Преговорите между здравната каса и лекарския съюз за рамков договор за 2007 г. отново стигнаха до задънена улица. Касата прие предложените от лекарите цени и обеми на всички клинични пътеки, съобщиха от касата. От съсловната организация обаче обявиха, че каквото и да се договори, то няма да важи още от следващия месец.
Причината е приетият преди дни закон за бюджета на здравната каса, според който касата ще може да намалява всеки месец цените за болниците, ако надхвърлят парите, които НЗОК може да им плати по бюджет. Така на практика дори да се договорят по-високи стойности, при свършване на определените за месеца пари, цените ще се намаляват от здравната каса, обясниха от лекарския съюз.
Законът също така фиксира 22 декември като крайна дата, до която касата и лекарите могат да подпишат рамков договор за догодина. Ако това не стане, от 1 януари влизат в сила определени от управата на НЗОК цени и обеми. Въпреки поредния неуспех преговорите продължават и днес.
Касата прие предложението на лекарския съюз, въпреки че според директора на НЗОК д-р Румяна Тодорова от БЛС искат прекалено високи цени за сметка на обемите. "Ако броят на платените от нас случаи се намали с 25%, както настояват от съсловната организация, някъде в началото на четвъртото тримесечие бюджетът на касата ще е свършил заради високите цени", смята Тодорова. Според нея обаче все още има шанс договорът да се подпише в срок.
"Броят на предлаганите от нас хоспитализации се разминава с около 5 на сто, а не с над 25%, както твърдят от НЗОК", каза обаче шефът на БЛС Андрей Кехайов. Лекарският съюз ще продължи да настоява увеличението на цената да е с 20 на сто.
БЛС ще информира с писмо лидерите на тройната коалиция за ситуацията по преговорите. В него лекарите ще настояват НЗОК да се възстанови принципът на договорното начало в закона за бюджета.
ОЩЕ ЦЕНИ
По повод промените в закона председателят на здравната комисия Борислав Китов заяви, че се нарушава конституцията и се ограничава достъпът на гражданите до лечение. "Корупцията ще нарасне, защото лимитите, заложени в бюджета, ще бъдат преодолявани по два начина - с връзки и с пари", смята той. Според Китов за всяка клинична пътека трябва да има реални цени, които да покриват 100% от стойността на услугата, а не 60-70%, както досега.
|
|