- Кога ще седнете с Бойко Борисов на една маса, за да разрешите един път завинаги проблемите в "Топлофикация"?
- Едва ли проблемите на "Топлофикация" могат да бъдат решени със сядането зад една маса. Но, когато дискутираме тази тема, действително трябва да започнем оттам, защото преди 6 месеца, когато и аз, и държавата поставихме въпроса за същностните проблеми на "Топлофикация"-София, за управлението на дружеството, тогава някак си те потънаха в измисления дебат, чисто скандален и жълт - подкрепя ли Румен Овчаров Валентин Димитров - една груба лъжа, която така и не беше подкрепена с никакви факти, но която продължава да се коментира наляво и надясно. Та и сега същностният проблем е - какво ще правим с "Топлофикация"-София. "Топлофикация"-София е едно зле управлявано дружество - това беше доказано от проверките, които направи държавата в него; "Топлофикация"-София е едно ограбвано дружество - това беше доказано от действията на компетентните органи, които сега продължават в тази посока; "Топлофикация"-София е едно дружество, което е загубило доверието на своите клиенти и на своите потребители; "Топлофикация"-София е дружеството, което има нужда от екстрени мерки. И когато в началото на лятото аз поисках смяната на ръководството, тогавашното, на "Топлофикация" - София, на същия г-н Рогачев, на Георги Ненков и на останалите от екипа на Валентин Димитров, то съвсем не беше защото аз съм знаел нещо си. Напротив - беше очевидно, че хора от екипа на Валентин Димитров, работили повече от 10 години с него, не могат да бъдат знакът на промяната в "Топлофикация"-София, знакът, който да върне доверието на столичани към това дружество. Затова я поисках тази промяна. Тези мои идеи не бяха приети. Когато малко по-късно аз го направих и писмено, Столичният общински съвет отказа да подкрепи искането на държавата.
- Дайте да уточним кой трябва да поеме т.нар."политическа отговорност" за преназначаването и повишаването в длъжност на Рогачев след ареста и уволнението на Валентин Димитров?
- Аз като председател на градската организация на БСП ви казвам, че тя по никой начин и в нито един момент не е подкрепяла кандидатурата на Георги Рогачев.
- Може би чрез общинските съветници от БСП.
- Сега стигаме и до общинските съветници. Общинските съветници имат имена. Ето това е гласуването в СОС на 28 септември, когато се гласува моето предложение за освобождаване на тези хора. Кои са общинските съветници, които са гласували "против" и "въздържали се", от кои групи са те? Всички, които са гласували "против" в общинския съвет, са от групата на БСП. Всички останали групи са гласували "за" оставането на Рогачев.
Според мен става ясно, че БСП не стои зад Георги Рогачев. Сега, да видим кой стои и защо стои. Г-н Кисьов /Владимир Кисьов, председател на Столичния общински съвет/ се опитва да се измъкне по терлици, защото той е представител на тази политическа сила - СДС, която от 15 години управлява столичната "Топлофикация" - в лицето на Валентин Димитров. И от 15 години прави каквото си иска в Столичната община. Защо и другите "крилца и перца" от бившите СДС-та не искат да поемат отговорност за това, което са правили в София повече от 15 години, е също ясно.
Първите предложения за това, че Рогачев трябва да бъде новият шеф на "Топлофикация"-София са направени от Бойко Борисов още на 28 март 2006 г. На 28-29 септември той отново, заедно с общинския съвет, е спасил Рогачев.
- Също така и въпросът е - ще поеме ли някой отговорност, политическа, за преназначаването на г-н Рогачев на поста изпълнителен директор и оставането му в борда на директорите? Христофор Христов, общински съветник от БСП, също обясни, че в качеството на експерт общинските съветници от БСП са подкрепили Георги Рогачев при предложението, когато то е дошло, той да застане на пост... начело на "Топлофикация".
- Това е в момента, в който Валентин Димитров беше арестуван. Става въпрос за едно решение на общинския съвет от 22 юни, когато групата общински съветници гласува решението на комисията анблок. Няма поименни изказвания и никой поименно не е застанал зад Георги Рогачев, защото тогава "Топлофикация" не можеше да остане за неопределен период от време без ръководство. Държавата имаше двама членове на ръководството, но те не бяха достатъчни, за да бъде дружеството управлявано. Така че тогава като временно, междинно решение общинските съветници го подкрепят. Между другото, ако направите една справка, ще видите, че половината от групата отново е гласувала против това решение. Но така или иначе като цяло позицията е била тази. След това, когато става ясно за какво става дума...
Туй не е ли по-важно от тия смехории в газетата? Или не е чак толкова интересно колкото пируетите на Овчаров и Борисов за Вальо Топлото?
Редактирано от - Oraсle на 16/12/2006 г/ 02:49:21