Оправдателна присъда за петте български медсестри и палестинския лекар на предстоящото съдебно заседание би било коледно чудо. Това пише ДПА в свой коментар за случая и допълва, че за българките се очертава поредна осма мрачна Коледа. Утре Апелативният съд в Триполи трябва да съобщи решението си за съдбата им. Заради мъглата и отменените полети на летище София обаче нашите адвокати не успяха да отпътуват за Триполи.
Преди година присъдите на медиците бяха отменени, но днес либийската страна продължава да настоява, че българките и палестинецът нарочно са заразили със СПИН над 400 деца в болницата в Бенгази, отбелязва ДПА.
Три са възможните варианти на заседанието утре - отмяна на смъртните присъди и оправдаване на сестрите, потвърждение на наказанието чрез разстрел или осъждането им за по-дълъг срок или до живот. И в трите случая обаче сънародничките ни няма да могат да напуснат Либия. Дори ако бъдат оправдани, прокуратурата вероятно ще обжалва решението пред Върховния съд.
Ако пък бъдат осъдени за по-дълъг срок или доживот и се приложи спогодбата за правно сътрудничество, която позволява трансфер на осъдени лица, пак ще има проблем за връщането им, защото условието за това е да са приключили всякакви съдебни претенции към тях. Едно от делата на роднините срещу медсестрите - за заразените близначки Маруа и Сафаа, още е висящо.
Има и още две възможности за решение. Първата е присъдите да бъдат диференцирани. От публикациите в официозите от последните дни обаче не става ясно, че се дава превес на вината на едни медсестри за сметка на други, обясниха арабисти. Другата е делото да бъде пренасрочено.
Външният министър Ивайло Калфин утре ще се срещне с държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс. На 6 май 2004 г., когато Наказателният съд в Бенгази осъди петте българки на разстрел, на визита в САЩ бе тогавашният шеф на МВнР Соломон Паси. Либия не приема добре такива посещения, коментираха наблюдатели. Междувременно американският посланик у нас Джон Байърли заяви пред БНР, че "това е много сложен процес, в много деликатен момент и правителството на Либия разбира, че отношенията, които биха искали да имат със САЩ, са почти невъзможни, докато сестрите се намират в затвора".
---
ПОМОЩ
Според агенция Ройтерс в петък в Триполи е пристигнал помощник държавният секретар на САЩ Дейвид Уелч, който помогна за постигането на договореност за пълно възстановяване на дипломатическите отношения между САЩ и Либия. Според либийската агенция Джана Уелч е обсъждал с либийски представители "въпроси, които пречат на подобряването на двустранните отношения".
...в петък в Триполи е пристигнал помощник държавният секретар на САЩ Дейвид Уелч, който помогна за постигането на договореност за пълно възстановяване на дипломатическите отношения между САЩ и Либия. Според либийската агенция Джана Уелч е обсъждал ...
ДЕЙВИД или ДЖАНА Уелч??? Аман от тъпанари...