Зам.-министърът на финансите от квотата на БСП Георги Кадиев е завършил магистратури в Московския институт по международни отношения, в "Лестър юнивърсити" - Великобритания, в университета в Бон и в Харвард. Работил е като журналист, а след това като мениджър в "Юромъни паблишинг холдинг" и анализатор в Харвардския институт за международно развитие. Преди да бъде избран за депутат в 40-ото Народно събрание, е бил изпълнителен директор на "СЕЕМаркетуоч" - анализаторска агенция за финансовите пазари в Централна и Източна Европа.
- Г-н Кадиев, напоследък Министерството на финансите често напомня за опасността от увеличаване на данъчните измами след влизането в ЕС, защото към нас може да се насочат международни групи за източване на ДДС. Как догодина държавата ще се защитава от това престъпление?
- По предложение на Националната агенция за приходите предвиждаме промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс и Закона за ДДС, които ще бъдат внесени вероятно в началото на следващата година. Едното предложение е да се удължи срокът на ревизиите по ДДС - от 3 да стане до 6 месеца. Другото предложение е да се въведе банкова гаранция, ако фирмата иска да изтегли ДДС преди изтичането на този срок.
- Увеличаването на срока на ревизиите уместна и достатъчна мярка ли е според вас?
- В другите държави сроковете са не по-къси, в някои изобщо няма срок. Друг е въпросът, че там се дава тази възможност, но обикновено ревизиите се извършват по-бързо. Явно нашето общество няма достатъчно доверие в данъчната администрация и се опасява, че тя винаги ще използва максимално дългия срок, поради което идва и натискът сроковете изкуствено да се съкращават. А три месеца след приемането ни в ЕС наистина в повечето случаи ще е недостатъчно време за получаване на достатъчно информация и добра ревизия.
- Т.е. една добра ревизия е достатъчна гаранция за предпазване от престъпления?
- Този срок ще даде на НАП повече възможности да се предпазим от източване на ДДС, от друга страна, наистина е утежнение за коректния бизнес. В крайна сметка практиката ще покаже дали този подход е правилен.
- Очакват ли се действително към нас да се насочат международни групи за източване на данъка?
- България влиза в една среда, в която никога не е била. Възможно е нашите очаквания да са надценени, но може и да са подценени. По-добре е да сме по-консервативни и да заложим по-сериозни мерки сега и след това да ги разхлабваме, отколкото обратното. Факт е, че измамите с ДДС са вероятно най-големият проблем в данъчната политика на ЕС. В различните държави има различни рискови сектори - в Германия е строителството, в Англия - компютърни части, мобилни телефони.
- А в България?
- У нас това са основно строителството, земеделието, а от 1 януари и търговията със скрап.
- Имате ли оценка за размера на измамите?
- Тази оценка е по-скоро от сравнителен порядък, на базата на това колко са измамите като процент от приходите в другите страни. Цифрата за България е условна и е от порядъка на 1 млрд. лв. на година.
- Бизнесът е силно против по-голям срок на ревизиите и отдавна предлага те да се извършват от частници - счетоводители, които да се лицензират от държавата. Смятате ли, че подобна идея е разумна?
- Не мисля, че е разумна, дори напротив. Данъчната ревизия не е самоцел, тя гарантира на фиска, респективно на обществото, че даденият данъчен субект е бил коректен към него и е платил цената (данъците), с цел реализиране на държавните цели, функции и задачи. Държавата да наема одитор да прави данъчна ревизия? Какви правомощия има върху него, какво й гарантира верен и обективен резултат?
- Защитниците на тази идея обикновено правят аналогия с частните съдебни изпълнители.
- Според мен да се приватизира данъчната администрация е абсурд, казах ви аргументите си по-горе. Ако проблемът е липса на административен капацитет на НАП, трябва да се изгражда той, а не да се приватизират контролни функции.
- Наскоро обяснихте, че ще се проверяват и всички новорегистрирани по ДДС фирми - да не би да има предположения, че може те да са създадени с цел злоупотреби?
- Такива проверки има в някои други държави. Става въпрос за фирми, които са европейски и ще дойдат да се регистрират у нас по ДДС, без НАП да има информация за тяхното минало. Що се отнася до българските, обикновено за тяхната история се знае повече и някои могат да се сложат в рискова група. Затова едно от разглежданите предложения е всички нови фирми, подали декларация за регистрация по ДДС, да се водят на специален режим за известен период от време.
- Оптимист ли сте за създаването на фискална полиция? Сегашната икономическа полиция не си ли върши работата?
- Нямаме наблюдения върху работата на икономическа полиция. Струва ми се, че нейните задачи са малко по-различни. В случая думата "полиция" не е съвсем правилна. Тук не става въпрос за изграждане на нова полицейска структура, а за даване на повече правомощия на настоящи данъчни и митнически служители, с които те да изпълняват по-добре задълженията си. Първата крачка е дознанието, което до април беше в Агенция "Митници" и премина в МВР. Считам, че митническото дознание е специфична материя, и по-добрият вариант е да се върне в Агенция "Митници".
- Как оценявате работата на НАП за една година?
- В агенцията беше свършена много работа, приходите тази година са добри. Има преизпълнение на повечето данъци с изключение на ДДС от сделки в страната. Затова има известни макроикономически причини, в момента правим анализ дали няма и други. Предизвикателствата за следващата година пред НАП ще са много големи - първо информационната система трябва да влезе в действие, макар и не в пълен обем, от 1 януари. Второто е събирането на ДДС от внос от държави-членки на ЕС, което досега се правеше от митниците, увеличеният риск от данъчни измами, обучението на служителите за работа с няколко изцяло нови данъчни закони.
- Какъв е точно проблемът със събирането на ДДС в страната?
- Планът на НАП за тази година от ДДС в страната беше 300 млн. лв. Въз основа на искане на НАП преди около месец редуцирахме плана на 50 млн. лв. приход от ДДС от сделки в страната. Към края на октомври резултатът е минус 200 млн. лв. от сделки в страната, т.е. НАП повече възстановява, отколкото събира. До края на годината очакванията са този резултат да е в рамките на минус 150 до минус 200 милиона лева. Заради ръста на износа се възстановява повече ДДС, но не съм убеден, че само това е причината. Мисля, че там има резерви.
- От самата агенция признават, че много техни служители напускат. Има ли наистина проблем с кадрите?
- Да. Има обективни причини - едната е, че се увеличи работата на тази администрация, а заплащането не нараства адекватно. Някои от хората вероятно не са издържали на натоварването, а и заплатите наистина не са добри дори и при сравнение с други държавни администрации, да не говорим за частния сектор. Но ми се струва, че има проблем и с мотивацията на служителите, което не е само и единствено по-висока заплата. За това вече НАП трябва да вземе мерки.
- Толкова ли е голям залогът в безмитните магазини и бензиностанции, че години наред не престават споровете да се затворят или не?
- Явно залогът е много сериозен. Учудващо е дори и за мен. Едва ли не националният интерес се върти около безмитната търговия. Факт е, че затворихме 4 ядрени реактора, а безмитен магазин още не сме затворили. Така или иначе, това е голям бизнес. Годишно оборотът е към 700 млн. лв. Ако се затворят обектите на входящите трасета, това засяга пазар за 500 млн. лв. и е естествено да има лобиране. Вече получихме 4 писма от Европейската комисия, с които съвсем категорично ни казват "затворете тези обекти", иначе следват глоби и предпазна клауза. Не знам какво още чакаме! До края на годината парламентът ще трябва да вземе решение, позицията на Министерство на финансите вече е ясна и публично обявена.
- Как България ще рекламира ниския си корпоративен данък в чужбина?
- Мисля, че вече той е достатъчно добре познат. Това е много ниска ставка и веднага се набива на очи. Ние получихме много добри отзиви от международни инвеститори. Не толкова заради ниската ставка, колкото заради това, че го направихме открито. Казахме, че имаме ниска ставка и тя е 10% за всички. Повечето държави го правят по друг начин - слагат висока ставка, а после добавят вратички в закона, с които фирмата може да си я намали. В Малта например, използвайки различна техника на данъчно планиране, може да се стигне и до 5% данък. В Германия корпоративният налог е 36%, но фирмите плащат около 20%. Но България съвсем открито взе решението и мисля, че това е правилната данъчна политика.
- Говори се, че следващото намаление на данъците ще е за доходите на физическите лица.
- Рано е още да се говори за това, трябва първо да се види как ще вървят приходите през първите 9 месеца на годината. Първият въпрос, която трябва да се реши, е въз основа на данните около средата на годината дали ще има ново намаляване на осигуровките с 3%. През септември или октомври догодина при планирането на бюджета би трябвало да започнат разговори дали ще има нови данъчни облекчения и в каква посока ще бъдат. Моето виждане е, че след като в последните 2 години заложихме основно на намаления, които засягат корпоративната сфера - социалните осигуровки с 6%, данък печалба с 5 %, сферата, която силно изостана е личните данъци, и би трябвало да се наблегне основно там.
Г-н Кадиев - имам предложение на фирмите въобще да не им се възстановява ДДС, за да върже държавата бюджета. Така ще се спести и от данъчни ревизии, а и от обучение на служители за достигане на "достатъчен административен капацитет".
Освен това не знам защо всички смятат колко точно ДДС е събрало НАП тази година и от това вадят изводи как другата година от ДДС приходите ще са отрицателни - според някои прогнози до един милиард лева. Нали това ДДС, което митниците вече няма да го събират при внос фирмите ще го начисляват, когато продадат стоката, която са внесли?
Да не би всички фирми да организират контрабандни канали за фиктивен износ, за да неплащат ДДС?
А вие и сега може да проверите, стига да искате, дали една стока, която е изнесена е стигнала до крайният получател, той реална фирма ли е, какво точно той е получил и на какви цени и да се съпостави с данните на българска граница. Нищо не се прави, поради една проста причина - доходите на управляващите зависят от това.