:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,901
Активни 874
Страници 17,804
За един ден 1,302,066

По-дълга учебна година за слабите ученици

МОН обсъжда задължителни допълнителни часове за децата с проблеми при усвояването на материала
Даниел Вълчев
Серия от мерки, които да предотвратят отпадането на ученици заради несправяне с учебния материал, обсъжда просветното министерство. Според министър Даниел Вълчев образователната система в момента не прави достатъчно за тези деца и прехвърля върху тях отговорността за проблема.

"В момента българското училище работи на една и съща скорост с всички деца, независимо дали се справят с материала или не. Получаването на допълнителна подготовка под формата на СИП е по избор на ученика и родителите. Изведнъж се оказва, че детето не разбира нищо по даден предмет и няма как да продължи", коментира Вълчев.

Затова МОН обсъжда да въведе задължителна допълнителна подготовка за всички ученици, които падат под определено ниво на усвояване на материала. Идеята е извънредни задължителни часове да има както в хода на учебната година, така и в края й - за учениците, които ще се явяват на поправителни изпити през септември. Така учебната година за тези деца на практика ще е по-дълга.

Още не е ясно по какви критерии ще се определят учениците, които ще получават извънредна подготовка. Възможно е за целта да се използват срочните и годишни оценки. Извънредната подготовка може да се обвърже и с голям брой извинени отсъствия.

В началните училища да отпадне изцяло възможността за повтаряне на клас, е друга идея на ведомството. В момента редица европейски държави забраняват повтарянето на учебна година при най-малките ученици, а някои позволяват автоматично преминаване от клас в клас с цената на допълнителна подготовка за по-слабите деца. България и бившите соцстрани прилагат обратната политика. У нас е забранено само повтарянето на 1-ви клас, защото първолаците нямат оценки. В същото време изследвания показват, че повтарянето на годината често води до отпадане от училище, вместо да е от полза за децата.

Тези предложения вероятно ще залегнат в новия проектозакон за народната просвета, който трябва да бъде приет до началото на следващата учебна година.



ИНТЕГРАЦИЯ

В 62-те помощни училища в България продължават да учат по социални причини деца без здравни проблеми. В същото време наистина болни изобщо не ходят на училище и не получават друга подготовка, изтъкнаха неправителствени организации на дискусия за образователната интеграция на деца със специални потребности. МОН предвижда част от помощните училища да бъдат преобразувани в общообразователни и всички деца, за които има възможност, да бъдат интегрирани с останалите им връстници.
9
3606
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
12 Декември 2006 01:52
В Китай децата зубрят и навръх нова година и през ваканциите тоже! По Европата лятната ваканция е максимум 3-4 седмици голямата ваканция!У нас до есента забравят какво са учили предната година!
12 Декември 2006 08:13
Още една вратичка за корупция в училищата.Защо ли ми се струва, че ще има реплики от сорта "Кажи на татко си да дойде, щото ми изоставаш по предмета"?Не знам за даскал, който е отказал помощ на ученици, които нещо не разбират, но сега може и да има такива.
12 Декември 2006 09:35
За първи път съм изцяло ЗА инициатива на това министерство . Действително е много по-добре да има извънредна подготовка вместо ученика да повтаря класа , от което никой не печели . А най-добрата идея е мярката да се прилага и за голям брой неизвинени отсъствия : мисля , че не всички , но много ученици ще се позамислят повечко преди да избягат.
12 Декември 2006 10:13
Само да не ни карат да ходим на даскало и в събота Пък и учителите няма да се престарават много, иначе и тяхната ваканция отива цялата на кино
12 Декември 2006 11:33
В събота и неделя няма да се учи най-вероятно! По-вероятно е да се намаля ваканцията на по-слабите ученици. Обикновено практиката на учителите е да дават дежурства в училищата след края на учебната година до края на месец юли и после да започват работа от 1 септември. Така, че може би идеята на министъра е учебната година на слабите ученици да завършва в края на юли и така те ще имат само месец и половина ваканция, докато за другите ще е нормална!
12 Декември 2006 15:04
Ходи ги накарай, да останат да учат , през месец юли
това ми изглежда просто нереално.Ама знае ли човек, може и да стане.В Бьлгария всичко ствава,
12 Декември 2006 15:34
Е, добре. Току що ми свършиха часовете. Последните два часа вместо група от 10 ученика дойдоха само двама. Написах отсъствия и, какво? Да не би да съм решил проблемите? Кажете Вие, виждам тук мастити и авторитетни изказвания. Как да решим проблема с отсъствията от училище? Това не е само при мен, така е при всички колеги. В същото време кварталните кръчми са пълни с ученици ...
12 Декември 2006 20:20
Това е поредната глупава идея.смятам, че така няма да се реши проблема.
Повечето от двойкарите няма да посещават тези часове, тъи като те по принцип си бягат от часовете.
13 Декември 2006 00:21
Няма да накарате учениците да учат, като им увеличавате часовете. Според вас с какво желание ходи на даскало едно 16-годишно маце, свикнало да виси по цял ден в кафето до даскалото и между две дръпвания да обсъжда с останалите мацки мода, момчета и колко са тъпи даскалите и системата като цяло? С какво желание се прибира това маце вкъщи, след като му свършат "часовете", вкъщи, където майка му я няма, защото и тя виси в някое кафенце с нейните кокошки, дали се радва, когато тате се прибере и веднага пак излезе - в посока към кварталния еврофутбол? Допълнителните часове ще са просто още едно безкрайно досадно нещо, което въпросното маце ще трябва да изтърпи и не мисля, че ще са й от по-голяма полза, отколкото са й от полза редовните часове. Друго нещо трябва да се промени, за да учат повече децата и много е говорено за това друго.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД