случаите на отпадане училището не е предприело никакви мерки, при родителите процентът е 72. 32% от отпадащите спират да ходят на училище още в началните класове и нямат елементарна грамотност.