Серия от мерки, които да предотвратят отпадането на ученици заради несправяне с учебния материал, обсъжда просветното министерство. Според министър Даниел Вълчев образователната система в момента не прави достатъчно за тези деца и прехвърля върху тях отговорността за проблема.
"В момента българското училище работи на една и съща скорост с всички деца, независимо дали се справят с материала или не. Получаването на допълнителна подготовка под формата на СИП е по избор на ученика и родителите. Изведнъж се оказва, че детето не разбира нищо по даден предмет и няма как да продължи", коментира Вълчев.
Затова МОН обсъжда да въведе задължителна допълнителна подготовка за всички ученици, които падат под определено ниво на усвояване на материала. Идеята е извънредни задължителни часове да има както в хода на учебната година, така и в края й - за учениците, които ще се явяват на поправителни изпити през септември. Така учебната година за тези деца на практика ще е по-дълга.
Още не е ясно по какви критерии ще се определят учениците, които ще получават извънредна подготовка. Възможно е за целта да се използват срочните и годишни оценки. Извънредната подготовка може да се обвърже и с голям брой извинени отсъствия.
В началните училища да отпадне изцяло възможността за повтаряне на клас, е друга идея на ведомството. В момента редица европейски държави забраняват повтарянето на учебна година при най-малките ученици, а някои позволяват автоматично преминаване от клас в клас с цената на допълнителна подготовка за по-слабите деца. България и бившите соцстрани прилагат обратната политика. У нас е забранено само повтарянето на 1-ви клас, защото първолаците нямат оценки. В същото време изследвания показват, че повтарянето на годината често води до отпадане от училище, вместо да е от полза за децата.
Тези предложения вероятно ще залегнат в новия проектозакон за народната просвета, който трябва да бъде приет до началото на следващата учебна година.
ИНТЕГРАЦИЯ
В 62-те помощни училища в България продължават да учат по социални причини деца без здравни проблеми. В същото време наистина болни изобщо не ходят на училище и не получават друга подготовка, изтъкнаха неправителствени организации на дискусия за образователната интеграция на деца със специални потребности. МОН предвижда част от помощните училища да бъдат преобразувани в общообразователни и всички деца, за които има възможност, да бъдат интегрирани с останалите им връстници.
|
|