Софийската районна прокуратура ще повдигне обвинения за договора за концесия на "Софийска вода" в края на януари догодина. Това заяви пред "Сега" говорителят й Руси Алексиев. Досега по делото за сключване на неизгодна сделка са разпитани бившият столичен кмет Стефан Софиянски, бившият шеф на СОС Антоан Николов и други общинари.
По думите на Алексиев тепърва ще се установява кои са виновните длъжностни лица. Те могат да са сред външните консултанти, експертите в общината, средния чиновнически ешелон или хора на ръководни постове. Наказателният кодекс предвижда до 5 г. затвор за длъжностно лице, сключило неизгодна сделка, от която са произтекли значителни вреди. В особено тежки случаи наказанието е от 1 до 10 години.
"Предстоят нови разпити и преразпити. Трябва да се установят нанесените вреди и дали има разлика между офертите и сключения договор", обясни Алексиев.
Откакто прокуратурата се самосезира по доклад на Сметната палата преди повече от година, са изготвяни няколко експертизи. Според тях от договора се е облагодетелствал концесионерът и може да се направи изводът, че той е неизгоден.
Все пак обаче ще се наложи да се прави нова комплексна експертиза. Тя би трябвало да даде заключение за евентуалните вреди и пропуснати ползи от липсата на концесионна такса и да се основава на нов концесионен анализ с правни, технически, финансово-икономически, социални и екологични части. Делото е много сложно и затова върви бавно, обясняват от държавното обвинение.
Решението за водната концесия е взето в края на 1999 г. Повечето от решенията, в това число и изборът на концесионера и приемането на офертата му, са гласувани от общинския съвет. 25-годишният договор със "Софийска вода" е подписан лично от кмета Стефан Софиянски, но пак по решение на колективния орган. А основен принцип в наказателното право е, че отговорността е лична.
След като "Софийска вода" АД спечели концесионния договор за управление на ВиК услугите в града, получи кредит от 31 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Консултанти от "Прайсуотърхаус" подготвят концесионния договор. Втори консултант е "Евролекс-България". Преди да бъде гласуван от СОС, договорът минава и през юридическия отдел на общината.
|
|