Министърът на земеделието и горите Нихат Кабил е спрял скандален договор на Държавната дивечовъдна станция в странджанското село Граматиково, похвали го депутатът от БСП Стойко Танков. Той разказа, че се е натъкнал на проектодоговор, въз основа на който пловдивската фирма "Мулти кар" придобивала права за 10 г. напред върху 31 хиляди хектара ловни полета и трите почивни дома - в местностите Качул и Петрова поляна и село Кондолово. Това е най-красивата част на Странджа, населена с благородни елени, диви прасета, сърни, горски бекаси. В Качул има дендрариум, където са събрани най-редките растителни видове на Странджа. Законът за лова категорично забранява приватизацията на тези станции.
Според Танков представителите на пловдивската фирма сами си написали проектодоговора и го занесли в дивечовъдната станция на шефа й Стойко Стоянов. Те му заявили, че имат солиден гръб в Националното управление на горите, както и в самото агроминистерство. Стоянов пък го разписал. "Подписах подобен договор, но веднага го пратих в министерството за одобрение. Не съм действал на своя глава", обясни Стоянов.
"Веднага пратих сигнал на министър Кабил и тези дни той ми отговори, че това е наистина скандално и в никакъв случай не би одобрил такъв договор", разказа Танков. Депутатът обаче допусна, че сделката не е влязла в сила може би защото той вдигнал много шум около нея в партията си и в агроминистерството.
В подкрепа на съмненията му са няколко рокади, състояли се непосредствено преди пловдивчани да се появят в Граматиково. В началото на октомври шефът на Регионалното управление на горите в Бургас Стойко Стоянов, за когото се твърди, че се ползва с доверието на министър Кабил, бе назначен за шеф тъкмо на дивечовъдната станция в Граматиково. Той трябваше да напусне ръководното място в РУГ, защото съдът бе възстановил там предишния началник Мишо Жеков.
"Мулти кар" ЕООД се управлява от Екатерина Шишкова и е собственост на офшорната компания "Бени трейдинг", регистрирана в Кипър. Според проектодоговора фирмата е трябвало да получи правото да изкупи предварително планираните за отстрел животни и да ги предлага на клиентите на дивечовъдната станция. Печалбата от подобна сделка е доста добра, тъй като само един елен струва от 4000 до 400 000 лева в зависимост от стойността на трофея, а глиганите вървят по 3000 лева.
Ех, и ние граничим с едно едро дивечово стопанство което е дадено за 1 година на на известо човече. Хвърлиха 20 тона царевица / има няма 2000 лева/, и до сега не знаем колко прасета са избили. Поне за сърните съм сигурен , че ги отстрелват масово , за да не се лъжат кучетата по тях.
Прокажена история е тази България!