Великотърновският университет е реализирал над 1 млн. лв. приходи от незаконно обучение на студенти през 2005 г. Университетът не е преустановил обучението в нелегитимни структури, въпреки обещанието да го направи. Това показва одит на Сметната палата за периода от 1 януари до 30 септември 2005 г.
От незаконно обучение в центрове към самия университет през одитирания период са реализирани 838 491 лв. приходи, пише в доклада. Тези приходи са дошли от такси на студенти, обучавани в незаконни структури в София, Пловдив и Добрич, както и в легално функциониращите му педагогически колежи във Враца и Плевен, които би следвало да готвят специалисти. И в 5-те звена са обучавани студенти по магистърски и бакалавърски програми в разрез със закона за висше образование. През 2003 г. след разпореждане на прокуратурата ВТУ обеща да закрие центровете в София, Пловдив и Добрич.
Извън това по линия на сключени договори с външни партньори са натрупани други 1.061 млн. лв. от незаконни такси, са установили ревизорите. От тях в самия университет е влязла малка сума - около 238 000 лв. Останалите са за контрагентите, с които са сключени договорите. Тази политика не е в интерес на университета, изтъкват от палатата.
В незаконната дейност е въвлечена и Българската академия на науките, става ясно от доклада. Икономическият институт на БАН е обучавал към 30 септември 2005 г. 1951 студенти на ВТУ в магистърски програми, задочно обучение. В същото време институтите на БАН нямат право да обучават бакалаври и магистри, а само докторанти. Приходите от такси възлизат на близо 519 000 лв., от които близо 104 000 за ВТУ. По същата схема по-скромно е работил институтът по математика и информатика - 5130 лв. приход от такси. Сключен договор има и с Института по български език, но дейност по него не е осъществена.
Продължава и дейността по уж прекратения договор с незаконния Балкански университет за дистанционно обучение, приходите са общо 291 230 лв. Незаконно обучение е текло още и в Благоевград - чрез центъра за образование и мениджмънт, в Русе - чрез квалификационен и консултантски център, в Стара Загора - чрез центъра за кандидатстудентска подготовка и информация и центъра за образователни технологии "Еврика". Общо по договори с други юридически лица са обучавани 4566 студенти, издадени са 2697 дипломи.
Това е поредният изобличителен доклад срещу ръководството на ВТУ. Главният прокурор Борис Велчев, който е дългогодишен преподавател на вуза, също разпореди проверки по публикации в пресата, но резултати няма.