От 2007 г. работодателите ще са длъжни или поне ще имат сериозни стимули да квалифицират кадрите си, съобщиха от екипа на социалното министерство. "Обучението през целия живот трябва да се издигне в култ", твърди министър Емилия Масларова. 12.5% от гражданите на ЕС са включени в т.нар. обучение през целия живот, докато у нас се обучават едва 1% от работещите.
От министерството ще предложат различни варианти на социалните партньори, за да не се налага внос на работници. Един от тях е част от фонд работна заплата да се отделя за обучение на персонала. Ако работодателят го изпълни, ще има и данъчни облекчения.
Друг приоритет на МТСП за 2007 г. е да увеличи коефициента за стаж, който се използва при изчислението на пенсията. От това ще спечелят бъдещите пенсионери. В момента за всяка прослужена година коефициентът е единица, идеята е той да се повиши поне на 1.1. За целта ще са нужни близо 600 млн. лв.
"Все повече българи се връщат в родината си и не очакваме изтичане на кадри с влизането ни в ЕС", заяви Емилия Масларова при отчета на министерството за 2006 г. Расте и търсенето на работна сила - само за 1 г. са заети над 258 000 работни места, похвали се тя.
От 2007 г. работодателите ще са длъжни или поне ще имат сериозни стимули да квалифицират кадрите си, съобщиха от екипа на социалното министерство. "Обучението през целия живот трябва да се издигне в култ", твърди министър Емилия Масларова.
Защо ще са длъжни? Какви ще са им стимулите? И как ще се контролира, че са стимули а не далавера?
По комунистически - с култ?
Аман от пропаганда!