Николай Василев се зарече да сложи край на АЧП и с това да прекрати дублирането на функциите й с Червения кръст. Така той решава и проблема с намаляване на администрацията за догодина. |
Агенцията беше създадена от Великото народно събрание на 9 ноември 1990 г. със закон. Заради изчерпване на функциите й досега бяха давани няколко заявки за нейното закриването, но до внасяне на предложение така и не се стигна. През годините шефове на АЧП са били Спас Русев, Емилия Масларова и синът на Юнал Лютфи Едиз Лютфи, който беше принуден да напусне, след като се разкри, че има три свои фирми. В момента и.д. шеф е Григор Малев.
Държавната администрация почти стигна 100 000 служители. Въпреки обещанието за 10-процентни съкращения, апаратът бе намален с 5264 души. Преди дни шефът на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу обяви, че се готви намаляване на евробюрократите поне с 1/3 до 2012 г. "Можем да им предадем опит", заяви Василев на шега.
Заради въведената строга финансова дисциплина за областните управи министърът е решил да накаже лошите спестовници. По традиция най-много харчи Софийска област, следвана от Пазарджишка. "Имаме дейности, които покриваме от нашия бюджет, без да са ни присъщи. За охраната на казармите в Пещера например плащаме по 2000 лв. месечно", обясни областният управител Ангел Чолаков. Той допълни, че се плащат и обезщетения за неправомерно уволнение на служители от предишни екипи.
Около 1/3 от лимитите за годината са изразходвали в Благоевград, Добрич, Търговище и Ловеч, съобщиха от ведомството на Василев. Те ще бъдат възнаградени, като им бъдат отпуснати пари за поправка на електрическите инсталации или за съфинансиране на проекти по "Красива България". Изхарчилите бюджетите си няма да получат допълнителни средства.
1 млн. лв. отпусна правителството преди почти месец за областните администрации. Някои от тях не са успели да си платят дори данък сгради. МФ не предвижда средства за това.