:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,335
Активни 326
Страници 22,745
За един ден 1,302,066
Вот

Изборите за евродепутати - битка за партийно оцеляване

Надпреварата за 18-те места в Европарламента е на път да се превърне в решителна схватка между изнемощелите стари партийци и новосформираните техни алтернативи
Снимка: Светослав Терзиев
До Нова година парламентът трябва да гласува 18-те депутати, които временно ще изпълняват ролята на пълноправни наши представители в ЕП. Най-вероятно това ще са настоящите ни евронаблюдатели без Мария Капон и Димитър Абаджиев.
Едва отдъхнали от последния президентски вот, вече ни засмуква тягата на предстоящите през май избори за евродепутати. Вярно, дори видна фигура като президента не успя да събуди замрелите страсти на унилия български избирател и едва ли това ще сторят 18-те мераклии за наши представители в Европейския парламент. Но нейсе. И този път изборните неволи няма да засегнат избирателя, а ще засегнат армията от партийци. Защото зад гърбовете на неколцината избраници се крият огромни партийни залози.

Битката за 18-те е на път да се превърне в решителна битка за политическо оцеляване на изнемощелите класически партии и решаващо премерване на силите с новосформираните и жизнени техни алтернативи.



Освен няколко апетитни поста



тези избори ще определят е текущата готовност за участие в българския политически живот. За разнебитената десница вотът ще е въпрос на оцеляване. "Изборите за евродепутати ще дадат отговор на въпроса има ли изобщо смисъл от съществуването ни", сподели неотдавна един от лидерите в СДС. За синята партия дори едно място ще е победа и причина за по-сетнешен живот. 2 места ще бъдат направо триумф. При провал обаче партията напълно ще изчезне от политическия небосклон. Подобна съдба грози и клонингът й ДСБ. И за двете партии обаче "обединение" е мръсна дума. Затова на вота ще играят поотделно, па макар и да умрат.

Във врата им вече дишат новите варвари - ГЕРБ и "Атака", които стягат редици за евровота. Тези две партии също ще кръстосат шпаги. Сидеровистите трябва да пазят резултата от президентските избори и най-вече реномето си на сериозна алтернатива. Хората на генерала пък ще трябва да щурмуват опозиционния редут на "Атака" и да стопят предимството на Волен, калено в две изборни битки.

Но двете младенчески партии са заплаха основно за



класиката в политическия жанр - БСП,



както и за притурката й във властта НДСВ. ДПС е вън от тия препирни, тъй като разчита на безотказен електорат. Социалисти и царисти има какво да губят в тоя бой. И едните, и другите понастоящем имат сериозно присъствие в ЕП, което не биха искали да загубят. За кръжеца около Симеон евровотът също е въпрос на оцеляване. От половин година социолозите ги редят в дъното на таблиците с влияние от 2-3%. НДСВ избегна преждевременната си смърт чрез отказ от самостоятелно участие в изборите за президент, но сега няма как да се скрие. Жълтите разполагат с два силни коза - подписаха договора за присъединяване към ЕС и реално ни вкараха в общността; евронаблюдателите им работят активно в ЕП и имат свое лоби там. Наскоро Антония Първанова дори зае почетното място на зам.-председател в групата на либералите. Затова за ендесеварите е жизнено важно да запазят известен мажоритарен елемент във вота. Неслучайно техният проектозакон предвижда гласуването да става с единна национална листа, която ще извади напред силните еврофигури на царя.

Интересът на БСП налага тъкмо обратната стратегия. Левите евронаблюдатели, с едно-две изключения, не са бележити личности и



трудно могат да ентусиазират тълпите



Евентуална битка между Атанас Папаризов и Бойко Борисов или Кристиян Вигенин срещу Волен Сидеров отсега изправя косите на социалистите. Което налага изричното условие - да се омаловажат вражеските кандидати. Оттук и екстравагантната идея за 6-те избирателни района с 6 различни листи. Така влиянието на Борисов в София например ще се разсее из провинцията чрез далеч по-безцветните му наместници по места. Същото важи и за Сидеров. С районирането на страната социалистите ще постигнат ефекта "три в едно". От една страна, ще неутрализират харизмата на опозиционните лидери. От друга, ще опитат да повишат избирателната активност, като включат местни соцвеличия в листите и обвържат, макар и спекулативно, изборите за евродепутати с регионалните проблеми на хората. На трето място с възможността за пренареждане на листите ще имитират пълна демократичност и свобода на избора. Макар да е известно, че левият електорат зачерква избраниците си винаги по партийна повеля, а и идеята едва ли ще се реализира по чисто технически причини. Пред БСП стои и още един въпрос. Социалистите трябва да докажат, че



успехът на Първанов на последните избори



не е само личен, а се дължи до голяма степен на собствената му партия. Въпрос на чест.

Но тъй като срещу районирането рипнаха всички останали, особено партията на Доган, социалистите се видяха принудени да зарежат идеята. Поне засега.

Макар да не е пряко застрашена от изборите за евродепутати, ДПС също ще трябва да се доказва - този път самостоятелно, а не в ролята на балансьор. Както стана известно, Ахмед Доган знае своя електорат до последната бройка. Затова ще брани с нокти и зъби "правата" му и в никой случай не ще позволи да бъдат ограничени избирателните права на изселниците в Турция с някакви си там изисквания за многомесечен престой на европейска територия. БСП е заложник в тая игра. Има да се отблагодарява за преизбирането на Първанов. Затова червените отсега пледират да отпаднат всички бариери пред Догановия електорат. Тук решаваща ще е позицията на НДСВ. В проекта на жълтите фигурира изричното условие българите зад граница да гласуват само ако са пребивавали поне 3 месеца в България или в страна-членка на ЕС, което



автоматично изключва турските изселници



от списъка. Царистите имат подкрепата на цялата дясна опозиция, която отива още по-далеч. ВМРО и "Гергьовден" предложиха изборите да се провеждат само на територията на България и в дипломатическите ни представителства в страните от ЕС. Което означава, че за да гласуват, турските изселници трябва да се преместят в родните си места.

Свой специфичен принос към изборното законодателство даде и Надежда Михайлова. Оригиналният й проект предвижда да се гласува с единни листи и интегрална бюлетина във формат А-3, която да включва по 10 имена от партия и коалиция. На избирателя се дава правото да пренареди листата, като подчертае две от имената. Независимите пък трябва да спечелят 1/18 от гласовете, за да станат евродепутати. Така и не стана ясно обаче кой и как ще изчислява гласовете по тази твърде сложна аритметика.

Към чисто партийните и математически съображения за тези избори ще се притурят и личните амбиции на самите кандидати. Макар и само с двегодишен мандат, 18-те избраници ще ползват огромни предимства. Както се изрази неотдавна наш евронаблюдател: "В ЕП си дават среща голямата политика и големите пари". Лобизмът е сериозен източник на средства в тази европейска институция. Да не забравяме, че в Брюксел действат над 30 000 лобистки фирми с едничката задача да убеждават депутатите в ползата от едно или друго решение. Мнозина от евронаблюдателите ни вече са изпитали силата на този натиск. Не са без значение и необятните възможности за връзки и контакти, които съществено могат да удължат престоя в ЕП. За справка - виж докъде стигна Меглена Кунева.

На всичкото отгоре налице е благоприятен финансов фон за една ожесточена битка. Защото евродепутат наистина означава "много пари".



---КАРЕ---



СВЕТЛО БЪДЕЩЕ

От 2009 г., когато са следващите редовни избори за ЕП, всички евродепутати ще вземат по 7000 евро месечна заплата. Към основната си заплата евродепутатите ще получават и по 1600 евро месечно за пенсионно осигуряване. Избраниците ще загубят единствено привилегията си да получават компенсации за самолетни билети първа класа, ако не са могли да използват по-евтини.

В момента евродепутатите получават колкото колегите си в националните парламенти и разликите в заплатите са огромни. Ако италианските представители в ЕП прибират 11 хил. евро месечно, то колегите им от Централна Европа си докарват едва 1000 евро.

ЕП е съставен от 732 депутати, към които от 1 януари догодина ще се присъединят още 35 румънци и 18 българи.



---КАРЕ---



Основни положения в царския проектозакон, който ще бъде гласуван на първо четене от НС:



- Право да гласуват за евродепутати имат всички български граждани над 18 г., но само ако са живели през последните 3 месеца в България или в друга страна-членка на ЕС.

- Ще могат да гласуват и европейци със статут на продължително или постоянно пребиваващи в България, стига да не участват във вота другаде.

- Право да се кандидатират за ЕП имат не само български, но и европейски граждани.

- Вотът е по пропорционална система с единни листи на партии, коалиции и независими кандидати. За самостоятелно участие са нужни най-малко 2000 подписа.

- България ще представлява един многомандатен избирателен район. Разпределянето на мандатите ще става по метода на най-големия остатък Хеър-Ниймайер.

- Проектът не предвижда държавно финансиране за вота. Парите ще се набират от дарения и не могат да надхвърлят 1 млн. лв. за партия, 2 млн. лв. за коалиция и 200 хил. лв. за инициативен комитет.

- Гласува се с бели бюлетини.
 Европейският парламент в Страсбург има вид на недостроена сграда. Архитектурният замисъл е да символизира изграждането на Европа, което е незавършен процес. Тук ще гласуват нашите 18 депутати.
32
5160
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
07 Декември 2006 01:14
Сградата много напомня на "звездата на смърта" от Междузвезните войни, оная бе дето я обитаваше Дарт Вейдър
07 Декември 2006 01:39
7000 евро на месец...
Те тука за настане истинска битка за сърцата на българския гласоподавател.
На участниците-успех!
07 Декември 2006 02:22
На някои псевдополитици им се напукаха устните при перспектива да грабнат 7000 евро месечна заплатичка и още един куп неписани благини. На Пешо Стоянов бившия президент просто му се плаче от желание и вече обяви, че зарязва мястото си на шев на СДС, само и само да се докопа до тази толкова розова службица. То и Първанката сигурно зъжалява, защото ако беше загубил изборите мястото му в европарламента беше вързано, ама хайде де. Само Сокола не се блазни от тази заплата, защото той е собственик на зелено в големи мащаби, пък и задачата му е далеч по мащабна.

07 Декември 2006 02:36
За да не се превърнат предстоящите избори в една грозна и срамна надпревара са нужни САМО две неща.
1.Евродепутатите да не се предлагат по партийна линия, а да са независими личности, избирани по мажоритарен принцип.
2. Три-четвърти от месечния им доход да се удържа в полза на държавния бюджет, досущ както Техноимпекс оперираше заплатите на всички кооперанти, които работеха в африканските страни в условия нямащи нищо общо с тези, при които заминават нашите момчета.
3. Кандидатите освен специално образование да говорят свободно поне на двата западни езика- английски и френски и преминат предварителен ТЕСТ. Така и всички етнически мераци ще си влязат в нормите, което разбира се не може да изключва български турци, арменци, цигани и др. в листата.

07 Декември 2006 03:30
Ех, Г-не Иванова, е-е-х,
това са едни сладки мечтания - толкова дaлеч от реалната ситуация.
Друго е по-неприятното.
Ако не отрежат анадолските гласоподаватели, европейския парламент ще се напълни с "скъсени" "български депутати. По много простата причина, че повечето останали етноси ще предпочетат да отидат за риба или за гъби вместо да гласуват. Няма никакъв начин да бъдат мотивирани - не им дреме.

Редактирано от - Дърто Магаре на 07/12/2006 г/ 03:34:22

07 Декември 2006 08:44
Подкрепям редложението на г-н Иванов изборите да са надпартийни. Иначе рискуваме да ни защитават "активноработещите от НДСВ", които нарекоха народа си тиквеници. И "проклятието на България" да влезе в ЕС въпреки мнението на французи и немци.
07 Декември 2006 09:14
Вече е обявен и първият кандидат - това съм аз - Добри Божилов - журналист и Интернет предприемач.
07 Декември 2006 09:29
Темата е нещо съкратена. Точното име е Вот тебя, придръжено със съответния жест.
07 Декември 2006 10:25

Най-добре щеше да бъде един чисто мажоритарен вот. Списък на кандидати и гласуваш за най-много 18 от тях. Само дето има едни дето може и да не могат да преброят до 18, а и разните партийни величия ги е страх, че ако не са скрити зад абревиатурата на партията си, никой не ги бръсне за слива.
07 Декември 2006 10:26

Много ми е интересно, по сегашната система, ако искам да гласувам в ЕП да влязат примерно 10 от АТАКА и 8 от ГЕРБ, как да гласувам?
07 Декември 2006 10:30
Елементарно! Пускаш 10 бюлетинки за АТАКА и 8 за ГЕРБ.
07 Декември 2006 11:10
Мечти, мечти .... И аз си мечтая за мажоритарен вот, ама няма И изборите за президент си бяха просто партийни (по точно и напрактика коалиционни)
07 Декември 2006 11:42
10 за Атака, 8 за Герб и 3 за Божилов.
07 Декември 2006 11:49
За Божилов - само ако се облече с костюм и си сложи вратовръзка.
07 Декември 2006 11:53
И ако може да каже наизуст Ясните Европейски Правила
07 Декември 2006 11:59
И да рецитира цените на циганските булки по последния ценоразпис, утвърден от цар Киро.
07 Декември 2006 12:58
Мисля че сградата на Европейския парламент не символизира недостроена постройка, а по-скоро известната на всички сграда:
Поглед от вън(снимка: натиснете тук)
Поглед от вътре(снимка: натиснете тук)
Коментарите оставям на всеки от вас.
07 Декември 2006 16:48
И от какъв зор трябва да участваме в тези избори

Досега не съм усетил някой депутат в нашия парламент да е свършил някаква работа на избиратели от района си, та като как евродепутат от България ще свърши някаква работа за България в европейския парламент? Пък и защо трябва да има значение от коя партия ще са депутатите, нали ще защищават интересите на България, а не на партията си

Пълен бойкот!
07 Декември 2006 17:07
Е те това вече беше в пълна дисхармония с европейските правила. Българските депутати в европарламента може да защитават български интереси само теоретически.
Ето и правилния отговор:
Депутатите образуват фракции. Те се обединяват не на основа на гражданство, а на политическата си близост. В европарламента има 7 фракции:
- европейска народна партия и европейски демократи
- социалдемократи
- съюз на либерали и демократи за Европа
- зелени + свободен европейски съюз
- конфедерация обединени европейски леви + северни зелени леви
- фракция независимост / демокрация
- съюз за Европа на нациите
07 Декември 2006 17:21
За евродепутати предлагам Софиянски, Мозер, Паси, Станишев, Берон, Доган, Арсенова, Дончева, Абаджиев и Бойко Борисов.
Шоуто трябва да продължи.
07 Декември 2006 17:46
На такова "шоу" медиците му викат чумна пандемия, сеизмиците - земетресение от 8-ма степен по Рихтер, метеролозите - тайфун със скорост 250 км/ч, а народа - мор и потоп в резултат на Божи гняв.
07 Декември 2006 18:12
Атака прогнозира вдигане на цената на тока с 10%
http://WWW.ACTUALNO.COM-от: 07.12.2006 час: 17:06
Цената на тока в момента е незаконосъобразна и прогнозираме, че тя ще се вдигне с 10 %. Това заяви пред медиите Цвета Георгиева - общински координатор на Атака във Варна.
Според нея сегашната цена не отговаря на качеството по стандарт. "В момента като потребители плащаме за нещо, което няма качество.
Цената трябва да е в пъти по-ниска.
...Тя допълни, че е абсурдно хората да стоят пред касите като "прани гащи" и да се молят да си дадат парите. "Най-логичното нещо, което би могло да направи потребителя е да спре да си плаща тока.
Това ще е един от апелите, с който Атака възнамерява да излезе, като част от националната кампания срещу E.ON, която започва следващата седмица. Другият призив ще е да се отмени приватизацията на електроразпределителните дружества, като незаконосъобразна и неконституционна.
Ще бъдат заведени дела срещу всички институции, които с действията или бездействията си нарушават правата на потребителите на електроенергия...
.......................
ОЩЕ- ТУК:
Натиснете тук

07 Декември 2006 18:16
Вие се бъзикате, ама нали у нас всичко е фарсово, някои от горепосочените говна като едното нищо ще влязат в Европарламента. Наличието на говното Софиянски там е достатъчно симптоматично.
07 Декември 2006 18:29
До Параграфа (специално)! Параграфе, ако си "клечка" в "Атака", моля те направи нещо да махнат от екран недоразумението Антон Сираков. (Аз съм един обикновен симпатизант, гласуващ за "Атака". Г-н Сираков вреди на каузата, отблъсква и отвращава със скудоумието си. Освен това отблъсква и с това как изглежда. Чудя се как не го виждат това в ръководството. Ако този, който го е лансирал е целял да се компрометира "Атака", то целта му е почти постигната.
07 Декември 2006 19:25
Все пак трябва да се оглеждаме кого ще избереме. Натиснете тук

Редактирано от - Zmeja на 07/12/2006 г/ 19:27:52

07 Декември 2006 20:01
НОВО, Пустнаха новата френска " ББС" на френски и английски. Тя ще покрива Европа, част от Африка и северна Америка- чрез кабелна телевизия. Тя представлява френското виждане на международните събития, което започна да се различава чувствително от американското от началото на войната в ИРАК. В него ще намерите много неща, които нашата преса не поднася НИКОГА, по причина на ролята на "НЕЗАВИСИМАТА" ни преса и ВАСАЛНОТО ни положение като новоизлюпен член на НАТО и ЕО. Достатъчно е впрочем да прегледате определението на действията на "КОАЛИЦИЯТА" в Ирак според Уикипедията, в която ние сме ревностни участници за да се разбере поне една малка част от грозната истина.
Интернет адреса на предаванията е : http://www.france24.com/live/index_FR.htm l

07 Декември 2006 22:01
Большинство россиян, украинцев и белорусов сожалеют о распаде СССР
МОСКВА, 7 декабря. По данным шестой волны регулярных международных опросов населения в рамках программы «Евразийский монитор», о распаде Советского Союза сожалеют 52% опрошенных жителей Белоруссии, 68% — России и 59% — Украины. Не сожалеют, соответственно, 36%, 24% и 30% респондентов. 12%, 8% и 11% затруднились ответить на этот вопрос...
Натиснете тук
07 Декември 2006 22:01
Вълчо,
не, Параграфа не е чак такъв фактор в "Атака". А и да беше. Не се е стигнало още до момента, в който "Атака" може да назначава или уволнява кадри в СКАТ, "корелацията" е по-скоро обратната. Лица от Скат станаха депутати в "Атака".
Но сте прав за Сираков - пълно недоразумение на екран (за друга работа може и да става - не го познавам човека). Не става за водещ не само защото не изглежда добре. Защо го туриха - и за мен е загадка. Жалко, че Ифандиев напусна... както сам си призна в едно интервю - без някой да го е карал и без да има нещо против Скат или Сидеров, просто му писнало от някои гравитиращи около "Атака" хиперактивни ченгета, напъващи се да блеснат и по Скат, теглил им по една майна в две предавания и си подал молбата.
08 Декември 2006 02:09
ВЪЛЧО,
БЪРКАШ ме с някой друг?! ,
Аз съм само един от стотиците и хилядите, които направиха възможно учредяването на Партия "Атака" и качването й на Политическата Сцена в България!
И ТВ "СКАТ" бъркаш с Партия "Атака"! ТВ"СКАТ" е комерсиална, а НЕ партийна или "обществена" телевизия!
"Между редовете" НЕ е предаване на Партия "Атака", а на ТВ "СКАТ"!
На екрана на ТВ "СКАТ" има и по-големи от Ант. Сираков медийни "недоразумения"- например, Георги Жеков!
08 Декември 2006 13:03
КРАКАТАУ, благодаря за информацията Но това, което казваш още повече затвърждава убеждението ми, че не трябва да се гласува за избор на евродепутати. Категорично!
08 Декември 2006 13:18
Игричките около евродепутатите приличат поразително на Big Brother. Ще ги изберат с отвращение, а после ще пращат SMS-и за да ги изхвърлят от онази "недостроената" къща. Файда - йок! Единият сеир остава...
09 Декември 2006 22:21
Костов не ще да е евродепутат
В. "МОНИТОР"-10.12.2006
Аз нямам намерение да излизам от активната политика. Това заяви лидерът на ДСБ Иван Костов в отговор на въпрос дали ще се кандидатира за евродепутат. Лицемерие е да твърдиш, че ще ставаш евродепутат, когато няма да ставаш, добави Командира.
Евродепутати ставали или хора, които излизат от активната политика или хора, които се готвят за активна национална политика.
За предстоящите избори през май или април ще се проведе вътрешен дебат за определяне начина по избор на кандидатите за евродепутати След това ще се състои представяне пред регионални събрания с гласуване за подредбата им, стана ясно след отчетно-изборното събрание на ДСБ в Русе вчера.
Ценностите са над всичко, а не вземането на властта, участието на властови позиции или участието на политически позиции, посочи Костов. Според него напускането на партия за участие във властта от дадени хора означава, че те не споделят основните принципи на ДСБ
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД