Съдебният инспекторат, който ще бъде създаден към Висшия съдебен съвет (ВСС) с четвъртата поправка в конституцията, да упражнява контрол и върху дейността на съвета. Това са записали в становището си за промените в основния закон от Съюза на съдиите. Според тях е очевидна необходимостта от контрол върху изразходване на бюджетните средства, случайното разпределение на делата, планиране на щатовете, спазване на конкурсното начало и т.н.
Магистратите не само не са против съществуването на контролния орган, а дори настояват за разширяване на функциите и правомощията му. Съдиите предлагат още инспекторатът да може да сезира ВСС с предложения за дисциплинарни наказания на магистрати. Така според тях ще има резултати от дейността на инспектората и ще се избяга от практиката ВСС да приема доклади само за сведение.
В становището на Съюза на съдиите, представено на дискусия вчера, пише още, че 11 съдебни инспектори са прекомерно много. Тъй като дейността им ще се подпомага от администрация, по-разумно било те да са 7. Съдиите настояват още в конституцията да се предвиди механизъм за освобождаване от ВСС и на членовете му, които не са магистрати, които накърняват престижа на съдебната власт. Имат и идея за прекратяване на мандата на кадровиците на Темида, когато навършат 65 години. Това е възрастта за пенсиониране в системата по закон, но за кадровия орган няма възрастово ограничение.
Съдиите са усъвършенствали и идеята на депутатите членовете на инспектората да се избират от парламента. Според тях, за да се преодолеят опасенията от политизиране на избора, след вота президентът трябва да издава указ за назначенията.
Червената депутатка Мая Манолова обясни на магистратите, че все повече назрява идеята инспекторатът да е независим орган - да не бъде избиран от парламента, нито да е ситуиран към ВСС.
Магистратите държат и да запазят наказателната си неприкосновеност. Сега магистрат не може да бъде задържан без разрешение на ВСС, освен ако не е заварен при тежко престъпление. Магистратите имат и функционален имунитет, т.е. не носят наказателна отговорност за актовете си, освен ако с тях не извършват умишлено престъпление.
Отпадането и на функционалния имунитет и неприкосновеността поставя съдиите в зависимост и те могат произволно да бъдат задържани. И припомниха, че депутатите не посегнаха на собствения си имунитет при подготовката на конституционните промени.
Депутатите сами решават какъв да бъде статутът им!
Съдиите смятат, че са в правото си да искат и те сами да решават какъв да бъде статутът им.
Утре митничарите ще поискат сами да решават какъв да бъде статутът им.
Журналистите сами си определят правата и вместо да ни информират ни натрапват мнението си.
Полицаите може да поискат да определят сами докъде да се простират правата им за прилагане на физическа сила и помощни средства.
Хлебопроизводителите се сдружават /в нарушение на правилата на конкуренцията/, за да определят цената на хляба сами...
АБЕ НАРОДА НЯМА ЛИ ДА ГО ПИТА НЯКОЙ ЗА МНЕНИЕ! ЗАЩО ИЗБИРАМЕ ОНЕЗИ, АКО НЕ ПРЕДСТАВЛЯВАТ НАРОДА! СЪДИИТЕ ТРЯБВА ДА СА КАТО ВСИЧКИ НАС И АКО НЕ ИМ ХАРЕСВА, ДА НАПУСКАТ!!!