Здравната каса иска да може да променя цените на клиничните пътеки за болниците всеки месец. "Ако болниците отчетат повече случаи от предвиденото за месеца, намаляваме цената за следващия месец, за да можем да си влезем в бюджета", обясни директорът на НЗОК Румяна Тодорова.
В момента касата плаща по фиксирани цени, които се променят само веднъж годишно при преизпълнение на бюджета. Т.г. касата оряза цените на 57 пътеки заради преразход. Средното увеличение на цените догодина е 7%.
Според Тодорова промяната не би трябвало да доведе до отказ на болниците да приемат пациенти. "Има заложен брой случаи, ако болниците не отчитат повече от заявеното, няма да има промени в цените", смята директорът на НЗОК.
Подобна промяна предложи касата при цените и броя случаи и за специалистите в доболничната помощ. Тя ще плаща първоначално по 14 лв. на преглед, но ако се отчитат повече пациенти, цената на прегледа ще пада. НЗОК държи на това решение, особено след като в понеделник ВАС отмени лимитите, които касата налага за прегледи и изследвания.
От лекарския съюз обаче не са съгласни с предложението. Те държат на 14 лв. цена на прегледа, която да не се променя през годината. В противен случай медиците ще трябва да получават по 0 лв. на преглед още в средата на годината, смятат от БЛС.
Ако не се стигне до споразумение, няма да има рамков договор за догодина, припомни Румяна Тодорова. В този случай не е ясно какво ще стане и с лимитите.
КОНТРОЛ
Догодина хронично болните ще трябва да си носят рецептурната книжка, когато се наложи да постъпят в болницата, решиха касата и лекарският съюз. Целта на промяната е да се ограничи отчитането на мъртви души. Сега имало доста случаи, когато пациентът се води хоспитализиран, а всъщност си е вкъщи и дори джипито му изписва лекарства.
|
|