Здравната каса трябва да плаща клинична пътека за сестрински грижи по домовете, заяви проф. Станка Маркова, шеф на съсловната организация на медицинските сестри и акушерките. Сега много болни с инсулт например се изписват от болниците рано и се прибират вкъщи, но те имат нужда от специализирани грижи, обясни тя. Такива обаче няма кой да полага, освен ако близките на пациента не си плащат. Едва 1% от сестрите, и то на работа при личните лекари, се грижат за болни по домовете, допълни Маркова. Бюджетът на касата за догодина не предвижда да се плаща за подобно нещо.
У нас трябва да се спазват световните стандарти, според които една сестра в болниците отговаря за 4 пациенти, а не както е в момента - една сестра се пада на 2-ма лекари, каза още Маркова. В България има 46 000 сестри, но те са зле платени. Затова след 1 януари много от тях ще потърсят работа в Европа, ако условията тук не се подобрят, предупреди Маркова.
Ако исканията на сестрите не се изпълнят, от 30 януари започваме протестни действия в цяла България, които постепенно ще прераснат в ефективни, каза още шефката на съсловната организация. Сестрите ще се присъединят и към предупредителния протест, който готви днес до парламента столичната колегия на лекарския съюз. Медиците са срещу малкото пари за здравеопазване и опитите за нарушения на договорното начало от страна на здравната каса.
Днес депутатите ще гледат на второ четене бюджета на НЗОК. Лекарският съюз призова избраниците да не го приемат и да осигурят повече пари за системата. Да бъде изтеглен бюджетът на касата ще иска в пленарна зала депутатът от НДСВ Атанас Щерев, съобщи самият той, цитиран от БТА. Според касата пък може да се платят всички медицински услуги, но на цени за болници и лекари с едва няколко процента по-високи от т.г.
|
|